MS 20

Švédští hokejisté postoupili do finále MS dvacetiletých

4. ledna 2008 18:39 - PARDUBICE

Švédsko se po dvanácti letech dočká medaile z hokejového MS dvacetiletých, v pátečním pardubickém semifinále totiž Backlundovým gólem v prodloužení zdolalo Rusko a v boji o titul se utká s vítězem večerního zámořského duelu USA - Kanada.

Obhájci stříbra Rusové vedli gólem, který padl 93 vteřin před koncem druhé třetiny, ale na šampionátu dosud neporažení Švédové si vynutili prodloužení využitím přesilovky a v čase 66:18 min. rozhodl o jejich úspěchu Backlund.

Obě mužstva začala hodně opatrně, s důrazem na obrannou činnost. Švédové nic nevytěžili ze dvou přesilovek a naopak jejich gólman Enroth musel zasahovat při velké šanci Filatova, který zůstal před ním sám. V závěru první části se snažil slibné přečíslení zakončit P. Berglund, jeho střela šla však těsně minula ruskou branku.
Bezbrankový stavtvydržel i téměř celou druhou třetinu. „Snažili jsme se hrát především bez chyb, jenže Rusové volili stejnou taktiku a na ledě docela vládla nervozita,“ připustil Kristoffer Berglund, jehož partner ze švédské obrany Hedman dělovkou prověřil připravenost Bobrovského, který ale uspěl i proti Alcenovi usilujícím po další akci o dorážku.

Rusové se snažili dobrým pohybem a rychlými přihrávkami narušit spolehlivou defenzívu Švédů. Ani Bodreova šance však změnu stavu nepřinesla, Enrothův pohotový zákrok znamenal včasné zatažení za záchrannou brzdu. Ve 39. minutě si ale strážce švédské branky vybral slabší chvilku, Filatovem z uhlu vystřelený kotouč mu proklouzl do sítě.

Rusové se po šťastně získaném vedení ještě víc zaměřili na bránění, Alcenův pokus o brejk zastavil obětavým vypíchnutím puku Selezněv, jenže mladá sborná draze pykala za faul. Figren osm minut před koncem třetí třetiny v přesilovce překonal Bobrovského.

Než první semifinálový duel dospěl k prodloužení, mohl rozhodnout Tichonov, jeho kličkovanou však zastavila gólmanova lapačka. Rusové během nastavení přečkali další vyloučení, jenže v 67. minutě Mikael Backlund přetlačil obránce a poslal puk Bobrovskému mezi betony. „Vyplatilo se nám jít dravě do branky, nepolevit za žádné situace. Štěstí prostě přeje připraveným,“ tvrdil autor vítězné branky.

Švédsko - Rusko 2:1 po prodloužení
Branky: 52. Figren, 67. Backlund - 39. Filatov, hlavní rozhodčí Kurmann (Švýc.) a Šindler (ČR), vyloučení 4:5, využití 1:0, 3286 diváků, třetiny 0:0, 0:1, 1:0 - 1:0.
Švédsko: Enroth - Carlsson, K. Berglund, Motin, Hedman, Moe, Andersen, Eklund - Möller, P. Berglund, Alcen - Figren, Andersson, Larsson - Forsberg, Backlund, Lagerström - Kempe, Lundh, Hagelin - Svensson.
Rusko: Bobrovskij – Kurbatov, Kalimulin, Selezněv, Doronin, Alexandrov, Vojnov, Čudinov – Golubcov, Sajustov, Tichonov – Čerepanov, Mamim, Filatov – Koroljov, Bodrov, Gordějev – Kugryšev, Anisimov, Milechin.