Rubriky:

MS 2013

Hadamczik měl dva dny, aby tým resuscitoval: Morálka je dobrá, ale nefunguje agresivita

9. května 2013 12:25 - Stockholm

Nejhorší rozjezd šampionátu za sedmadvacet let, jediný gól vstřelený za tři zápasy při hře pět na pět a k tomu brankáři, kteří nejsou stoprocentně zdraví. Existuje spousta důvodů, proč trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik nemá zrovna nejklidnější spaní.

 

Vít Šimánek, ČTK

Musíte teď v kabině víc zvyšovat hlas?

Měli jsme krátký pohovor, co se nám nelíbí. Čekáme hlavně větší energii od útočníků z NHL a domluvili jsme, že ty kluky propojíme s hráči z Evropy.

Týkají se vaše výtky také Hudlerova útoku s Voráčkem a Tlustým?

Ten necháváme. Kluci jezdí naplno, bojují, tlačí se k brance.

Vrbatu s Fleischmannem jste v duelu se Švýcary dokonce posadil, nebylo to unáhlené?

Když si vezmete výsledky střelby, produktivity, tak není co komentovat. První útok má dávat góly z přesilovek, ze hry pět na pět. Ta lajna je ale úplně jinde.

Jak nesou vaši kritiku?

Já vím, že chtějí, ale my musíme hodnotit, co předvedou. Morální stránka funguje, ale nefunguje agresivita. Musí jít do soupeře veškerou vůlí.

Nebojíte se, že je tím otrávíte? V klubech mají klíčovou roli, v národním týmu sedí na střídačce, když se redukuje sestava.

Není na co čekat. Tady je každý zápas jako v NHL sedmý duel v play off. A my potřebujeme každý bod. Když máte 52 kol v extralize, můžete počkat deset utkání, než hráč najde formu, ale tady na to není čas.

Hitparáda českých problémů:
Žalostná koncovka
Za tři zápasy vyslal národní tým na gólmany soupeřů 93 střel, dal pět gólů, což je úspěšnost 5,38 procenta. Nejhorší ze všech týmů na šampionátu. „Jsme opravdu nějací jaloví,“ připustil i nejlepší český střelec Jiří Hudler.
Adaptace posil z NHL
Na ledovém „letišti“ v hale Globen se zatím hráči z NHL nezbavili návyků ze zámoří. „Normálně uděláme dva kroky od mantinelu a střílíme. Tady ale puk pomalu ani nedoletí k bráně,“ ušklíbl se Jakub Voráček.
Chybí soustavný tlak
Protivníci se zlepšují. Jak praví okřídlená věta trenéra Vladimíra Růžičky: „Všichni už mají video a umějí bruslit.“ Snad kromě závěru druhé třetiny duelu se Švýcarskem ale chybějí pasáže, v nichž by se Češi na delší dobu usadili v útočném pásmu, soupeře zmáčkli a nutili je k chybám.
Nejistota kolem gólmanů
Týden se spekulovalo, co je vlastně s Ondřejem Pavelcem a zda mu jeho potíže dovolí nastoupit. K tomu nešťastné zranění Saláka, jenž má úspěšnost zákroků přes 93 procent, ale se zlomeným prstem nemůže pořádně chytit hokejku. Hadamczik ze zoufalství povolal z domova i Jakuba Kováře, který doléčoval angínu.

Můžete popsat změny, jaké uděláte proti Dánsku?

Zkusili jsme rozdělit hráče z jedné zámořské lajny mezi evropské kluky. K Hubáčkovi a Novotnému, kteří mají dobré nasazení, vůli, pošleme Vrbatu, jenž zase umí dávat góly.

Vrbata sám řekl, že jeho výkony nejsou tak dobré. Je to pro vás signál, že sám chce zabrat a nebude trucovat?

Nejsme tady od toho, aby někdo určoval, kdo bude hrát. Není důležité, jestli dá gól Vrbata nebo Voráček, ale abychom byli úspěšní a vyhráli.

Mluvili i hráči mezi sebou o tom, jak z téhle situace ven?

Dobrá parta je důležitá. Kluci si určitě něco řekli. Švýcaři hrají sice výborně, ale prohrát bychom s nimi neměli. Hráči vědí, že už si nemůžeme dovolit ztrácet.

Ulevilo se vám trochu, že Pavelec už může chytat?

Na tréninku jsem si ho hodně všímal a nepoznal bych, že měl zranění. Sám se cítí dobře. Smůla, že Salák má problémy se zlomeným prstem, což ho hendikepuje v práci s hokejkou.

Stále víc šancí dáváte mladíku Hertlovi, jsou jeho výkony pro vás překvapením?

Říká si o větší prostor, já mu důvěřuju. Dávám mu najevo, že nejsou privilegia ohledně věku, ale jde jenom o výkon. Kolem branky je to silný hráč. Myslím, že tu důvěru vrátí.

Kolem Židlického je teď ticho, ale na soupisce máte dvě volná místa. Kdo je zaplní?

V Montrealu, který prohrává 1:3 na zápasy, máme Plekance. Rádi bychom ho tady viděli, ale on by zase rád vyhrál Stanley Cup a bude dělat všechno, aby postoupili. Pokud by však vypadli, hned mu volám, jestli je zdravý a připravený nás posílit. Klidně až třeba na čtvrtfinále.

Marek Burkert (Stockholm), Právo

Časová osa: MS 2013

Filtr článků - MS 2013


Podsekce:

     
  • Souhrn
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..