Kontinentální liga

Jan Kovář skončil desátý v produktivitě KHL, vyhrál Mozjakin

19. února 2016 16:47 - Moskva

Český hokejový útočník Jan Kovář z Magnitogorsku skončil desátý v produktivitě základní části Kontinentální ligy. Nasbíral v 58 zápasech 52 bodů za 20 branek a 32 asistencí. V předešlých dvou ročnících po příchodu do Mettalurgu z Plzně byl Kovář v kanadském bodování soutěže vždy druhý. Lukáš Kašpar ze Slovanu Bratislava se se 47 body za 16 gólů a 31 přihrávek z 58 utkání zařadil na 16. místo.

Vlastimil Vacek, Právo

Produktivitu v osmém ročníku KHL ovládl už popáté Kovářův spoluhráč Sergej Mozjakin, který si připsal v 57 duelech 67 bodů a s 32 góly také potřetí ovládl tabulku střelců. Druhý skončil v kanadském bodování o dva body za Mozjakinem loňský vítěz Alexandr Radulov z CSKA Moskva. Trojnásobný držitel titulu pro nejproduktivnějšího hráče zaznamenal v 53 duelech 23 branek a 42 asistencí.

V tabulce střelců skončil o gól za Mozjakinem Kanaďan Nigel Dawes z Astany. Nejlepším nahrávačem se stal s 43 asistencemi Vadim Šipačov z Petrohradu. Kanadské bodování obránců ovládl se 40 body za devět branek a 31 přihrávek Kanaďan Cam Barker ze Slovanu Bratislava.

Nový rekord základní části KHL vytvořil se 13 čistými konty brankář Jaroslavle Alexej Murygin, který překonal maxima Roberta Escheho ze sezony 2008/09 v dresu Petrohradu a Vasilije Košečkina z ročníku 2013/14 v barvách Magnitogorsku. Za absolutním rekordem v součtu i s ruskou nejvyšší soutěží zaostal Murygin o jednu nulu za výkonem Mikea Fountaina, který v sezoně 2001/02 vychytal v dresu Togliatti 14 nul.

Murygin v září navíc vytvořil nový rekord KHL v neprůstřelnosti, kterou držel 266 minut a 10 sekund. Předčil Curtise Sanforda, jenž v ročníku 2013/14 v dresu Jaroslavle nedostal gól 237 minut a 35 vteřin. Murygin ovládl vedle čistých kont i pořadí v úspěšnosti zákroků s 95,4 procenta. Nejnižší průměr 1,06 obdržené branky na zápas měl Ilja Sorokin z CSKA Moskva.

Český gólman Alexander Salák z Novosibirsku se zařadil na třetí místo s úspěšností 93,8 procenta. Dominik Furch z Omsku byl třetí s osmi čistými konty a šestý s průměrem 1,78 inkasovaného gólu na utkání.

Celkových 840 zápasů základní části KHL navštívilo téměř 5,23 miliónu fanoušků.

Individuální statistiky Kontinentální hokejové ligy:
Kanadské bodování:
1. Mozjakin (Magnitogorsk) 57 zápasů/67 bodů (32 branek + 35 asistencí)
2. A. Radulov (CSKA Moskva) 53/65 (23+42)
9. Azevedo (Kazaň) 59/53 (17+36)
10. Jan Kovář (Magnitogorsk) 58/52 (20+32)
11. N. Gusev 56/49 (20+29)
12. Kovalčuk (oba Petrohrad) 50/49 (16+33)
13. Kozun 58/49 (16+33)
14. Regin (oba Jokerit Helsinky) 60/48 (16+32)
15. Wolski (Magnitogorsk) 54/47 (18+29)
16. Kašpar (Slovan Bratislava) 58/47 (16+31)
17. Dadonov (Petrohrad) 59/46 (23+23)
18. Golyšev (Jekatěrinburg) 56/44 (25+19)
19. Petersson (Soči) 45/44 (22+22)
20. Grigorenko (Ufa) 55/44 (18+26)
...
35. Koukal (Jekatěrinburg) 59/37 (11+26)
44. Kvapil (Nižněkamsk) 58/36 (11+25)
49. Sobotka (Omsk) 44/34 (18+16)
56. Smoleňák (Záhřeb) 59/33 (16+17)
62. Radil (Spartak Moskva) 57/32 (13+19)
64. Mertl (Záhřeb) 55/32 (11+21)
77. Filippi (Magnitogorsk) 60/30 (10+20)
95. Horák (Podolsk) 57/27 (15+12)
99. Vincour (Novosibirsk) 45/27 (10+17)
Další čeští hokejisté:
Kousal (Novokuzněck) 55/27 (9+18)
Nedorost (Slovan Bratislava) 54/24 (12+12)
T. Zohorna (Chabarovsk) 55/24 (9+15)
Kundrátek (Slovan Bratislava) 56/24 (6+18)
Brankáři:
Alexander Salák (Novosibirsk) odchytal v 52 zápasech 3023:24 minuty, inkasoval 95 branek, má průměr 1,89 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 93,8 procenta a šestkrát udržel čisté konto.
Dominik Furch (Omsk) odchytal v 49 zápasech 2974:35 minuty, inkasoval 88 branek, má průměr 1,78 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 93,3 procenta a osmkrát udržel čisté konto.
Pavel Francouz (Čeljabinsk) odchytal v 18 zápasech 787:28 minuty, inkasoval 29 branek, má průměr 2,21 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 92,4 procenta.
Jakub Sedláček (Dinamo Riga) odchytal v 31 zápasech 1700:44 minuty, inkasoval 65 branek, má průměr 2,29 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 92,8 procenta a třikrát udržel čisté konto.
Jakub Kovář (Jekatěrinburg) odchytal v 42 zápasech 2349:15 minuty, inkasoval 91 branek, má průměr 2,32 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 91,4 procenta a jednou udržel čisté konto.
Jakub Štěpánek (Čerepovec) odchytal v 26 zápasech 1468:48 minuty, inkasoval 68 branek, má průměr 2,78 obdržené branky na zápas, úspěšnost zákroků 89,7 procenta a dvakrát udržel čisté konto.
Filip Novotný (Novokuzněck) odchytal ve čtyřech zápasech 113:36 minuty, inkasoval osm branek, má průměr 4,23 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 88,6 procenta.