Lev Praha - Dinamo Riga 2:1Rozpačitý úvod, vítězná tečka. Lev Praha premiéru proti lotyšské Rize zvládl

Úvodní rozpaky zapomenuty, na premiéru českého celku v Kontinentální hokejové lize se bude vzpomínat vítězně. Pražský Lev zdolal v holešovické Tipsport Aréně před zraky 6358 diváků lotyšské Dinamo Riga 2:1, přestože musel otáčet nepříznivý stav. O obrat se brankami ve druhé a třetí části postaralo slovenské duo Bartečko, Surový. Další duel čeká pražský celek v sobotu, kdy doma přivítá moskevský Spartak.

Utkání KHL Lev Praha - Dinamo Riga. Zleva Alexandre Picard a Petr Vrána, oba z Lev Praha, a Jamie Johnson z Dinama Riga.

Když necelou půlhodinu před zápasem vypadl na holešovickém stadiónu proud a ledová plocha se na dvanáct minut ponořila do tmy, jako by šlo o předzvěst výkonu Lva v první dvacetiminutovce. I ten byl totiž rozpačitý.

Hostující celek z lotyšské metropole sice rovněž nevyrukoval s kdovíjak pohlednou hrou, v útočné fázi ale nebezpečnější byl. V šesté minutě byl Džerins při zakončení nedovoleně atakován Němcem, z nařízeného trestného střílení však vyšel vítězně gólman Pöpperle. Tři minuty před první sirénou si však vyjel zpoza branky Indrašis a Karsums otevřel skóre.

Lva nabudil až kanadský "boxer" Oystrick

Lev se snažil, do zakončení se však dostával sporadicky. Agilní byli především Klepiš s Novotným, jehož střelu z otočky zastavila deset vteřin před vypršením první části tyčka.

Pražský celek paradoxně nabudil ve druhé třetině až kanadský zadák Oystrick, který se po jednom ze závarů před brankou pustil do pěstní výměny názorů se Skvorcovsem. Oba „boxeři" sice zamířili na trestnou lavici, Lev ale od této chvíle začal přebírat iniciativu.

Slovenské duo zařídilo obrat

Obranu Rigy v čele s gólmanem Jučersem zaměstnával především Klepiš, což přineslo ovoce v čase 36:36. To využil na hranici brankoviště svého důrazu Slovák Bartečko a premiérovým gólem českého celku v KHL srovnal.

Deset minut před koncem základní hrací doby mohl skóre otočit Novotný, Jučers ale svůj tým podržel. Jenže hned vzápětí drtivá většina z více než šesti tisíců přítomných diváků už mohla slavit. Slovák Surový si najel do útočného pásma a z vrcholku levého kruhu se nemýlil.

Blízko pojišťující třetí trefě pak byl obránce Sersen, jeho dělovka od modré při přesilové hře orazítkovala tyč. Lva to ale nakonec mrzet nemuselo, o těsný náskok už se připravit nenechal a KHL tak zahájil vítězně.

Kontinentální hokejová liga:
Lev Praha - Dinamo Riga 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 37. Bartečko (Klepiš), 51. Surový (Němec) - 17. Karsums (Indrašis). Rozhodčí: Bulanov, Gofman - Sivov, Šeljanin. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 6358.
Lev Praha: Pöpperle - Němec, Mojžíš, Hunkes, Picard, Oystrick, Sersen - Klepiš, Vrána, Bartečko - Christensen, Novotný, Hossa - Řepík, Szczechura, Surový - Sekáč, Karamnov, T. Rachůnek. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous a Vitalij Karamnov.
Dinamo Riga: Jučers - K. Redlihs, Galvinš, J. Redlihs, Carle, Sotnieks, Rekis - Indrašis, Johnson, Karsums - Giroux, Schremp, Niživijs - Meija, Džerins, Bukarts - Skvorcovs, Bičevskis, Biezais. Trenéři: Pekka Rautakallio, Artis Abols a Viktors Ignatěvs.

4 Mytišči 52 137 : 141 73
5 Minsk 52 125 : 148 71
6 Novgorod 52 142 : 146 69
7 Spartak 52 106 : 151 52