Doněck - Lev 0:1Stav série 2:4V Doněcku rozhodl jediný gól. Za Engrenem cinkaly tyče, postup Lva trefil Němec

50. O. Němec 0 : 1

Doněck/Praha

Už je to jisté. Pražský Lev patří mezi čtyři nejlepší mužstva Kontinentální hokejové ligy a dál může snít o Gagarinově poháru. V Doněcku ukořistil postupovou výhru, celou sérii ovládl 4:2 a zahraje si finále Západní konference proti Lokomotivu Jaroslavl, který senzačně vyřadil favority z Petrohradu. Vítězství 1:0 trefil v 50. minutě obránce Ondřej Němec.

Útočník Lva Michal Birner (vlevo) a útočník Doněcku Petteri Wirtanen bojují o puk.

Právě český reprezentant neskrýval po příletu obavy z bezpečnostní situace na východě Ukrajiny. Zmatky kolem cesty jakoby se na začátku projevily i na výkonu pražského týmu. Nebýt gólmana Engrena, mohl se Lev už po první třetině pomalu chystat na rozhodující sedmý zápas. Finský brankář však vytasil skvělé zákroky a odolal při několika šancích. Zblízka parádně vychytal Dadonova, Fedotěnkův pokus pak zastavila tyčka.

Do hlediště haly Družba zasedl i český fotbalista Tomáš Hübschman, ale vyprodáno překvapivě nebylo. Od druhé třetiny viděli diváci i větší snahu hostů. Po polovině zápasu mohl jít dokonce Lev do vedení. Novotný nahodil na Zackrissona, puk si ale do vlastní branky srazil Fedotěnko. Ještě předtím však kapitán Donbassu stačil posunout brankovou konstrukci a porada s videorozhodčím skóre neotevřela.

Lví aktivitu na začátku třetí třetiny překazil Sekáčův faul a na zteč vyrazil český obránce Doněcku Kolář. Nejprve pálil nad, poté sice za Engrena puk dotlačil, jenže sudí pískli postavení hráče v brankovišti.

Další přesilovka ala už změnu stavu přinesla. Sekáčovo sražení trestal od modré čáry Němec, který využil chvíle, kdy měl slovenský brankář Donbassu Laco zakrytý výhled - 0:1! Domácí kouč Nazarov na lavičce zbledl a mohl ještě víc, kdyby agilní Sekáč z otočky zvýšil. Čas domácím ubíhal ještě rychleji poté, co Kiskinen trefil opět tyčku Engrenovy branky.

Doněck se při power play vrhal před Engrena, těsně před vypršením 60. napálil do třetice jen tyč Kagarlickij a pak už vítězná radost zaplavila pražskou střídačku.

Čtvrtfinále play off Kontinentální hokejové ligy, Západní konference - 6. zápas:
Donbass Doněck - Lev Praha 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka a nahrávka: 50. Němec (Azevedo). Rozhodčí: Odinš, Rönn - Misjur, Raming. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Diváci: 4017. Konečný stav série: 2:4.
Doněck: Laco - Kolář, Koněv, Podhradský, C. Wilson, Silnickij, Razin - Kiiskinen, Wirtanen, Laine - Jakucenja, Fedotěnko, Dadonov - Kašpar, Robitaille, Kagarlickij - Varlamov, Běluchin, Torjanik. Trenér: Andrej Nazarov.
Lev: Engren - Ševc, Mäenpää, Němec, Oystrick, O'Byrne, Gragnani, Mikuš, Nakládal - Azevedo, Novotný, Zackrisson - Thörnberg, Vrána, Sekáč - Řepík, Kapanen, Birner - Matai, Cingel, Ridderwall. Trenér: Kari Jalonen.