Rubriky:

MS 2004

Tisíce hrdel řvalo: Aréna se otvírá...

23. března 2004 15:52 - PRAHA

Prvním zátěžovým testem prošla víceúčelová hala Sazka Arena v pražských Vysočanech. Přestože oficiální slavnostní otevření je naplánováno až na sobotu 27. března, společnost Sazka si chtěla na české poměry vskutku unikátní halu ještě otestovat. Proto připravila na úterý dva koncerty a zájemcům rozdala vstupenky zdarma.

"Vstupenky byly dány do oběhu na všech 7000 terminálech po celé republice a během čtyř hodin byly všechny rozebrány," tvrdil viditelně spokojený Aleš Hušák, předseda představenstva společnosti Sazka, která je majitelem haly.

Zdržení kvůli bezpečnosti

Diváci se před halou scházeli už od osmé ráno, ačkoliv program dopoledních koncertů měl začít v půl jedenácté. Kvůli bezpečnostním opatřením se ale nakonec začalo až krátce před dvanáctou hodinou. Součástí zátěžového testu byla totiž i prověrka bezpečnosti haly.

Vstup do Sazka Areny se tak pro tisíce zvědavých zájemců značně zdržel, protože každý včetně novinářů musel projít bezpečnostním rámem a všechna zavazadla musela projet rentgenovým zařízením. "Klademe důraz na bezpečnost diváků, pracovníků a všech lidí přítomných v hale. Zvláště po událostech v Madridu," připomněl teroristické útoky ve Španělsku šéf managementu Sazka Areny Ing. Petr Soukup. Ten během testu slíbil i cvičný poplach.

Unikátní střecha

Po splnění bezpečnostních podmínek se dvanáct tisíc diváků mohlo kochat unikátní stavbou haly, která nemá v českých poměrech obdoby. A v něčem je výjimečná i ve světě. Ať už jde o zvláštní elektronický pás po obvodu haly, kde jsou sdělovány různé informace či zajímavosti, nebo o výjimečnou konstrukci střechy.

Tu prakticky nedrží žádné podpůrné sloupy, takže divák má z každého místa v hale skvělý výhled na hlavní dění. Při zátěžových testech navíc každý z diváků dostal kupon na nápoje, za který mohl dostat pivo, kolu či kávu. Do budoucna se počítá s placením formou speciálních žetonů, které koupíte v hale.

Hokejisté jako "boží bojovníci"

Dlouhé minuty před začátkem programu vyplnily videoklipy na obří videokostce, a začátek programu netrpělivě vyhlíželi kromě diváků například několik desítek lidí z pořadatelské služby či 66 číšníků u luxusních lóží (každá lóže, tzv. skybox. má svého vlastního číšníka).

Před polednem se konečně objevili dva moderátoři. Ti diváky hecovali k co největšímu virválu, což se jim docela dařilo a zaplněná hala předvedla opravdový rachot. Hokejoví reprezentanti se mají při mistrovství světa na co těšit.

SAZKA ARENA
- rozloha haly 25 711 m2
- kapacita až 18 000 sedadel
- 66 skyboxů (luxusních lóží) pro 15-20 osob, 4 Partyboxy pro 60 osob
- 4 restaurace, 7 barů, 2 kavárny (2500 míst)
- moderní technologie umožňující přes 20 variant proměn hlediště
- zahraničními odborníky označována za jednu z nejmodernějších arén na světě

České hokejisty by měla celým šampionátem provázet speciálně složená hymna, kterou se také moderátoři snažili divákům vštípit. Poněkud rozpačitému publiku se sice nejprve jakási rocková verze husitského chorálu "Ktož sú boží bojovníci" příliš zpívat nechtěla, ale nakonec se hala přece jen otřásala úderným refrénem "Nananana nananana nanana .... Češi!"

Rebelové a Olympic

Rovněž byla fanouškům představena hymna Sazka Areny s názvem "Aréna se otvírá", a na videokostce se postupně objevovaly výjevy z demolice někdejší haly ČKD a postupné výstavbě Sazka Areny. Pak se dostal ke slovu moderátor Petr Rychlý, který na vytvořené pódium pozval hvězdy z muzikálu Rebelové.

Ti bavili publikum zhruba hodinu, přičemž nejvíce z účinkujících zářila Monika Absolonová. Poté byla vyhlášena a dvacetiminutová pauza a prostor dostal dinosaurus domácí rockové scény, skupina Olympic.

Halu otevře Klaus

Další zátěžový test proběhne ve čtvrtek, kdy je připraven program "Poděkování tvůrcům". Přednostně byli pozváni zástupci a zaměstnanci firem, které se na výstavbě haly podílely. Sazka tak chce poděkovat všem architektům, projektantům, inženýrům, stavařům a dalším.

V sobotu pak halu za šest miliard korun čeká oficiální otevření, o které se má postarat prezident republiky Václav Klaus. Po přestřižení pásky by měla zaznít národní hymna v provedení unikátního tisícihlavého dětského sboru z celé České republiky.

Slavnostní galavečer má obstarat vážná, populární i rocková hudba, dramatické umění, ukázky z muzikálů, bloky různých hudebních žánrů či ukázky z vybraných sportovních disciplín. V hledišti by pak měl být český sport zastoupen stovkami bývalých i současných českých sportovců.

Jirka G. Novák, Sport.cz

Zrušit