Rubriky:

Tipsport extraliga

Dopita: Je to náročné, dřív se tak tvrdě netrénovalo

29. srpna 2006 09:14

Zvýšené nároky na kondici vypozoroval během přípravy na letošní ročník hokejové extraligy útočník Znojma Jiří Dopita. "Je to každý rok daleko náročnější. Dřív se takhle tvrdě netrénovalo," říká sedmatřicetiletý veterán v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Lukáš Táborský

Zkusíte pár slovy zhodnotit svou letní přípravu?
Byla stejná jako ty předcházející, určitě náročná, protože bez toho to nejde. Je to vždycky takové, jaké si to hráč sám udělá. Jádro mančaftu zůstalo ve Znojmě zhruba stejné, přišli spíše mladí, talentovaní a draví kluci, takže uvidíme, jak se nám podaří vstoupit do sezóny.

Někteří starší hráči si v našich rozhovorech před začátkem extraligy posteskli, že je pro ně příprava na novou sezónu stále těžší. Vnímáte to také tak?
Těžší, těžší... Ono je to všechno závislé na zdraví. Pokud je hráč mladý, tak se rychleji regeneruje a únava se odbourává snadněji. Já si však nestěžuji. Pokud jsem zdravý, tak to jde v pohodě, a ani si nemyslím, že je to až takový rozdíl proti dřívějšku. Patrný samozřejmě je, ale nezpůsobuje to jenom věk. Tréninkové dávky ve sportu se pořád hodně zvyšují, je to každý rok daleko náročnější. Dřív se takhle tvrdě netrénovalo.

Nač si bude Znojmo v letošním ročníku extraligy troufat?
Těžko říct. Znovu bude cílem dostat se do play-off a pak uvidíme. Určitě ve Znojmě nejsou teď ambice, že bychom třeba chtěli hrát o titul. Věřím však, že ve vyřazovacích bojích chybět nebudeme, když tam postupuje deset klubů. A tam už to bývá jiná soutěž. Hodně bude záležet na začátku a na první čtvrtině soutěže, myslím si, že síla mužstev se projeví poměrně brzy.

Co očekáváte od uzavření extraligy?
Sám nevím. Doufám jenom, že kluby nebudou chtít sezónu jen tak odehrát, ale pokusí se pořád posilovat o atraktivní hráče. Věřím, že se každý bude dál snažit o co nejlepší umístění a nebude to jenom o tom, že se mužstva dostanou do play-off a pak už budou spokojená. Asi získají trochu víc prostoru na ledě mladší hráči, což ovšem určitě není na škodu.

Asi by nebylo ideální, pokud by soutěž vypadala jako závěr minulého ročníku, kdy několik klubů rezignovalo na výsledky. Neznamenalo by to méně diváků v ochozech?
Tohle by právě mohlo být odstraněno tím, že se do play-off dostane o dva kluby víc, takže by ještě i další mužstva mohla mít teoreticky šanci déle o něco hrát. Úbytku diváků se nebojím, myslím si, že v tradičních hokejových městech, kde zájem o extraligu byl také dříve, zůstanou návštěvy i nadále stejné. Ono je to často většinou závislé na tom, jak domácí klub hraje.

Zároveň jste i majitelem prvoligového HC Olomouc. Jak bude fungovat vaše propojení aktivního hráče a šéfa klubu?
Je to pořád stejné. Snažíme se tam posílat mladší kluky, kteří by nedostali tolik příležitostí ve Znojmě, ale v Olomouci si zahrají více. Myslím si, že je vhodné, když extraligový celek má užší propojení s nějakým klubem ve druhé nejvyšší soutěži, těžit z toho mohou obě strany. Mladí, talentovaní hráči mají kde nastupovat, mohou i v první lize nasbírat cenné zkušenosti a třeba o sobě dají vědět tak, že poté dostanou šanci v nejvyšší soutěži.

Dlouhé roky jste hrál ve Vsetíně. Zajímáte se o situaci kolem klubu i nyní?
Sleduji to. Pro město je moc dobře, že se povedlo extraligu zachránit. Těžko mohu hodnotit přístup radnice, problémy tam byly vlastně od začátku, kdy to všechno viselo na jednom člověku. Ať to dělal, jak dělal, to není až tak podstatná věc. Prostě celý chod klubu táhl sám, bez pomoci odjinud. Snad město teď opravdu pochopilo, že jeho pomoci je potřeba.

Asi se situace ve Vsetíně musí vnímat ve větších souvislostech.
Samozřejmě. Není to jen o seniorském hokeji, ale hlavně o mládeži. Kdyby se tam nehrála extraliga mužů, tak by klesala i kvalita v mládežnickém hokeji. Jsou to návaznosti, děti potřebují vidět své vzory. Kromě hokeje ve Vsetíně v podstatě nic jiného není, takže by se asi všichni tloukli do hlavy, pokud by extraligu pustili. I lidi tam budou chodit pořád, vždyť je to pro ně jedno z mála sportovních vyžití.

Igor Bruzl, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..