Rubriky:

MS 2007

Českým hokejistům se nelíbí někdejší olympijský hotel Kosmos

19. dubna 2007 15:44 - MOSKVA

Francouzští architekti navrhovali moskevský hotel Kosmos speciálně pro olympijské hry v roce 1980. Obrovitá půlkruhová stavba na Prospektu Míru patří po celou dobu své existence k "lepším" ubytovacím zařízením ruské metropole. Vyhledávají ji zahraniční turisté, často se zde ubytovávají byznysmeni vystavující na nedalekém expocentru.

Před pár lety využili netradiční železobetonové monstrum coby důležitou kulisu ruští filmaři ve snímku Denní hlídka. V Čechách je ale nyní hotel známý především tím, že v něm při nadcházejícím mistrovství světa v hokeji nechce bydlet česká reprezentace.

Její trenér Alois Hadamczik hotel poznal loni v prosinci při turnaji Channel One Cup a podle něj není pro týmy startující na mistrovství důstojný. Český kouč se domnívá, že hotel nebude pro hráče dostatečně klidný a komfortní.

Pocit jako na nádraží

Není se co divit - hned při vstupu do hotelového vestibulu má návštěvník pocit, že je trochu jako na nádraží nebo na letišti. Velkou část haly zabírají barevné hrací automaty, bary a krámky se suvenýry. Hotel pojme více než 3000 lidí, pořádají se zde konference, v podzemí je kasino a salon krásy.

Čeští hokejisté stráví na přelomu dubna a května v Moskvě minimálně dva týdny. Základní část šampionátu budou hrát spolu s Američany, Bělorusy, Rakušany, Slováky, Kanaďany, Němci a Nory v podmoskevském Mytišči, kam se od hotelu Kosmos dostanou mnohem lépe než z centra Moskvy. Několikaproudový Prospekt Míru, který se po chvíli změní na Jaroslavské šosé, vede totiž přímo do Mytišči. Blíž k hale už hokejisté bydlet nemohli. Vzhledem k neúnosné dopravní situaci na přecpaných moskevských silnicích nemohli zvolit organizátoři výhodnější ubytování.

Trenér Hadamczik by přesto preferoval menší a luxusnější hotel Holiday Inn, který se ale nachází v centru dvanáctimiliónové metropole. V Kosmosu je kouči nesympatická obří jídelna, obává se také schopností místních kuchařů; Holiday Inn prý splňuje všechny jeho požadavky, navíc má v čele českého manažera. Luxusní hotel se také nachází nedaleko Českého domu, kde je restaurace a pivnice s českým jídelníčkem.

Kosmické ceny za jídlo

V restauracích hotelu Kosmos - Galaktika a Lunnyj - se přitom nabízí "jídla ruské i evropské kuchyně", v patře je k dispozici i čínská restaurace. Ceny za jídlo jsou sice téměř "kosmické" výše, pro čtyřhvězdičkový hotel v Moskvě je ale podobná drahota typická. Ještě dražší je pak malá restaurace Cosmos v nejvyšším z 25 pater půlkruhové stavby.

Hotel Kosmos vybudovaný na konci 70. let prošel před lety velkou rekonstrukcí. Pokoje na všech patrech prodělaly "euroremont", takže jsou nyní vybaveny moderním nábytkem a odpovídají evropskému standardu, chlubí se manažeři. Chodby jednotlivých půlkruhových pater jsou obloženy dřevem, přesto tmavý interiér stále čímsi připomíná sovětské časy. Na patrech už ale dnes nehlídají typické sovětské "děžurné", tedy pokojské a uklízečky v jedné osobě, které kdysi zodpovídaly za jednotlivá patra.

Zašlou slávu připomíná i exteriér železobetonové stavby stojící přes ulici od někdejší Výstavy úspěchů národního hospodářství Sovětského svazu (VDNCh). Devadesát devět metrů vysoká budova dodnes vítá návštěvníky strohou fasádou hotelových oken. Přístupovou cestu zdobí jen několikametrová socha někdejšího francouzského prezidenta Charlese de Gaullea.

ČTK

Zrušit


Časová osa: MS 2007

Filtr článků - MS 2007


Podsekce:

                 

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..