Francie - Finsko 1:7Finové deklasovali Francii, čtyřmi body přispěl kapitán Koivu

50. Hietanen 1 : 7

Hokejisté Finska potvrdili zlepšenou střeleckou pohodu na světovém šampionátu, když v "helsinské" základní skupině porazili Francii vysoko 7:1. Outsider vzdoroval do poloviny zápasu, pak Finové zvýšili během osmi minut a osmi vteřin z 1:0 na 5:0. Čtyři branky vstřelili Seveřané v přesilovce, dva góly dal Jussi Jokinen. Hned čtyři kanadské body za jednu trefu a tři nahrávky si připsal kapitán obhájců titulu Mikko Koivu.

Jussi Jokinen jásá, svou první trefou v utkání zvyšoval finské vedení už na 3:0.

Finové nastoupili s černými páskami, aby uctili památku legendárního beka Pekky Marjamäkiho, který ve čtvrtek zemřel po náhlé srdeční příhodě. Zpočátku působili nervózně a chyběla jim herní pohoda. Vysvobodila je první přesilovka, v níž se po dobře sehrané kombinaci prosadil z bezprostřední blízkosti Immonen. Domácí poté pykali třikrát na trestné lavici a i proto se stav do přestávky již neměnil.

Až přesně v polovině zápasu zavelel ke zvýšení náskoku a nastoupení snadné cesty k vítězství Koivu, který se trefil povedenou tečí deset vteřin poté, co se do hry vrátil za faul pykající Francouz Roussel. Ve 34. minutě se shodným způsobem prosadil ještě v početní výhodě Jokinen, a když se ještě před druhou sirénou v rozmezí 56 vteřin zapsali mezi střelce Niskala s Kapanenem, bylo zřejmé, že Finové na turnaji ani při svém čtvrtém vystoupení neklopýtnou.

Nic na tom nezměnila ani přesilovková trefa Francouzů ze 44. minuty, kdy po pěkné souhře zakončil do prázdné branky Guttig a překazil brankáři Vehanenovi další čisté konto. Domácí kontrovali už 27 vteřin nato také v přesilovce, kdy si druhý gól připsal Jokinen a skóre uzavřel opět v početní výhodě ranou od modré čáry Hietanen.

Skupina A (Helsinky):
Francie - Finsko 1:7 (0:1, 0:4, 1:2)
Branky a nahrávky: 44. Guttig (S. Da Costa, T. Da Costa) - 11. Immonen (Pesonen, Mikael Granlund), 30. M. Koivu (Hietanen, Filppula), 34. J. Jokinen (Mäenpää, M. Koivu), 38. Niskala (Joensuu, Filppula), 39. N. Kapanen (Tuppurainen, Kiiskinen), 45. J. Jokinen (M. Koivu, Filppula), 50. Hietanen (Mäenpää, M. Koivu). Rozhodčí: Patafie (USA), Reiber (Švýc.) - Kilian (Nor.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:4. Diváci: 12 957.
Francie: Lhenry - Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch, Manavian, Moisand - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. Da Costa, Roussel, Guttig - Bertrand, Raux, B. Henderson - Fleury, T. Da Costa, Lamperier. Trenér: David Henderson.
Finsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Niskala, Salmela, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Joensuu, N. Kapanen, Komarov - Tuppurainen, Kontiola, Kiiskinen. Trenér: Jukka Jalonen.