Rubriky:

Kontinentální liga

Živě

Rulík: Dobrodružství v KHL začíná a nikdo nemůže tušit, jak dopadneme

14. srpna 2011 08:10

Trenér Radim Rulík přijal úkol, jaký před ním žádný jiný hokejový trenér neměl. Za necelý půlrok sehnat hráče a vytvořit z nich mužstvo, které bude schopné postavit se mnohem bohatším ruským v Kontinentální hokejové lize (KHL). Něco takového vezme na sebe jenom člověk s krví dobrodruha.

 

PRÁVO

Každý, kdo něco dokázal jako první, obvykle byl alespoň trochu dobrodruh. Ať lezl na nejvyšší horu světa, anebo vzlétl ze země. Cítíte se jím i vy?

To, nač jsem se dal, dobrodružství určitě je. Nejen pro mne trenéra, ale i pro hráče. Takže pokud mě nazvete i trochu dobrodruhem, zlobit se nebudu.

Co vás na té práci nejvíce vzrušuje?

Nejistota, protože nikdo dneska nemůže tušit, jak dopadneme. Ani my ne. Krásné je, že všechno máme ve svých rukách a záleží jen a jen na nás, co dokážeme. Jdeme společně do dobrodružství a toužíme, aby mělo dobrý konec. Je tu však jeden úhlavní nepřítel a tím nám je momentálně čas. Za necelých osm týdnů se mužstvo musí sehrát, jako by bylo spolu rok nebo dva. To je šílené.

Do prvního ostrého utkání Lva s Omskem v Popradu zbývá už jen 29 dnů a vy máte za sebou teprve tři přípravné zápasy. Straší vás to?

Ne, protože jedeme přesně podle stanoveného plánu. Nenarazili jsme na žádný vážný zádrhel, který by nám zkřížil cestu anebo nás dokonce zastavil. Celý realizační tým dělá na plné obrátky, totéž platí o všech lidech v klubu.

Když jste skončil práci ve Spartě, to bylo na přelomu března a dubna, měl jste jasno, jak stvoříte hokejový tým Lev Poprad?

Plán jsem měl, protože dlouho jsem přemýšlel, jak na to. Prvořadé bylo sehnat hráče. Měl jsem přesnou představu, kteří by měli vytvořit kostru zbrusu nového týmu, a jsem velice rád, že z 99 procent ty hráče mám.

Jak jste hokejisty vybírali?

Velice pečlivě. Chtěli jsme jen takové, kterým já a celý realizační tým věříme. Jsem přesvědčený, že pokud se trenérovi nepodaří mužstvo dobře postavit, kýžený efekt se nedostaví. Proto jsem kladl na stavbu velký důraz. Nyní jsme ve druhé etapě, kdy už hráče máme, trénujeme s nimi, mužstvo se sehrává.

Na kolik procent je kádr Lva Poprad hotový?

Může se stát, že jeho dnešní podoba je už finální, může se také stát, že jeden nebo dva hráči odejdou. Představujeme si širší kádr, v němž budou i hokejisté s dvoucestnými smlouvami, aby mohli hrát i českou nebo slovenskou extraligu. Zkrátka kdo se nevejde do základního týmu pro KHL, aby hrál a nestál.

Už jste někomu takovou smlouvu vyřídili?

Ještě ne, pracuje se na tom.

Jak se trenérovi tvoří z bodu nula tým, který před pár měsíci neexistoval?

Je to něco, co tu nebylo. Takže tahle práce je pro mne velká výzva. Výhodou je, že v Popradu máme čistý stůl, netrpíme vazbami z minulosti. Stává se totiž často, že k mužstvu přijde nový trenér a narazí na vazby, které se mu nelíbí. On se pokouší je rozbít a zpravidla neuspěje. Nevýhoda je čas a to, že nelze navázat na práci v předešlých sezónách.

Nebudou chybět srdcaři? V každém týmu jsou zarputilci věrní klubu, například sparťani, slávisté, vítkovičáci, a tak. Lev je cizinecká legie.

Já se nedostatku motivace a zapálení nebojím. V mužstvu je dost srdcařů, kteří hokejem hoří. Kostru tvoří Češi a Slováci, k nim se přiřadili Kanaďani a Švédové. Ti všichni půjdou do boje proti ruským bohatým týmům s obrovskou motivací ubránit se, nepodlehnout jim, porazit je.

Sázíte na to, že Lev je mezinárodní tým, zatímco soupeři budou movité kluby, každý maximálně s pěti povolenými zahraničními posilami?

Ano, tyto týmy budou mít nad námi převahu tučnými rozpočty, navíc jsou posílené o skutečné hokejové hvězdy. Nám věří málokdo. Není to dobrá výzva nedat se?

Vytáčí vás, že se Lvu a tedy i vaší práci nevěří?

Jsem klidný, protože zatím jsou to pouhé spekulace. Až zápasy v KHL ukážou, jak na tom doopravdy jsme.

Vladimír Kolář, Právo

Zrušit


Časová osa: Kontinentální liga

Filtr článků - Kontinentální liga


MS v hokeji 2019

83. mistrovství světa v ledním hokeji probíhá od 10. do 26. května 2019. Pořadatelem je Slovensko, jehož národní tým začíná ve skupině A v Košicích. Český tým ve skupině B odehraje první zápas v Bratislavě, kde se právě 26. května odehraje i finále.

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..