Sparta doma opět nezaváhala a je blízko finále

Hokejisté pražské Sparty proměnili v play-off svoji domácí arénu v nedobytnou tvrz. Po třech čtvrtfinálových výhrách nad Zlínem porazili v semifinále i podruhé Znojmo, které v základní části oba duely v T-Mobile Aréně vyhrálo. Znojmo bylo ve čtvrtém semifinále lepší, nevyzrálo ale na domácího Břízu a po hrubých chybách v obraně prohrálo 1:2.

Znojmu se vyplatil dobrý závěr jinak špatně odehraného pondělního utkání, po chybě Hanzlíka už ve druhé minutě mohl vstřelit gól Mikulík. Jinak byl úvod oboustranně velice opatrný. Oba týmy hrozily hlavně v přesilovkách, ale první branka zápasu přišla v oslabení.

Po faulu Stehlíka si Kratěna v 11. minutě počkal na nejlepší okamžik přihrávky na Jaroslava Hlinku, se kterým se nevrátil Bičánek a domácí centr bekhendovým blafákem poslal Spartu do vedení. Nadšení v zaplněné hale, do které našlo cestu ještě o 689 diváků více než v pondělí, přinesla situace o dvě minuty později.

Znojmo znovu fatálně chybovalo při obsazení hráčů ve vlastní třetině. Ton přenechal kotouč Markovi, ten posunul dále na Pavla Kašpaříka, kterého jen z dvoumetrové vzdálenosti uctivě sledoval Štefanka. Kašpařík bez problémů přehodil beton přesouvajícího se Trvaje. Hosty vrátil do zápasu až gól Mikulíka, který po ideálním pasu Puchera potrestal propadnutí Černoška na útočné modré čáře.

Bříza držel Spartu

I druhou třetinu začaly oba týmy stejně opatrně jako první, zvýšit mohl domácí kapitán Chabada. Jeho střela ale jen orazítkovala horní tyčku. Domácí hráli ve druhé třetině pasivně a vyrovnání viselo ve vzduchu. Šance Kašpaříka stejně jako hostujícího Štefanky ale gólem neskončily.

Znojmo bylo i ve třetím dějství aktivnější, snažilo se zvýšeným pohybem dostat domácí pod tlak. Sparťané ale odolávali a když už nedokázali znojemské hráče uhlídat, byl na místě bezchybný Bříza. Neuspěl Pucher, po střele Štefanky domácí veterán včas přikryl volný puk.

Hokejisté Sparty vyhráli i páté domácí utkání v letošním play-off a od finále je děli jediná výhra, stejně jako městského rivala Slavii. Schyluje se k tak historické premiéře - pražskému finále nejvyšší české soutěže. Série Sparta - Znojmo pokračuje pátým zápasem ve čtvrtek ve Znojmě.

Sparta Praha - Znojemští Orli 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 11. J. Hlinka (O. Kratěna), 13. Kašpařík (Marek, Ton) - 17. Mikulík (Pucher, J. Štefanka). Rozhodčí: Homola, Bolina - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 7:4, navíc Stehlík (Sparta) 10 min. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 12 816. Stav série: 3:1.
Sparta: Bříza - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Tabaček (21. Toman), Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Ton, Marek, Kašpařík - Netík, J. Straka, Sivek - Dragoun, Langhammer, M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Znojmo: Trvaj - Němeček, Bičánek, Čakajík (14. Šmach), Jareš, Mojžíš, Nikolov - J. Štefanka, Pucher, Mikulík - Erat, Dopita, Ludvík - Beroun, Haman, Plášek. Trenéři: Hořava a Votruba.