Česko - Švédsko 1:2Reprezentace na domácí Švédy nestačila a na MS si po zásluze připsala první porážku

11. Ericsson 0 : 1
24. Tallinder 0 : 2
33. Hudler 1 : 2

Stockholm

Česká hokejová reprezentace utrpěla na mistrovství světa první porážku. Ve vyprodané stockholmské Globe Areně podlehla domácím Švédům 1:2, když jedinou trefu poražených obstaral Hudler. Výběr Tří korunek si výhru zasloužil, kromě dvou branek ještě třikrát nastřelil brankovou konstrukci. Hadamczikovi svěřenci mají ve skupině A po dvou odehraných zápasech tři body, další duel je čeká v pondělí od 16:15 proti Švýcarsku.

Zklamání v tvářích českých hokejistů (zleva Jiří Tlustý, Jiří Hudler, Pavel Francouz a Petr Tenkrát) po prohře se Švédskem.

Páteční překvapivá porážka se Švýcary jakoby na Třech korunkách nezanechala pražádné stopy, neboť hned od úvodních sekund to byli právě Švédové, kdo diktoval tempo hry. V desáté minutě při prvním českém oslabení ještě Salák vytáhl proti Franssonově střele od modré parádní zákrok lapačkou, krátce po Hudlerově návratu na led už šli ale Seveřané do vedení.

Thörnberg totiž zpoza branky přihrál Ericssonovi, jenž střelou na bližší tyč připravil Čechům první inkasovaný gól na turnaji. A mohlo být ještě hůř... Při další švédské početní výhodě pronikl do útočného pásma Fransson a jeho dělovka otřásla horní tyčkou. I Hadamczikovi svěřenci si na konci první třetiny zahráli v početní výhodě, málem ale sami inkasovali. Fleischmannovu hrubku v rozehrávce naštěstí proti Thörnbergovi napravil Salák.

Hudler dal Čechům naději

O pasivitě českých hokejistů vypovídá poměr střel na branku v první dvacetiminutovce - na gólmana Enrotha vyslali pouhé tři rány, zatímco Švédové vypálil hned šestnáctkrát. Velké zlepšení nepřišlo ani po první pauze. Ve 24. minutě sice ještě Čechy zachránila po střele Gustaffsona podruhé v zápase branková konstrukce, o pár vteřin později už ale Tallinder nahozením od modré švédský náskok navýšil. A to ještě vzápětí trefil Lindberg potřetí tyč.

Ve 33. minutě však z ničeho nic udeřilo na druhé straně, Voráčkovu střílenou přihrávku tečoval za Enrothova záda Hudler a dal Čechům naději. Švédové okamžitě odpověděli dalším náporem, paradoxně však mohl srovnat Hudler, který se ocitl v takřka totožné pozici jako při své první trefě, tentokrát ale Enroth jeho teč betonem vykopl.

Do branky se dostal i Francouz

Na konci druhé třetiny přejel gólman Salák v přerušené hře modrou čáru, a tak musel do dalšího přerušení vystřídat. Do branky tak šel Francouz, během 25 vteřin ale zasahovat nemusel. Salák se pak v 45. minutě blýskl fantastickým zákrokem betonem proti Axelssonovi a Češi stále mohli pomýšlet alespoň na srovnání.

Jenže pozorně hrající Tři korunky je k Enrothovi pouštěly jen málokdy. Minutu před vypršením základní hrací doby odjel Salák na střídačku, vzápětí navíc vyfasoval Tallinder trest za faul na Tlustého, a tak Češi posledních 51 vteřin hráli v šesti proti čtyřem. V ohlušujícím pískotu však na vyrovnání nedosáhli.

Skupina A (Stockholm):
Švédsko - Česko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 11. J. Ericsson (Thörnberg, Järnkrok), 24. Tallinder (Lundqvist, E. Gustafsson) - 33. Hudler (Voráček, Tlustý). Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Carlson (Kan.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 5:4, navíc Tallinder (Švéd.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 12.500 (vyprodáno).
Švédsko: Enroth - Fälth, S. Kronwall, E. Gustafsson, Tallinder, Granberg, Fransson - Axelsson, Persson, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Lundqvist, Jämtin - J. Ericsson, Lindberg, Landeskog - Danielsson, Järnkrok, Thörnberg - Pettersson. Trenér: Pär Marts.
Česko: Salák (38:17 - 38:42 Francouz) - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Voráček, Hudler, Tlustý - Hertl, Jan Kovář, Tenkrát - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.