Rubriky:

Kontinentální liga

KHL se přibližuje zámořské NHL, píší v Rusku. Má se stát nejlepší ligou planety

4. září 2012 13:41 - Moskva

Nový ročník Kontinentální hokejové ligy vnímá ruský tisk jako šanci "přiblížit se záměru přeměnit se v reálného konkurenta NHL" či rovnou se stát "nejlepší hokejovou ligou planety", dojde-li na výluku v zámoří.

 

Profimedia.cz

"Začínající sezóna skutečně slibuje stát se nejlepší v dějinách KHL, a to hlavně svou naprostou nepředvídatelností," napsal Sport-Express. Prý ještě nikdy nevypadal úkol rozdělit týmy na favority a outsidery tak neřešitelně. Dříve se překvapení rodila na západě a šampioni na východě, ale teď se těžiště přesunulo k západu, a to i díky "zahraničním supernováčkům".

Jako přídavek k lesku Kontinentální hokejové ligy komentuje dnes ruský tisk rozšíření soutěže do Prahy, Bratislavy a Doněcka, jakkoli Lva, ani Slovan či Donbass mezi vyslovené favority neřadí. KHL se podle deníku může chlubit jak silnými týmy, přehršlí hvězd, soupeřením ve všech fázích soutěže, tak i úžasným růstem zájmu diváků: zpočátku soutěž sledovalo 3,5 miliónu diváků u 1,3 miliónu televizorů, ale o poslední play off už bylo u osmi miliónů přijímačů 21 miliónů diváků.

Teď se přidá ještě "česko-slovenský a ukrajinský trh", což má znamenat 28,6 miliónu diváků před 11 milióny televizorů. "Ruští fotbalisté o něčem takovém ani nesní," dodal komentátor. A to cifry v případě výluky v NHL ještě mohou vzrůst, protože pak se "otevřené mistrovství Ruska bezpodmínečně přemění v nejlepší hokejový turnaj planety".

Nováčci chtějí vyhrávat

Sezónu plnou překvapení slibuje v listu i viceprezident KHL Ilja Kočevrin, podle kterého jednu z "hlavních intrik" soutěže představují tři zahraniční nováčci. "Samozřejmě, je málo reálné, že dosáhnou na Gagarinův pohár. Ale na rozdíl od Popradu jdou pražský Lev, bratislavský Slovan a ukrajinský Donbass Doněck do ligy se zcela jinými záměry. Nejen projít základní částí soutěže od začátku do konce, ale vyhrávat, překonávat soupeře v tabulce, postarat se o zápletku v boji o postup do finále," řekl.

Kommersant si hodně slibuje od Slovanu, který se vydal cestou "proraženou" Popradem jako "prvním opravdovým zahraničním klubem" v KHL, tedy nikoliv z postsovětské republiky. Po osmém titulu se bratislavskému klubu stala domácí liga těsnou a teď je odhodlán v KHL postoupit do play off. "V zásadě to není až tak fantastická představa," připustil.

Nad nákupy CSKA se pozastavil i prezident Putin

Podle deníku se se vůbec pátý ročník KHL vyznačuje změnou poměru sil mezi kluby Východní a Západní konference. Dříve se s bohatými "grandy Východu" mohl měřit jen petrohradský SKA. Ale teď, s podporou ropného koncernu Rosněfť jako novým majitelem, se moskevský CSKA "podobá člověku, který vyhrál v loterii a musí výhru rychle utratit".

Neoficiálně se špitá, že klub za čtyřletý kontrakt s Alexandrem Radulovem zaplatil 1,2 miliardy rublů (asi 735 miliónů korun), a nad "grandiózními nákupy" posil pro armádní tým se pozastavil i prezident Vladimir Putin. "Ale ani tak masivní výdaje vůbec nezaručují CSKA úspěch v Gagarinově poháru, jak svědčí i příklad SKA v minulých letech," podotkl.

Sovětskij sport označuje KHL za "věc opravdových chlapů" a za "poslední baštu" ruského sportu, ve které se "nikdo neraduje nad stříbrem či bronzem"; však má taky KHL lepší televizní sledovanost než NHL. "26 týmů vyráží na pochod pro Gagarinův pohár a sotva někdo uhodne, kdo jej získá," uvedl list. Sázkové kanceláře sice mají přinejmenším devět favoritů, ale nikdo nezaručí, že se vítězem nakonec nestane někdo úplně jiný. Vždyť kdo by si loni v létě vsadil na Dynamo a předloni by představa Atlantu ve finále vzbudila jen úsměšky.

ČTK, Sport.cz

Blíží se úroveň KHL zámořské NHL?

Zrušit


Časová osa: Kontinentální liga

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..