Rubriky:

MS 20

Kanaďané počítají s tím, že je ostatní nenávidí

25. prosince 2007 16:14 - PRAHA

Mistrovství světa hokejistů do 20 let mělo za poslední tři ročníky pokaždé stejného vítěze. Kanada neochvějně vládne juniorskému hokeji už od roku 2005 a chystá se na další triumf i na šampionátu v Liberci a Pardubicích. Tradičně největší favorit na titul bude dva dny po Štédrém dnu hned prvním soupeřem domácího týmu.

Trenér Craig Hartsburg přivezl do Čech hodně mladý výběr, z dvaadvacetičlenného kádru je deseti hráčům teprve osmnáct let nebo jsou ještě mladší. Jenže talentu mají na rozdávání. Pouze pětice hráčů zatím nebyla draftována klubem z NHL včetně sedmnáctiletých Tavarese a Stamkose, kteří ještě nedosáhli potřebného věku. Z první šestnáctky nejvýše postavených hráčů posledního draftu NHL má Kanada ve svém středu hned pět hráčů, Turris byl trojkou a Alzner čtyřkou.

Právě obránce Alzner byl stejně jako útočník Brad Marchand u zlatého triumfu kanadské dvacítky na posledním šampionátu dvacítek, dalších sedm hokejistů startovalo na letošním mistrovství světa osmnáctiletých. Drtivá většina kádru navíc letos v létě prošla prestižními souboji v juniorské variantě "Série století" s ruským výběrem, kdy Kanada prohrála jediný z osmi zápasů. A jsou tu také nejlepší hráč loňské sezóny OHL Riley Holzapfel a nejlepší brankář stejné soutěže Steve Mason.

Kanada chce zůstat na vítězné vlně 

Očekávání jsou proto tradičně velká, naproti tomu každý se chce ale proti úřadujícím šampiónům vytáhnout. "Je nám jasné, že nás asi každý ze soupeřů nenávidí," myslí si kapitán kanadského týmu Karl Alzner. "Ale na posledním šampionátu se nám poprvé po dlouhé době podařilo vyhrát titul mimo Severní Ameriku a chtěli bychom na to navázat i v České republice," dal jasně najevo ambice svého týmu.

V přípravě před MS mladí Kanaďané roznesli rakouský Salcburk (5:0), poradili si v Bratislavě se slovenskou dvacítkou (6:1) a v neděli bez problémů zdolali i finské kolegy (4:2). "Máme hodně rychlé hráče a dokážeme si vytvořit velký tlak, především však budeme vycházet z dobré defenzívy," upozorňuje trenér Craig Hartsburg. Ten zatím neurčil stejně jako jeho český protějšek Miloslav Hořava brankářskou jedničku týmu, Jonathan Bernier a Steve Mason se zřejmě budou točit po zápasech.

grg, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: MS 20

Filtr článků - MS 20