Švýcarsko - Česko 5:2Češi slízli od Švýcarů bůra, dva góly Hudlera k bodům nepomohly

Jan Škvor (Stockholm)Sport.cz

Česká hokejová reprezentace si na MS ve švédském Stockholmu komplikuje cestu za povinným postupem do čtvrtfinále. Po nezdaru s Třemi korunkami podlehla v pondělí Švýcarům 2:5 a po třech zápasech má na svém kontě jen tři body. Češi sice Hudlerovou zásluhou smazali dvoubrankové manko, ve třetí třetině už ale na další soupeřovy trefy odpověď nenašli. Švýcaři si tak po triumfu nad Švédy a Kanadou připsali již třetí cenný skalp. Další duel čeká Hadamczikův tým ve čtvrtek proti Dánsku.

Švýcarský útočník Simon Moser (uprostřed) oslavuje se spoluhráči gól do sítě Česka.

Více se tlačit do branky a častější střelbu žádal kouč Alois Hadamczik po svých svěřencích a ti si jeho slova snažili vzít k srdci. Na gólmana Berru v úvodu pálili ze všech pozic, jenže puk do sítě nedopravili. Naopak v osmé minutě mohl na druhé straně otevřít skóre obránce Vauclair, nejprve ale po jeho vyjetí zpoza branky puk prosvištěl brankovištěm, posléze z mezikruží trefil povyjetého Saláka.

V patnácté minutě nabral ve středním pásmu rychlost Irgl, protáhl se mezi dvěma obránci, pak ale tváří v tvář Berrovi trefil jen jeho lapačku. V osmnácté minutě hráli Švýcaři první přesilovku, Gardner od pravého mantinelu posunul kotouč na střed Ambühlovi, jenž přesnou střelou na lapačku nedal Salákovi šanci.

Od druhé třetiny se místo Kováře dostal do hry Vrána a Fleischmann si vyměnil místo s Tenkrátem. Ve 24. minutě při mele před Salákem dotlačili Švýcaři puk do branky, sudí ovšem krátce předtím přerušili hru a skóre se tak neměnilo. Jenže za necelé tři minuty se k dorážce na brankovišti dostal Niederreiter a i ve svém třetím zápase na turnaji dokázal skórovat.

Hudler zařídil vyrovnání

Až dvoubrankové manko probudilo nároďák z letargie. Irgl s Hubáčkem sice ještě neuspěli, ve 34. minutě ale při premiérové hře v početní výhodě napřáhl Hudler a dal Čechům naději. Osmačtyřicet vteřin před druhou sirénou navíc po Irglově nahození využil svého důrazu před brankou znovu Hudler a srovnal na 2:2. Ještě před odchodem do šaten navíc mohl dokonat obrat Tlustý, jeho jemná teč však těsně minula levou Berrovu tyčku.

Hned na začátku třetí třetiny mohl Hudler dokonat hattrick, před úplně prázdnou bránou se mu však kotouč zamotal mezi brusle. A tak místo toho udeřili Švýcaři. Plüss si vybruslil od zadního mantinelu, Salák puk vyrazil k Moserovi, od jehož bruslí zamířil puk za brankovou čáru.

Když pak v 54. minutě vrátil Bodenmann zemi helvétského kříže dvoubrankový náskok, bylo jasné, že si i ve třetím utkání na MS připíšou proti favoritovi výhru. Češi sice ještě víc jak tři minuty před koncem zkusili hru bez brankáře, v čase 59:21 ale stvrdil tříbodový zisk pro Švýcary Suri.

MS v ledním hokeji, skupina A:
Švýcarsko - Česko 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 18. Ambühl (Gardner, Josi), 27. Niederreiter (M. Plüss, Moser), 46. Moser (M. Plüss), 54. Bodenmann (Hollenstein, Cunti), 60. Suri (Vauclair) - 34. Hudler (Tlustý, Voráček), 40. Hudler (Irgl). Rozhodčí: Croft (Kan.), Rönn - Suominen (oba Fin.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Diváci: 3537.
Švýcarsko: Berra - Seger, Vauclair, Josi, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Walker, Bieber, Traschler - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Gardner, Suri, Ambühl. Trenér: Sean Simpson.
ČR: Salák - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hudler, Tlustý - Vrbata, Hanzal, Fleischmann - Hertl, Jan Kovář (21. Vrána), Tenkrát - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.