Tipsport extraliga

Sparta odstartovala finále výhrou na Slavii

9. dubna 2006 20:32 - PRAHA

Drama jako řemen nabídlo hned první finále play-off extraligy. Hokejisté Slavie v neděli na svém ledě vedli čtyři minuty před koncem o dvě branky, pak ale během 59 sekund náskok ztratili a o výsledku rozhodovaly až samostatné nájezdy. V nich excelovali oba gólmani, smutní ale nakonec byli slávisté, když Fraňka překonal v páté sérii Ondřej Kratěna.

PRÁVO/Václav Jirsa

"Už to vypadalo špatně, ale tým se ke konci perfektně zvednul a nájezdy rozhodl skvělý gólman i přízeň štěstí," líčil trenér vítězů František Výborný.

První finálový zápas Slavia - Sparta jsme přinesli v on-line reportáži.

Skóre otevřel v polovině první dějství domácí Hruška, když překvapivě vypálil z otočky. Sparta, v jejíž elitní formaci maroda Chabadu nahradil Sivek, však odpověděla hned za 66 sekund, kdy Vykoukal od modré nahodil a Langhammer puk tečoval za Fraňka.

Oba celky hodně bruslily a věnovaly se poctivé defenzívě, přesto se rodily šance. Zásahy brankářů však předčily snahu útočníků. U Slavie se neprosadil agilní Vlasák, na Břízu nevyzrál ani hbitě kličkující Sup. Na druhé straně byl sám před Fraňkem opakovaně neúspěšný Hlinka a v přesilovce také Sivek.

Graňákovu minelu potrestal Ton
Ve 34. minutě znovu udeřil třetí slávistický útok. Prorok zblízka ještě neuspěl, ale při pokračování akce stihl nahrát Sobotkovi, který se nemýlil. Snaze Sparty o dotažení skóre dlouho scházel důraz při zakončení a Vlasákův gól čtyři minuty před koncem třetí části přiblížil Slavii k vítězství.

Hned při dalším střídání ale Netík pohotově snížil a za dalších 59 vteřin Ton trestal Graňákovo zaváhání při rozehrávce. "Lehkomyslně jsme ztratili vedení a nakonec za to draze zaplatili," uznal asistent domácího kouče Ondřej Weissmann.

Bleskové srovnání dávalo hostům psychickou výhodu do prodloužení. V něm přes vyloženou šanci domácího Tomici a dorážku sparťana Kašpaříka gól nepadnul, a tak vítěze určovaly nájezdy, po nichž se radovali hosté.

Slavia Praha - Sparta Praha 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 10. D. Hruška (Sobotka, Prorok), 34. Sobotka (Prorok, D. Hruška), 56. Vlasák (Bednář, Žižka) - 11. Langhammer (Vykoukal), 56. Netík (Černošek), 57. Ton, rozhodující nájezd O. Kratěna. Samostnané nájezdy proměnili: Sobotka - Ton, O. Kratěna. Neproměnili: Vlasák, Bednář, Prorok, Hruška - Straka, Marek, Hlinka. Rozhodčí: Minář, Smeták - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:5, navíc Beránek (Slavia) 10 min. Bez využití. Diváci: 13.844. Stav série: 0:1.
Slavia Praha: Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Žižka, Žabka, Graňák - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Sobotka, Prorok - Vondrka, Divíšek, Dlouhý - Kopecký. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Sparta Praha: Bříza - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Tabaček, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Sivek - Ton, Marek, Kašpařík - Netík, J. Straka, Špaňhel - Dragoun, Langhammer, M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.