Rubriky:

Kontinentální liga

KHL prý zvažuje snížení platů, s pádem rublu má další problém

17. prosince 2014 20:32 - Soči

Vedení Kontinentální hokejové ligy na zasedání v Soči před turnajem Channel One Cup podle ruských médií řeší otázku možného snížení platů hráčů v soutěži. Nově se však musí zabývat také zásadním problémem celé země, jímž je propad rublu a krize ruské ekonomiky. Pocítí to také řada českých hráčů v KHL.

 

Vlastimil Vacek, Právo

"Otázka platů hráčů v KHL zajímá všechny, kteří jsou součástí hokejového světa," uvedl pro server R-Sport bývalý skvělý útočník a nyní generální manažer slavného CSKA Moskva Sergej Fjodorov po dnešní první schůzce klubových šéfů, na níž je poprvé v roli nového šéfa soutěže Dmitrij Černyšenko.

"Na výsledky jednání na toto téma je však potřeba si ještě trochu počkat. Mnoho konkrétních informací k tomu zatím není, vše je předmětem diskuze. Zítra se navíc vynoří mnohem více otázek ve spojení s celou ligou a vůbec naší existencí," zmínil Fjodorov výrazný propad rublu v průběhu tohoto týdne.

Lze očekávat, že půjde o složitou problematiku. I proto, že v soutěži působí desítky cizinců. A ti jsou placeni právě v ruské měně. "Pokud hokejista hraje v ruském klubu, ze zákona je dáno, že bude vyplácen v rublech. Nejde uzavřít smlouvu v dolarech nebo eurech. To mohou pouze mimoruské kluby KHL jako Jokerit Helsinky nebo Slovan. Nějak sofistikovaně se jistit proti propadu měny tedy dosud nešlo," uvedl pro server ihned.cz hráčský agent Robert Spálenka.

Jen těžko si lze představit, jak kluby dorovnávají hráčům podle současných smluv peníze kvůli oslabenému rublu. Budou to však prostřednictvím svých zástupců brát jako ponaučení do budoucna. "Budeme tlačit na ligu - agenti, hráčská asociace - aby to bylo do budoucna ošetřené. Aby byla možnost dorovnání různými bonusy a podobně," řekl Spálenka.

Situaci pocítí celá KHL

Očekává, že se současná situace dotkne i přestupového trhu. "Bezpochyby. Hvězdy lákáte na peníze, a když je cena peněz nižší, musíte jich nabídnout víc," uvedl Spálenka.

Situaci podle všeho pocítí celá KHL, nejen jednotlivci. "KHL není NHL. Příjmy se negenerují z prodeje televizních práv, prodeje suvenýrů atd. Vše je postaveno na sponzorech. A pro ně je podpora sportu v jejich nákladech až na jednom z posledních míst. Pokud tedy tamní firmy mají problémy, mají kluby problémy s penězi," řekl Spálenka.

Krize ruské ekonomiky je znát na každém kroku a je tématem číslo jedna i při debatách hráčů. "Nebude to vůbec sranda. Řešíme to v kabině a je to nepříjemné. Když máte například smlouvu na 10 miliónů a najednou z nich máte jen 5,5, tak je to hrozný průšvih. Člověk si říká, jestli mu stojí za to být tak daleko v Rusku bez rodiny... Najdou se štace v Evropě, které vám dají to samé," uvedl na reprezentačním srazu Jakub Kovář, gólman Jekatěrinburgu.

Zároveň však ví, že hokejisté s tím příliš nezmohou. "Je to znát na všem možném. Rusové to cítí na potravinách, ceny aut šly i o 30 procent nahoru. Nedá se s tím ale nic dělat. Musíte i nadále pracovat," podotkl Kovář. "Hokejová kariéra nás sportovců je krátká a každý by rád něco vydělal. Budeme se všichni trochu modlit, aby ruská ekonomika šla nahoru a my jsme z těch peněz něco měli. Snad se to zlepší a ještě tam nějakou dobu vydržím," uvedl Kovář.

ČTK

Časová osa: Kontinentální liga

Filtr článků - Kontinentální liga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..