Sparťan Ton hattrickem zničil v derby Slavii

Útočník Petr Ton se hattrickem postaral o vysokou výhru hokejistů mistrovské Sparty 6:2 v úterní dohrávce čtvrtého kola extraligy na ledě Slavie. Sparťanský kanonýr pojistil v repríze finále uplynulého ročníku vedení svého týmu na začátku druhé třetiny třemi trefami během pěti minut a osmi sekund.

Slavia tak i po derby zůstává poslední a pokračuje v trápení, protože prohrála šestý ze sedmi zápasů. Úřadující šampión se naopak dotáhl do horní poloviny tabulky s jednobodovou ztrátou na druhý Zlín.

Do Sazka Arény sice poprvé v sezoně přišlo přes tři tisíce diváků, ale předešlá derby Slavie a Sparty v minulých sezónách navštěvovalo daleko více než dnešních 6677 fanoušků. Slavia nastoupila v brance už s Fraňkem, který měl problémy s kolenem, ale jednička domácích vydržela v brance jen necelých 25 minut a po třetím inkasovaném gólu střídala. Slávistický útok posílil sedmadvacetiletý Vladislav Kubeš z prvoligového Havlíčkova Brodu. Naopak Spartě chyběl pro zranění ramena útočník Hlaváč.

Salfický vychytal Hrušku

Domácí začali aktivně a už po půlminutě se dostal do dobré střelecké pozice před Salfického Hruška, ale sparťanský gólman jeho pokus kryl. Vzápětí putoval na trestnou lavici Divíšek a v přesilové hře čelil Franěk sérii dorážek Štrbovy formace. Slavii se početní výhoda při Pohankově trestu nevydařila a Salfického neohrozila.

Slavia se snažila prolomit současnou krizi, Vlasák obětavě padl do soupeřovy střely a utržil bolestivou ránu. Pak se do šance dostal Sup, ale opět narazil na soupeřova gólmana. Sparta byla efektivnější. V 12. minutě Dragounovu střelu vyrazil Franěk před sebe a Langhammer otevřel dorážkou skóre.

Možnost na vyrovnání promarnil Hruška, který zblízka nejdříve minul branku a ve 14. minutě měl smůlu, když jeho pokus zastavila horní tyč. V závěru úvodního dějství ještě svěřenci Vladimíra Růžičky promarnili 98 sekund trvající přesilovku pěti proti třem.

Tonovi patřil úvod druhé třetiny

Úvod druhé části patřil Tonovi. Sparťanský expres nejdříve po 76 vteřinách hry překonal Fraňka blafákem, když předtím převzal ideální Vykoukalovu přihrávku na útočnou modrou čáru. Potom Slavia přečkala Sobotkovo vyloučení, ale při Bednářově pobytu na trestné lavici prostřelil v 25. minutě Fraňka znovu Ton a do branky šel Hronek.

Kouč Růžička si vybral i oddechový čas, ale po 93 vteřinách lovila puk z branky i slávistická dvojka. Sudí Minář připsal po poradě s videorozhodčím hattrick Tonovi, když si nechal potvrdit, zda Kratěna netrefil při pokusu o dorážku kotouč vysokou holí. Slavia se snažila zkorigovat stav, ale Salfický její pokusy bez potíží kryl a Sparta se ubránila i při dalším 70 sekund trvajícím oslabení tří proti pěti.

Netík těžil z důrazu Hlinky

Podobný obraz mělo i závěrečné dějství. Slávisté neuspěli při Černoškově vyloučení a Salfickému nepokazil čisté konto v 44. minutě ani osamocený Hruška. Naopak Vomelův faul potrestal už za sedm vteřin Netík, který těžil z důrazu nejproduktivnějšího hráče soutěže Hlinky před brankou.

Salfický ztratil čistý štít v 49. minutě po Vlasákově střele, když neměl lapačku ani hokejku, o které přišel po pádu Dlouhého na brankovou konstrukci. Úřadující mistr ale prokázal, že se dostal po nedělní výhře ve Zlíně do pohody. Třetí přesilovku využil v 52. minutě Sivek, ale poslední slovo měl slávistický mladík Endál, který svou premiérovou extraligovou branku zmírnil porážku.

Slavia Praha - Sparta Praha 2:6 (0:1, 0:3, 2:2)
Branky a nahrávky: 49. Vlasák (Žižka), 54. Endál (Vondrka) - 12. Langhammer (Dragoun), 22. P. Ton (Vykoukal), 25. P. Ton (Kratěna), 27. P. Ton (Kratěna), 45. Netík (J. Hlinka), 52. Sivek (Netík). Rozhodčí: Minář - Guth, Rittich. Vyloučení: 10:10. Využití: 0:3. Diváci: 6677.
Slavia Praha: Franěk (25. Hronek) - Kadlec, Kolařík, Graňák, Žižka, Vomela, Drtina - D. Hruška, Beránek, Sup - Vlasák, Divíšek, Dlouhý - Bednář, Sobotka, Vondrka - Kubeš, Červenka, Doležal - Endál. Trenéři: V. Růžička, Weissmann, Kalous.
Sparta Praha: Salfický - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Benýšek, Tabaček - Sivek, J. Hlinka, Netík - P. Ton, Štrba, Kratěna - Podlešák, Langhammer, Hromas - Dragoun, Pohanka, Vrbata. Trenéři Výborný a Jelínek.