Sparta odstartovala finále výhrou na Slavii

Drama jako řemen nabídlo hned první finále play-off extraligy. Hokejisté Slavie v neděli na svém ledě vedli čtyři minuty před koncem o dvě branky, pak ale během 59 sekund náskok ztratili a o výsledku rozhodovaly až samostatné nájezdy. V nich excelovali oba gólmani, smutní ale nakonec byli slávisté, když Fraňka překonal v páté sérii Ondřej Kratěna.

Ondřej Kratěna ze Sparty (vpravo) překonává brankáře Slavie Petra Fraňka v rozhodujícím samostatném nájezdu prvního finále play-off.

"Už to vypadalo špatně, ale tým se ke konci perfektně zvednul a nájezdy rozhodl skvělý gólman i přízeň štěstí," líčil trenér vítězů František Výborný.

Skóre otevřel v polovině první dějství domácí Hruška, když překvapivě vypálil z otočky. Sparta, v jejíž elitní formaci maroda Chabadu nahradil Sivek, však odpověděla hned za 66 sekund, kdy Vykoukal od modré nahodil a Langhammer puk tečoval za Fraňka.

Oba celky hodně bruslily a věnovaly se poctivé defenzívě, přesto se rodily šance. Zásahy brankářů však předčily snahu útočníků. U Slavie se neprosadil agilní Vlasák, na Břízu nevyzrál ani hbitě kličkující Sup. Na druhé straně byl sám před Fraňkem opakovaně neúspěšný Hlinka a v přesilovce také Sivek.

Graňákovu minelu potrestal TonVe 34. minutě znovu udeřil třetí slávistický útok. Prorok zblízka ještě neuspěl, ale při pokračování akce stihl nahrát Sobotkovi, který se nemýlil. Snaze Sparty o dotažení skóre dlouho scházel důraz při zakončení a Vlasákův gól čtyři minuty před koncem třetí části přiblížil Slavii k vítězství.

Hned při dalším střídání ale Netík pohotově snížil a za dalších 59 vteřin Ton trestal Graňákovo zaváhání při rozehrávce. "Lehkomyslně jsme ztratili vedení a nakonec za to draze zaplatili," uznal asistent domácího kouče Ondřej Weissmann.

Bleskové srovnání dávalo hostům psychickou výhodu do prodloužení. V něm přes vyloženou šanci domácího Tomici a dorážku sparťana Kašpaříka gól nepadnul, a tak vítěze určovaly nájezdy, po nichž se radovali hosté.

Slavia Praha - Sparta Praha 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 10. D. Hruška (Sobotka, Prorok), 34. Sobotka (Prorok, D. Hruška), 56. Vlasák (Bednář, Žižka) - 11. Langhammer (Vykoukal), 56. Netík (Černošek), 57. Ton, rozhodující nájezd O. Kratěna. Samostnané nájezdy proměnili: Sobotka - Ton, O. Kratěna. Neproměnili: Vlasák, Bednář, Prorok, Hruška - Straka, Marek, Hlinka. Rozhodčí: Minář, Smeták - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:5, navíc Beránek (Slavia) 10 min. Bez využití. Diváci: 13.844. Stav série: 0:1.
Slavia Praha: Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Žižka, Žabka, Graňák - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Sobotka, Prorok - Vondrka, Divíšek, Dlouhý - Kopecký. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Sparta Praha: Bříza - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Tabaček, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Sivek - Ton, Marek, Kašpařík - Netík, J. Straka, Špaňhel - Dragoun, Langhammer, M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.