Sudí Šindler neuznal Lotyšsku dva góly, USA vyhrály 3:1

INNSBRUCK

Hokejisté Lotyšska sahali na MS v Innsbrucku po úspěchu se Spojenými státy, ale nakonec prohráli 1:3. Lotyšská zloba za promarněné body zřejmě padne na českého sudího Vladimíra Šindlera, který jim za příznivého stavu 1:0 neuznal dvě branky; výprava hodlá podat protest. Vítěznou branku vstřelil v 48. minutě v přesilové hře Mark Parrish.

Lotyše nejdříve podržel zkušený brankář Irbe, který oproti minulému zápasu dostal příležitost před exjihlavským Masalskisem již od začátku. Gólman patřící v NHL Columbusu kryl šance Stastného a Cola.

Na druhé straně zamířil jen do boční sítě Tambijevs, ale v 17. minutě se již tým Leonidse Beresněvse dočkal vedení. V době, kdy Američané pykali za Conklinovo vystřelení puku do hlediště, uvolnil Ankipans ideálně zpoza branky Spruktse, jenž otevřel skóre.

Lotyši se budou po zápase asi hodně zlobit na českého rozhodčího Šindlera za dva okamžiky v druhé třetině. Nejdříve zakončil Niživijs svůj průnik z levé strany úspěšně, i když Tambijevs v brankovišti puk až za čárou tečoval bruslí, jenže gól neplatil.

Potom Širokovs odražený puk trefil ze vzduchu a Conklin podle televizních záběrů zachytil kotouč až za brankovou čárou. Sudí na ledě však těžko viditelnou situaci nepostřehli a ani si nevyžádali názor videorozhodčího.

Po utkání uvedl lotyšský trenér Beresněvs, že jeho tým podá proti sporným okamžikům protest. "Budeme o tom písemně informovat mezinárodní federaci IIHF," řekl kouč na tiskové konferenci.

Obrat načal Weight, rozhodl Parrish

V 34. minutě vyrovnal Weight a v 48. minutě rozhodl Parrish. Střelecky disponovaný útočník New Yorku Islanders, který včetně generálky na MS proti Německu vstřelil v uplynulých třech zápasech již svou čtvrtou branku, potrestal Ignatěvsovo vyloučení. Tentýž hráč pak ještě při power-play Lotyšů dvě vteřiny před koncem svou bilanci znovu vylepšil.

Lotyše čeká boj o postup do osmifinále či pokles do skupiny o udržení proti Slovinsku a k úspěchu jim stačí remíza. Američané se utkají o prvenství ve skupině a bonusové body do další fáze turnaje s Kanadou.

Skupina B
USA - Lotyšsko 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 34. Weight (Cole), 48. Parrish (Weight, Hauer), 60. Parrish (Miller, Weight) - 17. Sprukts (Ankipans, Cipulis). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Vasko (Běl.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 6:5. Využití: 1:1. Diváci: 6500.
USA: Conklin - Gill, Liles, Martin, Miller, Roach, Hauer, Leopold - Knuble, Modano, Cole - Parrish, Weight, York - Park, Halpern, Gionta - Legwand, Stastny, Hall. Trenér: Peter Laviolette.
Lotyšsko: Irbe - Saviels, Skrastinš, Sorokins, Tribuncovs, Lavinš, Ignatěvs, Galvinš - Cipruss, Pantěljejevs, Vasiljevs - Semjonovs, Niživijs, Tambijevs - Ankipans, Sprukts, Cipulis - Redlihs, Širokovs, Ziedinš. Trenér: Leonids Beresněvs.