Finsko - Kanada 3:5Kanada otočila zápas s Finskem, domácí na MS poprvé prohráli

39. Skinner 3 : 3
47. Kane 3 : 4
60. Eberle 3 : 5

Helsinky

Hořkou pilulku museli na domácím mistrovství světa v Helsinkách přijmout hokejisté Finska. V prestižním a ostře sledovaném souboji s Kanadou dvakrát vedli o dvě branky, přesto nakonec odjížděli z ledu se svěšenými hlavami po porážce 3:5. Finové poprvé na šampionátu prohráli, Kanada je tak vystřídala v čele skupiny A. Oba týmy mají jistotu postupu do čtvrtfinále.

Souboj o první místo ve skupině a nejlepší výchozí pozici pro čtvrtfinále nabídl vyprodané Hartwall areně výborný hokej. Úvodní šance Jokinena a Skinnera ještě gólem neskončily, ale v 6. minutě se domácí dostali do vedení, když rychlý protiútok zakončil přesně Pihlström.

Nepřesní rozhodčí poté Finům nabídli krátkou přesilovou hru pět na tři, kterou domácí sice nevyužili, ale klasickou výhodu proměnili v druhou branku. Kanadě se na začátku druhé třetiny podařilo snížit, ale Seveřané odpověděli další využitou přesilovkou a získali dvoubrankové vedení zpět.

Zámořští hráči však ještě v druhé třetině vyrovnali. Lehtonena nejprve překonal po přečíslení Tavares a poté předvedl své kvality Skinner, jenž finského gólmana překonal po rychlém objetí branky. Vrátit vedení na stranu domácích mohl Pyörälä, ale jeho teč skončila na tyčce. I díky tomu mohl vzápětí dokonat obrat Kane.

"Nezačali jsme dobře, ale pak jsme se zlepšili. Vrátili jsme se k našemu forčekingu a dostávali jsme se do šancí, což se nám v úvodu nedařilo," řekl Skinner, který byl autorem důležité vyrovnávací branky na 3:3. "Všichni jsme věřili (že není nic ztraceno), ještě bylo hodně času. Jen jsme potřebovali začít hrát jednoduše," dodal devatenáctiletý útočník.

Finové se následně snažili vyrovnat, prodloužení si ale nedokázali vynutit ani v závěrečné power play. V té naopak sami inkasovali.

Finsko - Kanada 3:5 (2:0, 1:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Pihlström (N. Kapanen), 11. M. Koivu (J. Jokinen), 28. J. Jokinen (Salmela) - 26. Burrows (O´Reilly, Methot), 35. Tavares (Skinner, Russell), 39. Skinner (Nugent-Hopkins, Keith), 47. E. Kean (Perry), 60. Eberle (Tavares, Keith). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Larking - Dahmen (oba Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 2:6. Využití: 2:0. Diváci: 13.059.
Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Niskala, Salmela, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Joensuu, Kontiola, Komarov - Pihlström, N. Kapanen, Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.
Kanada: Ward - Keith, Bouwmeester, Methot, Phaneuf, Russel, Quincey, Schenn - E. Kane, Perry, Getzlaf - Eberle, Tavares, Skinner - Benn, Nugent-Hopkins, Sharp - Ladd, O'Reilly, Purcell - Burrows. Trenér: Brent Sutter.