Zelenka dvěma góly pomohl Plzni porazit "svou" Spartu

Dvě branky Jiřího Zelenky rozhodly o vítězství hokejistů Plzně ve čtvrtečním předehrávaném utkání 24. kola extraligy na ledě Sparty 2:1 v prodloužení. Zelenka je přitom na západě Čech na hostování právě z pražského celku. Kouč František Výborný tak při své premiéře na střídačce domácích moc důvodů k radosti neměl.

Sparťané, v jejichž sestavě stále chyběli Tabaček, Vykoukal a Chabada, se mohli hned v úvodu dostat do vedení. Sivkův pokus však zastavil brankář Málek, který osvědčil postřeh i při následné 68 vteřin dlouhé přesilové hře pěti proti třem. Nejvíce vynikl při Kratěnově střele, která skončila v jeho pohotové lapačce.

Hru proti bránící trojici si vzápětí vyzkoušeli i hosté, a to dokonce dvakrát za sebou v rychlém sledu. Celkem dostali od rozhodčího Smetáka více než dvouminutovou šanci, stejně jako Málek si ale počínal i Bříza. Při Zelenkově střele mu však pomohla tyčka.

Zdramatizovat nepříliš pohledný hokej plný nepřesných přihrávek se snažil aktivní Marek, postupem času ale i jeho iniciativa poklesla. K otevření skóre mohly oběma týmům pomoci přesilové hry, brankáři však byli proti. Více práce měl přece jen hostující Málek. S Černoškovou střelou od modré i nepříjemnou tečí Nikolova si poradil.

Málek měl štěstí

Ve 36. minutě mu v souboji s osamoceným Netíkem pomohlo štěstí. Sparťanského útočníkovi na poslední chvíli odskočil puk a slibnou šanci nezakončil. To již hosté hráli bez zraněného Matějovského, který si v první třetině poranil koleno. Plzeň tak nasazovala do hry jen tři formace.

Prvního gólu se více než čtyři tisíce diváků dočkaly po 71 vteřinách třetí třetiny a k radosti většiny z nich se o něj postaral nejlepší střelec soutěže Ton. Sparťanský útočník projel s pukem téměř celé hřiště a jeho umístěná rána od modré Málka překvapila. Až pak se hosté začali více věnovat i útoku a tlačili se před Břízu. Díky tomu mohli podruhé inkasovat, Markova řada však v 54. minutě své šance ke gólu nedotáhla a Plzeňští za to domácí potrestali.

Z následného protiútoku nejprve Moravec ohrožoval veterána v brance domácích, aby poté přihrál volnému Zelenkovi, který se nemýlil a rozesmutnil svůj bývalý klub. Nezáživný duel tak dospěl do prodloužení. V nastavené pětiminutovce dokonal obrat Zelenka, který 49 vteřin před koncem prostřelil Břízu podruhé.

Sparta Praha - Lasselsberger Plzeň 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 42. Ton (Štrba) - 55. Zelenka (D. Moravec, M. Straka), 65. Zelenka (D. Moravec, M. Straka). Rozhodčí: Smeták - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:7, navíc Bříza (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 4698.
Sparta Praha: Bříza - Stehlík, Nikolov, Černošek, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - O. Kratěna, J. Straka, Sivek - Ton, Marek, Štrba - Netík, Kašpařík, Vopat - Špaňhel, Havelka, M. Růžička. Trenéři: F. Výborný a Jelínek.
Plzeň: Málek - Nedoma, M. Výborný, Jindřich, Trnka, Klaus, Štěpánek - Zelenka, D. Moravec, Matějovský - A. Padělek, Koukal, Andrašovský - Důras, Šindel, Adamský - Sakata, M. Straka, Tvrdoň. Trenéři: M. Sýkora, Rulík a Kampf.