Slováci a Kazaši se na MSJ udrželi, sestupují Dánové a Švýcaři

LIBEREC

Hokejisté Slovenska a nováčka z Kazachstánu se udrželi díky středečním výhrám v elitní skupině mistrovství světa hráčů do dvaceti let, do divize I sestupují Švýcaři a Dánové. Slováci v dnešním odpoledním utkání porazili Švýcarsko 5:2 a jejich účast na příštím šampionátu v kanadské metropoli Ottawě potvrdili Kazaši, kteří zdolali v souboji nováčků Dánsko 6:3.

Slovenský tým se dostal do vedení již v šesté minutě po Slovákově trefě v přesilové hře, ve druhé třetině zvýšili náskok Jančovič s Marcinkem, který se trefil 12 sekund před druhou sirénou. Švýcaři v závěrečné části zápas zdramatizovali.

Po 40 vteřinách se prosadil Froidevaux a ve 47. minutě ještě zvýšil naděje Švýcarska na bodový zisk Lemm. Ale Slováci pojistili výsledek dvěma góly v power play. Do prázdné branky zamířil 66 sekund před koncem Čaládi a ještě devět vteřin při oslabení také Mikuš. Švýcaři budou příští rok chybět mezi elitou poprvé od roku 1995.

Nováček z Kazachstánu od úvodu sahal po udržení v elitní kategorii. Vedl totiž od 9. minuty, kdy využil přesilovou hru Gasnikov. V 23. minutě sice Eller vyrovnal v početní převeze, ale vedení vrátil Kazachům Vorobjov a na 3:1 zvýšil dokonce v oslabení Rymarev.

Za 23 vteřin ale přeci jen využil početní výhodu Eller a v 44. minutě Dánové vyrovnali. Potřetí se se Seveřané prosadili v početní výhodě díky Hardtovi. Necelých osm minut před koncem ale rovněž v přesilovce zařídil tři body a účast v elitní skupině pro Kazachstán svým druhým gólem v utkání Rymarev. Ten pojistil výsledek ještě dvěma trefami v power play a celkem si tak připsal v utkání pět bodů za čtyři branky a jednu asistenci.

Dány a Švýcary nahradí za rok mezi elitou Němci a Lotyši, kteří si vybojovali v prosinci postup z divize I.

Slovensko - Švýcarsko 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 6. Slovák (Skokan, Čaládi), 32. Jančovič (Češík), 40. Marcinko (Lušňák, Roháč), 59. Čaládi (Marcinko, Skokan), 60. Mikuš (Skokan, Beňa) - 41. Froidevaux (Weber, Jacquemet), 47. Lemm (Froidevaux). Rozhodčí: Partanen, Rönn (oba Fin.) - Carlman (Švéd.), Jobson (Kan.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 564.
Kazachstán - Dánsko 6:3 (1:0, 2:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 9. Gasnikov (Fast, Rymarev), 34. Vorobjov (Paramzin), 39. Rymarev (Savčenko), 53. Rymarev (Savčenko), 60. Rymarev (Kicyn, Gasnikov), 60. Rymarev - 23. Eller (Hardt, Boedker), 39. Eller (Hardt, Hjulmand), 44. Hardt (Boedker, Lauridsen). Rozhodčí: Charron (Kan.), Bulanov - Gorděnko (oba Rus.), Bláha (ČR). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 149.