MS 20

Zázrak se nekonal, po prohře se Švédy čeká mladíky Rusko

31. prosince 2007 16:03 - PARDUBICE

K přímému postupu do semifinále potřebovali čeští hokejisté do dvaceti let porazit na mistrovství světa v Pardubicích silné Švédsko o šest branek. Tento nadlidský úkol vzal za své už na začátku druhé třetiny, kdy si soupeř vypracoval vedení 3:0. Švédové v pondělí vyhráli 4:2 a jako vítěz skupiny budou čekat na soupeře pro semifinále, kam přímo postoupili. Český tým nastoupí ve středečním čtvrtfinále proti Rusku.

Švédové dobře věděli, že jim k jistotě přímého postupu do semifinále stačí jakýkoliv bodový zisk a tak začali zápas soustředěněji. Ve čtvrté minutě hledal Bártek v ideální pozici Frolíka a pak i Voráčka, ale  přihrávky pokaždé zastavily švédské hokejky. O minutu později udeřil soupeř, když před brankou zůstal osamocen Möller a neměl problém překonat z první Kováře, jenž dostal druhou šanci na turnaji.

Od osmé minuty hráli Češi dvě přesilové hry za sebou a při té druhé dokonce dostali puk za švédského gólmana. Jenže podle videorozhodčího byl puk odražený od Bártkovy brusle úmyslně kopnut do branky. Velkou šanci měl v šestnácté minutě na hokejce Sklenář, ale v dobré pozici pro střelu se rozhodl přihrávat, což švédský obránce vystihl v pravý čas.

Švédsko - Česko na Sport.cz
ON-LINE Švédsko - Česko
REFERÁT Zázrak se nekonal, po prohře se Švédy čeká mladíky Rusko
TRENÉR Hořavu mrzel vlažný výkon
KAPITÁN Vím, že moje vyloučení bylo zbytečné

Na začátku druhé třetiny jsme se museli bránit ve třech a Švédové dokázali přidat další dva góly. Nejprve Piskáček neuhlídal dorážejícího Patrika Berglunda, a těsně po návratu vyloučeného Frolíka úspěšně tečoval střelu od modré Larsson. Švédové si drželi i herní převahu, domácí tým nepustili k pořádné střelbě a několikrát ještě sami zahrozili jako při průniku Berglunda nebo teči Larssona.

Češi se zvedli až v poslední třetině

Po 44 vteřinách od začátku třetí části se gólu dočkali i čeští fanoušci, když Bořuta ranou od modré snížil. Uběhlo pouhých 42 vteřin a Švédové ukázali, kdo je na ledě pánem. Do levého kruhu si nabruslil Figren a prostřelil Kováře počtvrté. Opět jsme mohli snížit v přesilovce, jenže Semorád v těžké pozici přestřelil.

Povedlo se skórovat až devět minut před koncem Sklenářovi, vzápětí byl blízko gólu i Voráček, ale s pokusem o blafák to poněkud přehnal. Na druhé straně Kovář efektně lapil střelu Anderssona. Dvoubrankové vedení si už Švédové pohlídali a mohu se těšit z postupu mezi nejlepší čtyři týmy turnaje.

Švédsko - Česko 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 5. Möller (Alcén, P. Berglund) 24. P. Berglund (Lagerström, Möller), 25. Larsson (Moe), 42. Figren (Larsson) - 41. Bořuta (Voráček, Jordán), 51. Sklenář (Ondráček, Piskáček). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švýc.) - Gorděnko (Rus.), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 8:3. Využití: 1:1. Diváci: 6272.

Švédsko: Enroth - J. Carlsson, K. Berglund, Motin, Hedman, Moe, Andersen - Möller, P. Berglund, Alcén - Figren, J. Andersson, Larsson - Forsberg, Backlund, Lagerström - Kempe, Lundh, Hagelin. Trenér: Pär Marts.

Česko: Kovář - Bořuta, Jordán, Parýzek, Piskáček, Prokop, Kundrátek - Bártek, Frolík, Voráček - Látal, Strapáč, Hampl - Sklenář, Kuběna, Ondráček - Meidl, Semorád, Szturc. Trenér: Miloslav Hořava.

Kanada - Dánsko 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 13. Matthias (Godfrey, Stamkos), 19. Tavares (Halischuk, Matthias), 29. Turris (Giroux, Hickey), 55. Turris (Tavares, Godfrey) - 50. Boedker (Eller, Larsen). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Partanen - Kekäläinen (oba Fin.), Lešnjak (Slovin.). Vyloučení: 5:9. Využití: 2:1. Diváci: 1158.