USA - Bělorusko 5:3Američané porazili díky dobrému finiši Bělorusy

39. Thompson 3 : 2
53. Ryan 4 : 2
56. Stastny 5 : 2
60. Kovyršin 5 : 3

Hokejisté Spojených států amerických porazili na světovém šampionátu v základní skupině v Helsinkách Bělorusko 5:3. Ještě krátce před koncem druhé třetiny byl stav vyrovnaný 2:2, další tři branky ovšem vstřelil tým USA a Bělorusové snížili až v závěrečných vteřinách.

Radost amerických hráčů po gólu proti Bělorusku.

Američané měli skvělý nástup do zápasu a už v sedmé minutě vedli 2:0. Nejprve po 99 vteřinách otevřel skóre tečující Abdelkader, poté asistoval u gólu Atkinsona. V 10. minutě vystřídal Koval v běloruské brance Mezina a hned se vytáhl výbornými zákroky proti Abdelkaderovi. Do přestávky snížil Kaljužnyj a Bělorusko bylo zpět ve hře.

Na konci 23. minuty Ugarov využil početní výhodu při vyloučení Palmieriho a bylo vyrovnáno 2:2. Ve druhé třetině už neměli Američané velkou střeleckou převahu jako v té první, přesto dokázali skóre strhnout zpět na svoji stranu. Ve 39. minutě se za přispění běloruských obránců trefil šťastně Thompson a tým USA opět vedl.

Série vyloučení v první polovině závěrečného dějství gól nepřinesla, ale Kaljužnyj byl blízko opětovnému vyrovnání, kdy ve 46. minutě trefil tyč. Gólman Howard poté dokázal vychytat Stěpanova. Bělorusy musely tyto šance mrzet o to víc v 53. minutě, kdy se z gólu radoval pohotově tečující Ryan. Tři minuty a 24 vteřin poté bylo definitivně rozhodnuto, když se prosadil Stastny.

Bělorusové hráli v samém závěru dvojnásobnou přesilovku, kterou ještě umocnili hrou bez brankáře a deset vteřin před sirénou se dočkali alespoň dílčí radosti v podobě snížení z hole Kovyršina.

Skupina A (Helsinky):
USA - Bělorusko 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 2. Abdelkader (Brown, Petry), 7. Atkinson (Abdelkader), 39. Thompson (Dwyer), 53. Ryan (Pacioretty, Fowler), 56. Stastny (Pacioretty, Johnson) - 17. Kaljužnyj (Korobov, Grabovskij), 23. Ugarov (Grabovskij, Kovyršin), 60. Kovyršin (Grabovskij, Kaljužnyj). Rozhodčí: Jablukow (Něm.), Lewis - Wilmot (oba Kan.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 6:3, navíc Johnson - Kitarov oba 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 7441.
USA: Howard - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Ryan, Stastny, Pacioretty - Okposo, Slater, Lasch - Atkinson, Abdelkader, Brown - Crabb, Thompson, Dwyer - Palmieri. Trenér: Scott Gordon.
Bělorusko: Mezin (10. Koval) - Denisov, Korobov, Goroško, Kosťučenok, Stasenko, Černook, Graborenko - Ugarov, Grabovskij, Kaljužnyj - Stěpanov, Kitarov, Kolcov - Meleško, Stas, Kolosov - Michaljov, Kovyršin, Kulakov. Trenér: Karri Heikkilä.