MS 20

Ani vedení 3:0 dvacítce proti Finsku nestačilo, boj o udržení ji nejspíš nemine

28. prosince 2009 02:29 - PRAHA/REGINA

Čeští hokejisté do dvaceti let prohráli na mistrovství světa v Kanadě i svůj druhý zápas. Po debaklu se Švédskem nestačili ani na Finsko, kterému podlehli 3:4. Šindelův tým sice ještě ve 38. minutě vedl o tři góly, po málo vídaném kolapsu ale nadějný náskok ztratil. Český tým tak s největší pravděpodobností čeká jen boj o udržení v elitní skupině.

Mathieu Belanger , Reuters

V brance českého týmu se od úvodních minut znovu objevil Jakub Sedláček, kterého v sobotu Švédové po čtvrté trefě vyhnali na střídačku. Čeští mladíci od začátku vsadili především na pozornou defenzivu, i tak ale před zlínským gólmanem vznikala okénka. V páté minutě se do útočného pásma protáhl Sallinen a jen díky pohotovému zákroku Sedláčka se skóre neměnilo. Naopak Šindelův tým z první vážnější možnosti udeřil. Při přesilovce napřáhl na modré Roth, jehož střelu šikovně tečoval mimo Ortiův dosah Tomáš Kubalík.

Vedoucí trefa české mladíky uklidnila, i druhou přesilovku v zápasu navíc dokázali zužitkoval. Vincour se uvolnil u zadního mantinelu, předložil kotouč Káňovi, který zblízka prostřelil Ortia. I v úvodu prostředního dějství musel prokázat své kvality Sedláček, když máchnutím lapačky vychytal v ideální pozici zakončujícího Myttynena.

Jenže v době, kdy tlak Suomi začal nabývat na intenzitě, Češi udeřili potřetí. Finové propadli v útočném pásmu a hned trojice Čechů mířila na jediného obránce. Kubalík přesným pasem našel Horáka, jemuž k překonání Ortia stačilo jen nastavit hokejku. Přesto Seveřané ve svém úsilí nepolevovali, naráželi ovšem na pozorného Sedláčka. Necelé tři minuty před druhou přestávkou už byl ale i on bezmocný proti přesné střele Hartikainena pod horní tyčku. Češi se po inkasovaném gólu dostali pod tlak, zbytek třetiny ale i se štěstím bez úhony přežili.

Český kolaps ve třetí třetině

Finský nápor ovšem pokračoval i ve třetí třetině, navíc byl umocněn dvojnásobným vyloučením Čechů. Více než minutu dlouhou hru ve třech sice tým v bílých dresech přečkal, v již klasické přesilovce si ale Vatanen snížil na 2:3. A v 48. minutě už mohlo být vyrovnáno. K nekrytému Rajalovi stojícímu na brankovišti se odrazil puk, Sedláček ale jeho dorážku výtečně lapil.

Čeští hráči si svou pasivní hrou ve třetí části koledovali o vyrovnání. Po Eronenově střele je v 55. minutě ještě zachránila tyče, za dalších dvacet vteřin ale projel Vatanen až před Sedláčka a po kličce do forhendu srovnal. Šindelův celek byl jako opařený a jen přihlížel finskému vzepětí. Ačkoliv Sedláček v brance dělal co mohl, sám na vše nestačil. V 58. minutě totiž dokonal obrat Rask.

Naděje na srovnání pak definitivně vzaly za své necelé dvě minuty před koncem, kdy za zbytečný faul putoval na trestnou lavici Gudas. Čechy tak po odehrání skupiny s největší pravděpodobností čekají jen boje ve skupině o udržení elitní skupiny.

Česká republika - Finsko 3:4 (2:0, 1:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 13. Kubalík (Roth, Nestrašil), 17. Káňa (Vincour, Knotek), 28. Horák (Kubalík, Jordán) - 38. Hartikainen (Granlund), 44. Vatanen (Ortio), 55. Vatanen (Myttynen, Lajunen), 58. Rask (Eronen, Nättinen). Rozhodčí: Burchell (Kan.), Kaval - Carnathan (oba USA), Wirth (Švýc.). Vyloučení: 8:6. Využití: 2:1. Diváci: 5572.
Česká republika: Sedláček - Voráček, Roth, Gudas, Jordán, Jeřábek, Šustr, Kempný - Nestrašil, Kousal, Novotný - Káňa, Knotek, Vincour - Horák, Kubalík, Kovář - Doležal, Hlinka, Ostřížek. Trenéři: Jaromír Šindel a Zdeněk Moták.
Finsko: Ortio - Eronen, Vatanen, Niemi, Laakso, Kivistö, Vittasmäki, Näkyvä - Rajala, Granlund, Hartikainen - Rask, Sallinen, Nättinen - Elo, Ikonen, Lajunen - Myttynen, Jormakka, Pakarinen. Trenér: Hannu Jortikka.