Riga - Lev 1:3 Lev vyhrál v Rize, v pátek na Spartaku si může zajistit play off

25. Vrána 0 : 1
35. Karsums 1 : 1
44. Oystrick 1 : 2
51. Mäenpaa 1 : 3

Hokejisté Lva Praha vyhráli v Kontinentální lize na ledě Dinama Riga 3:1 a po čtvrtém vítězství za sebou se drží na sedmém místě Západní konference. Český klub si může zajistit účast v play off už v pátek, pokud bez ohledu na výsledky pronásledovatelů vyhraje za tři body na ledě Spartaku Moskva. Důležitý zisk v lotyšské metropoli svěřencům Václava Sýkory zajistili trefami v závěrečné třetině obránci Nathan Oystrick a Mikko Mäenpää.

Trenér hokejistů Lva Praha Václav Sýkora.

Lev se představí do konce základní části ještě v pátek v Moskvě proti Spartaku a v neděli v Doněcku proti Donbassu. V boji o play off má jednobodový náskok před Dinamem Minsk, tříbodový před Donbassem a pětibodový před Atlantem Mytišči.

Lev bude mít s jistotou více výher v základní hrací době než jeho soupeři v boji o osmičku v Západní konferenci a právě toto kritérium rozhoduje při rovnosti bodů. Proto stačí Pražanům k účasti v Gagarinově poháru vyhrát v základní hrací době na Spartaku.

Dinamo, které je v Západní konferenci poslední a naději na play off už dávno ztratilo, začalo aktivně. Gólman Pöpperle ale střely pochytal. Lev se ubránil i při Cipulisovu vyloučení, sám pak začal gólmana Tellqvista více ohrožovat, ale žádné velké šance úvodní dějství nepřineslo.

Druhá část už nabídla více vzruchu a šance měl především Lev. Při Ivanansově trestu měl nejdříve možnost Rachůnek, proti němuž se vyznamenal Tellqvist. V pokračující výhodě ale švédský gólman vyrazil Birnerovu střelu z levé strany před Vránu, který z pravého kruhu otevřel skóre.

I třetí početní výhodu Lev využil

Za tři minuty zahrozil po objetí branky Dzerinš a Pöpperle zasáhl i před dorážejícím Bukartsem. Před polovinou utkání mohl zvýšit Hossa, který se objevil po chybné rozehrávce domácích sám před Tellqvistem, ale neprostřelil jej. Další příležitost měl Karamnov.

Lev se ale dostal pod velký tlak při vyloučení Lepistöho a Karsums ve 35. minutě z dorážky vyrovnal. Ještě ve druhé třetině mohl otočit stav Bukarts, ale Pöpperle se vyznamenal.

Opětovné vedení přineslo Lvu znovu vyloučení Ivananse, při němž se ve 43. minutě z mezikruží trefil přesně k levé tyči obránce Oystrick. Lev využil i svou třetí početní výhodu v utkání. V 51. minutě, kdy pykal Jekabs Redlihs, si najel na Danielssonovu přihrávku Mäenpää a po jeho pojistce udělal Lev velký krok do play off.

Sýkora: Výkon nebyl ideální

"Potěšily nás ty branky v přesilovkách. Ve hře pět na pět se šance vytvářely strašně těžko, protože Riga výborně bránila," řekl po utkání trenér Lva Václav Sýkora. "Hlavně v první třetině bylo vidět, že se oba týmy soustředí na obranu a nechtějí pustit soupeře do vedení. Bylo tam opravdu málo vyložených gólových šancí."

Výkon nebyl podle Sýkory po pauze ještě ideální. "Trošičku jsme se v zápase trápili. Bylo znát, že to byl první zápas po pauze. Půlka mužstva hrála zápasy (v reprezentacích) a půlka deset dnů nehrála. Bylo to nesourodé. Věřím, že v další zápase bude projev lepší," navázal Sýkora, z jehož týmu odjelo v reprezentační přestávce jedenáct hráčů hájit barvy Česka, Finska, Slovenska a Lotyšska.

Navíc na marodce jsou elitní útočníci Jakub Klepiš, Erik Christensen a Luboš Bartečko. Přesto Lev rozhodl v přesilovkách. "My jsme v tomto složení hráli přesilovky už před přestávkou. Je fakt, že jsme udělali jednu změnu, využili jsme beka Mäenpääho v první pětce," připojil Sýkora.

Finský zadák po spolupráci s Nicklasem Danielssonem také potvrdil výsledek. "Při té akci, při které mu nahrával Nick, to byla vyloženě improvizace. Parádní práce obou. Vyhodnotili situaci a byla to krásná akce," ocenil kouč.

O účasti v play off ještě nechce Sýkora mluvit. "Ptali se už na tiskovce na soupeře v play off. Ale ještě tam nejsme a nechceme urazit hokejového pánaboha. Myslíme jen na to, abychom vyhráli další zápas. Je to zatím jen kdyby. Jedeme na Spartak s tím, že o to budeme maximálně usilovat, ale zase to bude těžký zápas. Slovan tam vyhrál až v prodloužení," dodal Sýkora, který vítězství po pauze označil za velkou psychickou vzpruhu pro tým.

Slovan Bratislava bude hrát play off

Hokejisté Slovanu Bratislava zvítězili v Kontinentální lize na ledě Spartaku Moskva 4:3 v prodloužení a zajistili si postup do play off. U rozhodující branky, kterou v 62. minutě vstřelil Milan Bartovič, asistoval český obránce Tomáš Mojžíš.

Petrohrad vyhrál 3:2 v Chanty-Mansijsku, první gól vítězného týmu dal v přesilovce Petr Průcha. Na vyrovnávací branku domácí Jugry přihrál český zadák Marek Trončinský, Chanty-Mansijsk pak nad nejlepším týmem celé ligy dokonce vedl, ale těsný náskok neudržel.

Kontinentální hokejová liga:
Dinamo Riga - Lev Praha 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 35. Karsums (Sotnieks, Szczechura) - 25. Vrána (Birner, Mäenpää), 43. Oystrick (Danielsson), 51. Mäenpää (Danielsson, Oystrick). Rozhodčí: Bukin, Zacharov - Goljak, Deďulja. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:3. Diváci: 3530.
Dinamo Riga: Tellqvist - K. Redlihs, J. Redlihs, Galvinš, Sotnieks, Lavinš, Cibulskis - Indrašis, Szczechura, Karsums - Meija, Džerins, Bukarts - Pavlovs, Johnson, Upitis - Skvorcovs, Bičevskis, Biezais - Ivanans. Trenér: Artis Abols.
Lev: Pöpperle - Oystrick, Nakládal, Němec, Lepistö, Mikuš, Mäenpää, Krejčík - Danielsson, Novotný, T. Rachůnek - Řepík, Vrána, Birner - Hossa, Surový, Cipulis - Sekáč, Karamnov, Niživijs - Cingel. Trenér: Václav Sýkora.
Další středeční výsledky KHL:
Chanty-Mansijsk - Petrohrad 2:3 (Trončinský 0+1 - Průcha 1+0)
Atlant Mytišči - Novosibirsk 2:3 po sam. nájezdech
Spartak Moskva - Slovan Bratislava 3:4 v prodl. (za hosty Mojžíš 0+1)
Viťaz Čechov - Dinamo Minsk 2:4 (za hosty Irgl 0+1)

4 Mytišči 52 137 : 141 73
5 Minsk 52 125 : 148 71
6 Novgorod 52 142 : 146 69
7 Spartak 52 106 : 151 52