Rusko - Finsko 6:2Malkin prostřílel Rusko do finále, ani Finové nezlomí zlaté prokletí domácích týmů

Helsinky

Rusové jsou ve finále, drastickým způsobem pohřbili Finům sen o zlatu z domácího ledu. Sborná postoupila do finále šampionátu už počtvrté během posledních pěti let a oplatila soupeři loňskou semifinálovou porážku z Bratislavy. Rusové si v nedělním finále (19:30) zahrají s lepším z dvojice Česko - Slovensko.

Hrdina prvního semifinále Jevgenij Malkin. Svým hattrickem rozhodl ruský kanonýr o výhře sborné vlastně sám

Hrdinou odpoledního zápasu v Helsinkách se stal útočník Jevgenij Malkin, jenž k výhře 6:2 přispěl třemi góly a s bilancí 10+8 už kraluje kanadskému bodování mistrovství. Za ním v pořadí produktivity figuruje Nor Thoresen, který už ale odjel se svým týmem domů.

Rusové vyhráli na letošním turnaji i podeváté a nezlomil je ani vedoucí gól Finů, když Niskala napřáhl od modré čáry a hůl bránícího Kokareva přizvedla puk do pravého horního rohu Varlamovovy branky.

Malkin dvěma góly duel otočil

Obě mužstva nasadila na začátku utkání, které řídil i český sudí Jeřábek, zběsilé bruslařské tempo, ale stupňovat ho dokázali pouze Rusové. Gólově zareagovali ještě během první třetiny a do hlavní role se obsadil právě Malkin.

Nejprve si z úhlu našel mezeru mezi bránícími finskými beky a 54 sekund před první pauzou využil přesilovku za Väänänenovo držení protihráče a otočil skóre.

Hrdina nejprve zraněný, pak oslavovaný

Na začátku druhé části sice Malkin po střetu s Järvinenem a nárazu na mantinel s poraněnou rukou sice zamířil do kabiny, ale po ošetření lokte se za pár minut vrátil na led a v přesilovce dovršil hattrick. Po jeho desátém gólu na turnaji už Rusové vedli ale 4:1, mezitím se totiž do sítě domácích trefil švihem Ovečkin zaskakující v tu chvíli poprvé na Malkinově místě v první formaci.

Finové na ledě i v hledišti byli dokonale zaražení. Obě místa ovládla ruská euforie, kterou ještě zvýšil Kokarevův gól už po 65 vteřinách třetí části. Hodně smutný byl nakonec domácí gólman Vehanen, jenž za celé utkání předvedl pouze 17 úspěšných zásahů a Finům nebyla nic platná střelecká převaha (31:23).

Suverénní cestu do finále Rusové korunovali ještě třetí využitou přesilovkou. Snížení z hole Granlunda bylo pro zklamané Suomi slaboučkou náplastí. Přes čtvrtstoletí trvající prokletí pořadatelské země mistrovství světa, která naposledy brala zlato v roce 1986 v Moskvě, nedokázali zlomit ani silní Finové.

Semifinále MS v ledním hokeji (Helsinky):
Rusko - Finsko 6:2
Branky: 16., 20. a 38. Malkin, 30. Ovečkin, 42. Kokarev, 49. Širokov - 8. Niskala, 57. Granlund, hlavní rozhodčí Jeřábek (ČR) a Reiber (Švýc.), vyloučení 2:4, využití 3:0, 13 239 diváků, třetiny 2:1, 2:0, 2:1.
Rusko: Varlamov – Nikulin, Birjukov, Jemelin, Rjasenskij, Denisov, Medvěděv, Nikitin – Pěrežogin, Malkin, Popov – Semin, Dacjuk, Ovečkin – Žerděv, Těreščenko, Širokov – Kokarev, Svitov, Kulemin.
Finsko: Vehanen – Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala – J. Jokinen, M. Koivu, Filppula – Pesonen, Immonen, Granlund – Kiiskinen, N. Kapanen, Komarov – Pihlström, Kontiola, Joensuu.