Ufa - Slovan 8:2Ufa deklasovala i díky gólům Mikesky a Čermáka v LM Slovan 8:2

Hokejisté Ufy a celku Espoo udrželi i ve svém závěrečném utkání v základní skupině Ligy mistrů neporazitelnost a zakončili tak první část premiérového ročníku evropské soutěže se čtyřmi výhrami. Ruský mistr doma deklasoval Slovan Bratislava 8:2, Espoo vyhrálo s přehledem na ledě švédského HV 71 6:0. První prohru si dnes připsal ruský Magnitogorsk, jenž nestačil v Berlíně na tamní Eisbären (1:2).

Útočník Ufy Leoš Čermák se raduje z branky

Ufa rozhodla zápas proti Slovanu čtyřmi góly v rozmezí šesti minut druhé třetiny, kdy otočila stav z 1:2 na 5:2. V dresu Salavatu Julajev do hry zasáhli i čeští hráči Miroslav Blaťák, Michal Mikeska a Leoš Čermák. Mikeska s Čermákem se na vysoké výhře Ufy podíleli i góly.

Bratislavský Slovan přitom utkání začal dobře. Hujsa dokázal odpovědět na gól Medveděva a Vaic ve druhé třetině získal slovenskému mistrovi i vedení. Ufa ale poté zabrala a rozjela svůj brankostroj. Po pátém gólu se do branky hostů postavil místo Hovivo náhradník Konrád, ale ani on nedokázal čelit náporu domácích.

Ufa měla postup ze skupiny jistý již před utkáním a v semifinále se utká s Magnitogorskem. Slovan obsadil ve skupině třetí místo, druhé skončily České Budějovice.

V semifinále se Ufa utká s Magnitogorskem, který prohrál na ledě Eisbären 1:2. Metallurg měl jistý postup již před duelem a díky vysoké výhře Ufy přišel prakticky i o šanci vybojovat si v Německu výhodu domácího prostředí pro odvetu. K tomu, aby Magnitogorsk postoupil do semifinále s lepším skóre, totiž potřeboval vyhrát nejméně o jedenáct branek.

Metallurg dokázal jen snížit

Německý šampión se ujal vedení 47 sekund před koncem první třetiny, kdy otevřel skóre obránce Roach. Ve druhé části přidal druhou branku Pederson a Metallurg už poté dokázal vedení domácích jen snížit. V polovině zápasu se prosadil v přesilové hře Tomáš Rolinek, který gólově zakončil spolupráci s krajany Jaroslavem Kudrnou a Janem Markem, jenž se vrátil do sestavy po nemoci. Vyrovnat už hosté nedokázali ani v závěrečné power play.

Hokejisté finského Espoo rozhodli o svém úspěchu na ledě HV 71 již v první třetině, kterou vyhráli 3:0. Svěřenci trenéra Matikainena duelu jednoznačně dominovali a vidět byl zejména útočník Ryhänen, který v 8. minutě pohotovou dorážkou otevřel skóre. O šest minut později zvýšil již na 3:0 a aktivní byl i poté. Připsal si i asistenci na první branku Konttinena ve dvojnásobné početní výhodě.

Espoo, které se v semifinále utká s přemožitelem pražské Slavie švýcarským Curychem, se nakonec v Jönköpingu prosadilo šestkrát. Duel řídila čtveřice českých rozhodčí Vladimír Šindler, Martin Homola, Petr Blümel a Roman Pouzar.

Skupina A:
Eisbären Berlín - Metallurg Magnitogorsk 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 20. Roach, 27. Pederson - 30. Rolinek (Kudrna, Marek). Rozhodčí: Ország, Kubuš - Orolin, Gajan (všichni SR). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 13.500.
Tabulka:
1.Magnitogorsk4300111:59
2.Eisbären Berlín4210110:108
3.Kärpät Oulu400135:111
Skupina B:
HV71 - Espoo Blues 0:6 (0:3, 0:1, 0:2)
Branky: 8. a 16. Ryhänen, 29. a 49. Konttinen, 12. Lostedt, 44. J. Lajunen. Rozhodčí: Šindler, Homola - Blümel, Pouzar (všichni ČR). Vyloučení: 13:7, navíc Thornberg - Lostedt oba 5 min. a do konce utkání, Rajamäki 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 5028.
Tabulka:
1.Espoo Blues4400014:412
2.HV 714100313:183
3.SC Bern4100311:163
Skupina C:
Salavat Julajev Ufa - Slovan Bratislava 8:2 (1:1, 4:1, 3:0)
Branky: 25. a 31. Sidjakin, 4. Medveděv, 27. Mikeska, 30. Pěrežogin, 53. Taratuchin, 55. Čermák, 58. Kutějkin (Mikeska) - 7. Hujsa, 25. Vaic. Rozhodčí: Lärking, Sjöberg - Dahmén, Sabelström (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:9. Využití: 4:0. Diváci: 8292.