Mistr zabral a po nájezdech zvítězil. Nováček vyhrál v prodloužení. Sparta uhájila plný zisk

vat, vapČTKSport.cz

Po letní pauze začal nový ročník hokejové Tipsport extraligy. Titul obhajující Kometa Brno porazila Třinec 5:4 po nájezdech. Liberečtí udolali Hradec Králové (3:0), Pardubice pozdě dotahovaly v souboji se Spartou (2:3). Chomutovští zdolali Olomouc 4:2, ligový nováček z Jihlavy vyhrál nad Mladou Boleslaví 4:3 po prodloužení, Plzeň začala novou sezónu duelem s Litvínovem (5:1), Vítkovice prohrály se Zlínem 1:2 v prodloužení.

Vpravo Tomáš Svoboda z Brna dal rozhodující gól v nájezdech proti Třinci. Vlevo Martin Erat.

Šlágr kola obstaral souboj Komety s Třincem. Domácí v závěru třetí třetiny zlikvidovali dvougólovou ztrátu, rozhodující nájezd pak v páté sérii proměnil Tomáš Svoboda. Tři asistence si připsal Martin Erat, který měl velký podíl na zvratu. Oceláři v úvodu zápasu pohotově trestali soupeřovy chyby, dvě jejich branky vstřelil Tomáš Marcinko.

Do extraligy se po 12 letech vrátila Jihlava a slavila výhru. Úspěšný tým z baráže sice ztratil brzké vedení 2:0 a poté v závěru základní hrací doby i 3:2, ale Tomáš Jiránek v čase 61:13 rozhodl.

Sparta prodloužila v Pardubicích už tak dlouhou sérii. Vyhrála ve vzájemných zápasech v nejvyšší soutěži podesáté za sebou. Krátce po polovině utkání se zdálo, že půjde o jasnou záležitost, protože hosté vedli o tři branky. Pardubice ale zápas nezabalily a ve třetí třetině dokázaly snížit. Branka na 2:3 ale přišla necelou půl minutu před koncem třetí třetiny, na vyrovnání už domácí síly neměli.

Zlín vykročil do sezóny vítězstvím v prodloužení. Hosté přitom po trefě Patrika Zdráhala ještě necelé dvě minuty před koncem řádné doby prohrávali. V čase 58:48 ale v power play srovnal Ralfs Freibergs a v 62. minutě využil po 24 sekundách přesilovou hru David Šťastný, který před gólmanem tečoval ránu Martina Matějíčka.

Plzeňští přesvědčivě přehráli Litvínov. Dvěma góly včetně vítězného se v jejich dresu zaskvěl útočník Petr Straka, posila z farmy New Jersey z Albany.

K plnému bodovému zisku dokráčeli i Chomutovští. O svém úspěchu rozhodli už prvních dvou třetinách, v kterých si vypracovali tříbrankový náskok. Dvěma góly se v dresu Pirátů zaskvěl útočník Roman Chlouba.

Bílí Tygři proti Hradci skórovali ve všech třech třetinách. Gólman Roman Will si díky 28 úspěšným zákrokům připsal čisté konto.

Program 1. kola Tipsport extraligy:
Brno - Třinec 5:4  po sam. nájezdech
Branky: 5. V. Němec, 6. Vincour, 54. Hruška, 58. O. Němec, rozh. nájezd T. Svoboda - 1. a 16. Marcinko, 9. Irgl, 33. Hrňa
Chomutov - Olomouc 4:2
Branky: 13. a 37. Chlouba,  2. Poletín, 33. Růžička - 12. Strapáč, 64. Burian
Jihlava - Mladá Boleslav 4:3 v prodloužení
Branky: 5. Protasenja, 10. Macík, 50. Kajínek, 62. Jiránek - 10. Valský, 38. Orsava, 58. Lenc
Plzeň - Litvínov 5:1
Branky: 35. a 51. Straka, 7. Schleiss, 36. Stach, 48. Kubalík - 30. Černý
Vítkovice - Zlín 1:2 v prodloužení
Branky: 17. Zdráhal - 59. Freibergs, 62. D. Šťastný
Liberec - Mountfield HK 3:0
Branky: 5. Pyrochta, 38. Jánošík, 42. Ordoš
Pardubice - Sparta Praha 2:3
Branky: 51. Holland, 60. Tomášek  - 10. Kumstát, 28. Říčka, 32. Černoch