Kontinentální liga

Jágr s Omskem končí, ale o trenéra nepřišel. Ten nebyl na střídačce ze zdravotních důvodů

21. března 2011 13:49 - PRAHA

Vyměřený čas pro ně vypršel. Hokejisté Avangardu Omsk mají po sezóně. V sedmém a rozhodujícím utkání čtvrtfinále prohráli s Metallurgem Magnitogorsk 0:2, celkově v sérii 3:4. Jaromír Jágr, Roman Červenka, Petr Vampola a Martin Škoula končí, nedokázali vybojovat postup do semifinále. To si naopak zahraje protihráč Tomáš Rolinek.

Podle ruského serveru sports.ru měl být ještě před zápasem vyhozen trenér Avangardu Omsku Raimo Summanen. "Byl opravdu před zápasem odvolán, více k tomu nemohu nic říci," citovaly ruské servery finskou televizi MTV3, které to sdělil brankář Karri Ramo. Za pár minut ale byly tyto informace dementovány.

"Summanen se cítil špatně, ale není v ohrožení života. V blízké době ho čeká podrobné vyšetření ve Finsku. V souvislosti s touto situací byl urychleně jmenován vedením týmu asistent Igor Nikitin. I přes zdravotní problémy je Summanen hlavním trenérem Avangardu až do vypršení smlovy," uvedl klub v prohlášení.

V první třetině se nic významného neudálo. Opatrný hokej bez velkých šancí. Nebylo divu, hrálo se utkání, které bylo klíčové. Předchozích šest jako by neexistovalo. Že se hrálo v jednom souboji šest třetin a padl rekord KHL? Pěkné. Ale v tento čas bezvýznamné. Tady šlo o jediné - vítězství.

Martin Škoula při utkání s Mettalurgem Magnitogorsk.Martin Škoula při utkání s Mettalurgem Magnitogorsk.foto: www.khl.ru

Po druhé třetině k němu měli blíže hosté, ve 28. minutě se nemýlil Gleb Klimenko a domácí hráči se dostali pod tlak. Fanouškům už nebylo tak veselo. Do haly se jich přtiom vešlo o sto více proti oficiální kapacitě. Avangard musel vstřelit gól, ale ani tři přesilové hry během čtyřiceti minut nepomohly. K tomu si hráči kolem Jaromíra Jágra nevypracovali větší šanci.

Po dvou třetinách tak domácí prohrávali 0:1, průběžné porážce nezabránil ani Roman Červenka, jenž se vrátil po pauze, kterou zapříčinila bolavá záda. Ten se objevil v prvním útoku s Jaromírem Jágrem a Alexejem Kaljužinem. Naopak do utkání opět nenastoupil Tomáš Rolinek z Magnitogorsku.

Bez gólu nejde vyhrát

Ve třetí dvacetiminutovce domácí zařadili vyšší rychlost, do šance se dostal i Petr Vampola, také Martin Škoula pálil na brankáře, který neměl v držení hokejku, gól přesto Avangard stále nemohl dát. A tato nemohoucnost se ukázala jako fatální. Hráči vedení Raimo Summanenem vstřelili v posledních dvou zápasech jeden jediný gól. A bez gólů vyhrát a postoupit nelze. Naopak jeden ještě inkasovali do prázdné brány.

"Byla to hrozná série, na obou stranách bylo hodně zraněných. Kluci dneska bojovali, ale v důležitých chvílích jsme nedokázali vstřelit gól," litoval domácí kouč Igor Nikitin. "Byla to dobrá série, myslím, že jsme měli více sil. Máme dobré mužstvo, šlo o týmové vítězství. Klukům děkuji," vzkázal do šatny Kari Heikkilä, trenér hostí.

Sedmý duel v osmifinále Omsk proti Nižněkamsku zvládl, ale nyní vítěz základní části KHL na soka nestačil. Co bude s českou čtveřicí z Omsku dále? Za pět týdnů začíná mistrovství světa. Kdo na něj pojede?