Hokejisté Sparty ukončili čekání na výhru, porazili Zlín

Hokejisté pražské Sparty porazili v desátém extraligovém kole Zlín 4:1 a ukončili tak čtyřzápasové čekání na výhru. Svěřenci trenéra Jaromíra Šindela zlomili odpor houževnatého soupeře v závěru druhé třetiny, kdy dvěma góly otočili vývoj utkání. Velkou zásluhu na zisku tří bodů má vedle pozorného brankáře Petra Břízy i střelec dvou gólů Petr Ton.

Sparťanský útočník Jan Marek bojuje u mantinelu s Houdkem ze Zlína.

V souboji jednoho z nejlepšího útoku s nejlepší obranou se oba celky představily oslabeny. Domácí Spartě vedle dlouhodobých marodů chyběli ještě Vopat a Havelka, na soupisce Zlína nebyl zraněný brankář Murín. Poprvé v sezoně tak svatyni Hamé od začátku hájil Altrichter.

Stejně jako jeho protějšek Bříza však dlouho moc práce neměl. Sparťanskou oporu vyzkoušel až v přesilovce Pištek, ale neuspěl. Altrichterovi zatrnulo v desáté minutě, kdy chyboval, minul puk, Netík však trefil jen tyč. Jedinečnou šanci otevřít skóre měli hosté při pětiminutové početní výhodě po vyloučení Stehlíka za střet s Barinkou, pro kterého zápas taky skončil. Okál však jedinou vážnější šanci nevyužil.

Přesto šli hosté do šatny s vedením. Jedenapadesát vteřin před koncem první třetiny zapomněla obrana domácích na Mokrejše, který tečoval Záhorovského nahození za Břízova záda. Ani úvodní gól však nic nezměnil na tom, že více než čtyři tisíce diváků sledovalo urputný, nepříliš pohledný hokej s minimem šancí. Ve 26. minutě mohl vyrovnat v pádu Šindel, přihrávku aktivního Netíka však nevyužil.

Obdobně dopadl i při vlastním oslabení Štrba. Puk za Altrichterova záda dostal až ve 39. minutě v přesilové hře Sivek, který tak odstartoval drtivý nápor Sparty. Přidat druhou branku totiž mohli hned vzápětí Ton a Kratěna, ujala se ale až Chabadova střela. Holešovičtí otočili vývoj zápasu za 69 vteřin.

Nepříznivý průběh utkání přinutil hráče Hamé začít myslet i na útok, což se hned od začátku třetí třetiny projevilo. Vzhledem k tomu, že Sparta se rozhodla věnovat hlavně obraně, Bříza se nenudil a Altrichter zasahoval jen sporadicky. V 53. minutě jej ale zaskočila lehká střela Tona a domácí vedli 3:1. Stejný hráč v samotném závěru, dokonce při vlastním oslabení, podtrhl účet zápasu čtvrtou brankou domácích.

Sparta Praha - Hamé Zlín 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 39. Sivek (Kratěna), 40. Chabada, 53. Ton (Marek), 59. Ton (Kratěna) - 20. Mokrejš (Záhorovský). Rozhodčí: Smeták - Michal Čech, Chytil. Vyloučení: 6:5, navíc Bříza 10 min., Stehlík (oba Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4114.
Sparta Praha: Bříza - Dobroň, Jan Hanzlík, Toman, Hlavačka, Černošek, Stehlík (21. Bolf) - Netík, Sivek, Špaňhel - Ton, Marek, Chabada - Kratěna, Jakub Šindel, Štrba - od 30. navíc M. Růžička, Vrbata, Dragoun Trenéři: Jaromír Šindel, Volek a Doležal.
Zlín: Altrichter - Hamrlík, Blaťák, Vosátko, Zubíček, Galvas, Houdek, Nosek - Jenáček, Král, Melenovský - Okál, Kristek, Rachůnek - Mokrejš, Martin Čech, Záhorovský - Barinka (22. Kubiš), Kovář, Pištek. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.