Přesvědčivá Sparta připravila Budějovice o neporazitelnost

Tomáš FlieglSport.cz

V utkání pátého kola hokejové extraligy porazila pražská Sparta České Budějovice 7:2 a připravila tak Jihočechy o neporazitelnost v probíhajícím ročníku nejvyšší české soutěže. Spartu k výhře opět nasměroval první útok. Po dvou gólech vstřelili Petr Ton, Jan Marek a obránce Richard Stehlík. Slovenský bek zaznamenal první branku v extralize.

První velkou šanci si vypracovala Sparta, když Marek parádně našel najetého Tona. Domácí rychlík ale z brejku bekhendovou kličkou ještě neuspěl. Stejně se vedlo na druhé straně Gřegořkovi, kterého vyzval ke skórování Sailer.

Vizitku svým bývalým spoluhráčům poslal ve 13. minutě Martin Štrba. Křídelní útočník první domácí formace vybojoval v rohu puk, Marek posunul puk před branku a neobsazený Petr Ton poslal Spartu do vedení.

Na dvoubrankový rozdíl zvýšil v 15. minutě obránce Sparty Richard Stehlík, který dorazil přesilovkovou střelu Hlavačky. Pro urostlého slovenského obránce to byla premiérová trefa v extralize a domácí střídačka si od rozhodčích vyžádala puk. Ten si Stehlík osobně na ledě vyzvedl.

Duel prvních formací vyhrála Sparta

Sparta hrála v pohodě, což potvrdila ve 22. minutě. Obránce Kutlák jen stínoval Štrbu, který přihrál před branku Markovi a trestuhodně zapomenutý nejproduktivnější hráč domácích bez problémů zvýšil.

O necelé dvě minuty byly na ledě opět první formace a ta českobudějovická znovu inkasovala. Do volného prostoru si nabruslil Ton a druhým gólem v zápase poslal gólmana hostí Cháberu na střídačku.

Hudec připravil Schwarze o čisté konto

Převaha Sparty pokračovala i ve třetím dějství. Mdlí hosté se dočkali branky ve 46. minutě, kdy Michal Hudec dorážkou Harantovy střely vrátil po devíti sekundách z trestné lavice Tomana.

Gól Jihočechy nabudil a hosté začali zaměstnávat do té doby spíše se nudícího Schwarze. Hosté zlepšili pohyb a tlačili se před sparťanskou branku. Za snahu byli odměněni v 50. minutě, kdy Vykoukal nepokryl Petra Sailera, který snížil.

Naděje českobudějovických na zvrat ale rázně uťal po několika vteřinách Netík, který přetlačil obránce a mezi betony Kučery opět zvýšil na rozdíl tří branek. Navíc za okamžik faulovali vysokou holí Hanzal a Posmyk.

Sparta trestala fauly

V následné dvojnásobné výhodě domácí vyšachovali českobudějovické bránící trio a Vykoukal předložil puk před odkrytou branku Markovi, který si mohl podruhé vychutnat potlesk ochozů po vstřeleném gólu. Druhý zářez k premiérové trefě přidal i obránce Stehlík, který v se 59. minutě po návratu z trestné lavice vychutnal Kučeru bekhendovým blafákem.

Sparta po většinu zápasu kontrolovala jeho vývoj a po zásluze připravila Českým Budějovicím první porážku v letošním ročníku extraligy. Jihočeši si z Prahy odvážejí prohru 2:7.

Sparta Praha - České Budějovice 7:2 (2:0, 2:0, 3:2)
Branky a nahrávky: 13. Ton (Marek, Štrba), 15. Stehlík, 22. Marek (Štrba, Ton), 24. Ton (Štrba, Marek), 50. Netík (Kašpařík), 52. Marek (Vykoukal), 59. Stehlík (Kašpařík) - 46. M. Hudec (Harant), 50. Sailer (Šimánek, Hübl). Rozhodčí: T. Andersson (Švéd.) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. Diváci: 4055.
Sparta: Schwarz - Hlavačka, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Jakub Šindel, Vopat - Netík, Kašpařík, Špaňhel - Zelenka. Trenéři: Jaromír Šindel, Doležal a Volek.
České Budějovice: Chábera (24. Kučera) - Harant, Gřegořek, Kotaška, Kutlák, Mucha, Vydarený, Posmyk, Jindra - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Krátoška, Kotrla - Kopecký, Hanzal, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.