Jágr: Věřil jsem, že nás sudí podrží víc než na cestách

Úvodní zápas Avangardu Omsk na domácím kluzišti skončil pro Jágra a spol. skvěle. Jednomu z nejvážnějších kandidátů na vítězství v celé Kontinentální lize, Magnitogorsku, nastříleli šest branek. Dva body za branku a asistenci si připsal i Jágr. "Strašně nám pomohl v první třetině gólman," řekl mimo jiné český hokejista.

První zápas doma a hned jste Magnitogorsku naložili takový ranec. Čím to?

Hlavní věc, že jsme vyhráli. Ono je to obtížný. Tři zápasy v pěti dnech, cestování, časový posun. Věděl jsem, že doma to bude lepší.

Hraje v Kontinentální lize domácí led vážně tak velkou roli?

V první třetině to tak nevypadalo, sudí nám moc nepomohli. (směje se) Doufal jsem, že nás rozhodčí podrží víc než na cestách. To tu bylo i před třemi roky. Body z venku jsou v Rusku zlatý.

V první třetině jste se občas zle podíval po rozhodčím. Hákován jste byl skoro neustále.

Je asi rozdíl, jestli ten zápas dávají nebo nedávají v televizi…

Čekají vás teď ještě tři utkání v domácí hale. Berete jako povinnost všechny vyhrát?

Přesně tak, venku je to totiž krutý. Slabší týmy tam dobře brání. Vždyť Chabarovsk pomalu vede ligu. Hrál doma, tak dělal body.

Magnitogorsk je jedním z největších favoritů na titul, takový výsledek se asi moc čekat nedal, ne?

Nám strašně pomohl v první třetině gólman. Když je to 5:0, tak už je jedno, jestli zachytá, ale za stavu 0:0, 1:0 čapal skvěle.

Místnímu vedení jste tedy dokázal, že můžete vyhrát i bez pobytu na báze.

To je takový místní zvyk, že hráčům se tu moc nevěří. Možná si to někteří hokejisti dělají sami, ale trenéři se zkrátka bojí, aby to nepodcenili.

V úterý jste měl proslov o bojovnosti. Zmínil jste se o tom i spoluhráčům?

Bojovat musíš. Když se hraje profesorsky, je to bez šance. Dneska naše třetí a čtvrtá lajna ukázala, jak se má hrát. V Rusku ti nikdo zadarmo nic nedá.

Jaký jste měl v zápase pocit ze souhry ve vaší řadě s Klepišem a Rosou?