Finsko pokračuje na MS ve zlepšených výkonech, uspěli i Švédové

Hokejisté Finska porazili v osmifinálové skupině E na mistrovství světa Bělorusko 2:0 a mají na svém kontě šest bodů. Poražený tým zůstal na "nule". Stejnou povinnost splnili ve svém prvním duelu v osmifinálové skupině F Švédové, kteří porazili Lotyšsko 4:2 a mají na kontě šest bodů. Lotyšsko na první body čeká.

Fin Petteri Nummelin se snaží objet branku Běloruska i s jejím strážcem Andrejem Mezinem a a bránícím Michailem Grabovskim.

Favorizovaní Finoví byli od začátku lepší, gólově se však dokázali prosadit až ve druhé třetině. V prvním dějství své šance neproměnili Aaltonen, Kontiola ani Kapanen, jenž trefil tyč. Skóre se poprvé měnilo až ve 28. minutě, kdy se v přesilové hře prosadil Immonen. Značnou střeleckou převahu proměnil poté Hytönen a zajistil Finsku zisk tří bodů.

Další branka již nepadla. Niskala trefil tyč a Korpikoski v dobré pozici nemířil přesně. Duel mohl v samém závěru zdramatizovat při power play Grabovskij, Rinneho však o čisté konto připravit nedokázal.

Osmifinálová skupina E (Kolín nad Rýnem)
Finsko - Bělorusko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 28. Immonen (Miettinen), 33. Hytönen (Pihlström, Puistola). Rozhodčí: Looker (USA), Sjöberg - Sabelström (oba Švéd.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 5273.
Finsko: Rinne - Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola - Immonen, Miettinen, J. Jokinen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Hytönen, Korpikoski, Pihlström - Hahn, Osala, Komarov - Santala. Trenér: Jukka Jalonen.
Bělorusko: Mezin - Salej, Kolosov, Stasenko, Denisov, Rjadinskij, Gotovec, Kosťjučenok - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Meleško, Stas, Děmagin - Kulakov, Stefanovič, Kovyršin - Michalev, Čupris, Seňkevič - Drozd. Trenér: Eduard Zankovec.

Tři korunky se musely obávat o výsledek

Utkaní v "české" skupině v Mannheimu začalo hodně zostra. Již po 31 vteřinách Švédové vedli, když Masalskise překonal Pääjärvi-Svensson. Z vedení se však favorit radoval jen krátce, již o 25 vteřin později vyrovnal Karsums, jenž využil zaváhání brankáře Markströma.

Seveřanům se však ještě v první třetině podařilo vypracovat rozhodující dvoubrankový náskok. Na obou gólech se podílel zkušený Nylander. Ve třetí části se však museli Švédové o výsledek obávat. Snížit mohl Štals, ale prosadil se až Karsums, jenž si tak připsal druhý gól v zápase. Uklidnit Švédy mohl po další Nylanderově asistenci Engqvist, ale Masalskise překonal až dvě minuty před koncem Martensson.

S výsledkem švédských hokejistů byla po výhře nad Lotyšskem spokojena i tato fanynka. foto: Reuters/Petr Josek

Osmifinálová skupina F (Mannheim)
Švédsko - Lotyšsko 4:2 (3:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 1. Pääjärvi-Svensson (V. Hedman), 6. Ekman Larsson (Pettersson, Nylander), 15. Nylander (R. Wallin, Bäckman), 58. Martensson (Gunnarsson, Pääjärvi-Svensson) - 1. Karsums (Sprukts), 46. Karsums (Sprukts). Rozhodčí: D. Konc (SR), Piechaczek - Kowert (oba Něm.), Valach (SR). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 3078.
Švédsko: Markström - Magnus Johansson, V. Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Bäckman, Ekman-Larsson, Gunnarsson - Nilson, Martensson, Pääjärvi-Svensson - Persson, Backlund, Andersson - Engqvist, Omark, Harju - Pettersson, Nylander, R. Wallin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, Kulda, J. Redlihs, Jass - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Daugavinš - Darzinš, Džerinš, Saulietis - Štals, Pečura, Meija. Trenér: Olegs Znaroks.