Rubriky:

Kontinentální liga

Češi osolili Omsku finále, píší v Rusku. Klepiše s Kvapilem oslavují jako hrdiny

26. dubna 2012 09:50 - Moskva

Čeští hokejoví útočníci Jakub Klepiš a Marek Kvapil jsou za hrdiny na stránkách ruského tisku komentujícího středeční triumf Dynama Moskva v KHL. Oba legionáři zařídili jediný gól středečního sedmého finále na ledě favorizovaného Omsku.

 

Milan Syruček, ČTK

"V Omsku se báli Anisina a Gorovikova, ale osolili jim to dva Češi - Marek Kvapil, který se šikovně, doslova jako krasobruslař, zbavil u zadního mantinelu mohutného Georgijse Pujacse a přihrál puk k brance, a Jakub Klepiš, ke kterému se přihrávka dostala. Kdo ví, proč jej nikdo nehlídal, možná proto, že se ho nebáli. Klepiš vypálil dvakrát - a nikdo z brankářů světa by nevyčítal nešťastnému Rämöovi, že poté, co si poradil s první ránou, s druhou nic udělat nemohl," napsal Kommersant.

Samotné utkání bylo až do této chvíle "naprosto vyrovnané" a nešlo najít důvod, proč si vsadit na Avangard, či naopak na Dynamo. Ale nakonec právě moskevský klub přerušil "východní hegemonii" v držení Gagarinova poháru. A to i bez hvězd a hokejových géniů typu Pavla Dacjuka a Alexandra Ovečkina, kteří naposledy, v roce 2005, pro Dynamo získali titul. Zdánlivě se nynější tým nemohl rovnat Avangardu, za to však překypoval vytrvalostí, cílevědomostí, odvahou a uměním nerozpadnout se v těžké situaci, a to podle listu rozhodlo.

Sovětskij sport otiskl na první straně fotografii vítězů s titulkem "Takové berou mezi kosmonauty!". Osud finále sice rozhodl jediný gól, ale "hokej je hra pro dospělé", poznamenal komentátor k rozhodujícímu okamžiku: v 52. minutě, kdy už se převaha přikláněla k Avangardu, se omská obrana dopustila chyby, že ponechala Klepiše zcela osamoceného před svatyní, protože obránce stáhl za branku Kvapil - a brankář Rämö sice dokázal ještě nějakým zázrakem odrazit první střelu, druhou však Klepiš vstřelil rozhodující gól. A pak hosté tak zabetonovali obranu, že Avangardu "nenechali ani mikroskopickou šanci na záchranu".

Úspěch Dynama však deník pokládá za "logický a spravedlivý", Gagarinův pohár získal nejstabilnější klub posledních let, jako desátý titul ve své historii. A s příchodem klubů z Prahy a Bratislavy do KHL se lze těšit, že liga se stane skutečně kontinentální a na vyšší úrovni.

Východní hegemonie skončila

I Sport-Express pokládá za přirozené, že v lize rozšiřující se na západ skončila "východní hegemonie", ale jedním dechem dodává, že obrátit sérii finálových zápasů z 1:3 na 4:3 se v NHL povedlo jen jedinkrát, v roce 1942.

Gagarinův pohár v Moskvě může změnit nálady v metropoli, která si hokej dosud nezamilovala, a titul pro Dynamo podle listu také potvrzuje, že v KHL nejsou peníze rozhodující faktor. I osud klíčového zápasu se rozhodl na ledě, v čestném a mužném boji. A autor "zlatého gólu" Klepiš, který podle listu dosud na sebe upozorňoval hlavně parádním knírem, samou radostí zapomněl snad všechna ruská slova, ale i tak na sebe prozradil, že mu v týmu teď říkají Freddie Mercury či Super-Mario.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Kontinentální liga

Filtr článků - Kontinentální liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..