Jánský otevřel Litvínovu finálové brány! Jihočeši urvali v baráži první výhru

Hokejová Tipsport extraliga zná první finalisty! Jsou jimi hráči Litvínova, kteří v pátém duelu semifinálové série zdolali na domácím ledě Kometu Brno 3:2 v prodloužení a do boje o titul postoupili po celkové výhře 4:1 na zápasy. Vítězný gól vstřelil Peter Jánský. Severočeši, kteří v historii zatím na mistrovskou trofej nikdy nedosáhli, si zahrají finále po dlouhých 19 letech. Jejich soupeřem bude lepší ze souboje mezi Třincem a Spartou, jenž je zatím nerozhodný 2:2 na utkání.

Hokejisté Litvínova se radují z postupu do finále, uprostřed střelec rozhodující branky v prodloužení Peter Jánský.

Litvínov vybudoval ze Zimního stadiónu Ivana Hlinky stěží dobytnou pevnost, před vlastními fanoušky zvítězil už pošestnácté za sebou. Naposledy zde prohrál v prosinci právě s Kometou 1:3 a také tentokrát začali hosté lépe: po Hruškově zadovce otevřel skóre Honejsek střelou z levého kruhu do odkryté branky.

Domácí vyrovnali až v úvodu druhé třetiny po kombinaci druhého útoku, jenomže pak šel pykat na dvě plus dvě minuty Sklenička a hosté opět udeřili. Francouze propálil mezi betony v klasické přesilovce Kempný. Tentokrát však Severočeši zareagovali bleskově. Po pouhých 23 vteřinách se z levého kruhu trefil k levé tyči Hanzl a zaznamenal svůj druhý gól večera.

V závěru normální hrací doby měli domácí při Hanzlíkově vyloučení několik velmi dobrých příležitostí, ale 25. narozeniny slavící brněnský brankář Marek Čiliak odolával. V prodloužení měl dvě obrovské šance Ton, jemuž nejdříve dvakrát zabránil ve skórování na brankové čáře Ručinský a pak trápící se brněnský kanonýr v úniku přestřelil. V 68. minutě tak zápas ukončil střelou z levého kruhu Jánský a Litvínov začal bouřlivě slavit postup.

Stav 0:3 na zápasy se ještě nikomu v historii play off domácí soutěže nepodařilo otočit, nevyšlo to ani Brnu. Loňský finalista však má ale stále naději na zisk bronzu, na který by dosáhl, pokud by Sparta s Třincem ve druhé semifinálové sérii vypadla.

Jihočeši mají první výhru, Slavia zvýšila náskok

V 5. kole baráže slavili první výhru hokejisté Českých Budějovic. I zásluhou dvou proměněných přesilovek zdolali Olomouc 4:3, přesto zůstávají nadále na posledním čtvrtém místě. Jihočeši vedli na začátku druhé části po Nouzově proměněném trestném střílení 4:1, Hanáci stačili ještě dvěma góly zkorigovat výši prohry, ale vyrovnat už se jim nepodařilo.

V přímém souboji o pozici lídra tabulky zvítězila Slavia v Chomutově 2:0. Vítěznou trefu zařídil útočník Jakub Sklenář, druhou zaznamenal až 33 sekund před vypršením šedesáté minuty při závěrečné hře domácích bez brankáře Jan Stránský. Vedoucí Pražané po druhé výhře v řadě zvýšili náskok v čele na čtyři body, severočeského vítěze základní části první ligy porazili v baráži i podruhé. Jejich gólman Dominik Furch kryl 37 střel a v posledních dvou utkáních inkasoval jen jedinkrát.

Semifinále play off hokejové extraligy, 5. zápas:
Litvínov - Brno 3:2 v prodloužení
Branky: 21. a 28. Hanzl, 68. Jánský - 4. Honejsek, 28. Kempný
Konečný stav série: 4:1.
Baráž o extraligu - 5. kolo:
České Budějovice - Olomouc 4:3
Branky: 5. Vaniš, 9. Rob, 17. Švihálek, 22. Nouza (z trest. střílení)  - 12. Herman, 30. Marosz, 32. Škůrek
Chomutov - Slavia 0:2
Branky: 41. Sklenář, 60. Stránský