Slovensko - Rakousko 1:2 SNSlováci propadli i s dalším outsiderem a čeká je tvrdý boj o čtvrtfinále

10. Surový 1 : 0
34. Unterluggauer 1 : 1
65. Vanek (rozhodující nájezd) 1 : 2

Helsinky

Hokejisté Slovenska prohráli ve skupině B mistrovství světa s Rakouskem 1:2 po samostatných nájezdech. Svěřenci Vladimíra Vůjtka podlehli po Lotyšsku (3:5) i dalšímu outsiderovi a čeká je tvrdý boj o účast ve čtvrtfinále. Slováci se v základní skupině střetnou ještě s Ruskem a Spojenými státy.

Rakouští hokejisté se radují po brance v utkání se Slovenskem.

Český trenér Slovenska Vladimír Vůjtek starší zařadil do sestavy nově útočníka Haščáka, chyběl naopak zraněný obránce Ďaloga a také zkušený útočník Stümpel. V úvodní třetině se Slováci nejdříve ubránili právě při vyloučení Haščáka, gólmana Starkbauma pak otestoval v oslabení Záborský a další šanci měl Ölvecký.

V 10. minutě se už Slováci radovali, když se puk po Sersenově střele odrazil k Surovému, který z otočky překonal Starkbauma. Rakušané mohli vyrovnat v 17. minutě při šanci Herburgera.

V úvodu druhé třetiny vystřelil mimo Kopecký, na druhé straně měl možnost Baumgartner a za Slovensko zase zahrozil Bartek. Vyrovnat se snažili Welser a opět Baumgartner, slovenský náskok mohli zvýšit Radivojevič a Sersen. Ve 34. minutě ale slavili Rakušané vyrovnání, protože se od modré čáry trefil Unterluggauer.

V úvodu třetí třetiny se snažili pohnout ukazatelem skóre ve prospěch favorita Miklík a Záborský, při Schullerově trestu pálil třikrát Jurčina a při jednom z jeho pokusů pomohla Starkbaumovi tyč. V 52. minutě neuspěl v další šanci Miklík a v 55. minutě byl blízko obratu Welser, který po Vanekově přihrávce neprostřelil Staňu.

Slováci ztroskotali na brankáři

Na přelomu třetího dějství a prodloužení Slovensko odolalo při Šatanově trestu, ale porážku neodvrátilo. V nájezdech se prosadil jako jediný Vanek, hvězda Buffala.

Rakušané si výrazně pomohli v boji o udržení v elitní kategorii, který jim po výhře nad Lotyšskem zkomplikovala následná porážka s Německem i výhra Lotyšů nad Slovenskem. "Jsou to pro nás strašně důležité dva body. Tvrdě jsme bojovali a dali jsme do zápasu všechno. Slováci byli favorité, dokázali jsme držet vyrovnaný zápas a vyhráli na nájezdy," pochvaloval si rakouský útočník Thomas Koch.

Slováci ztroskotali na brankáři Starkbaumovi. "Měli jsme 43 střel. Vždycky nám chybělo několik centimetrů. Několikrát tam skákal puk po brankové čáře. Měli jsme výrazně více šancí, ale neměli jsme štěstí. Jejich brankář chytal skvěle," uvedl slovenský obránce Milan Jurčina.

Mistrovství světa v ledním hokeji:
Skupina B (Helsinky):
Slovensko - Rakousko 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Surový (Sersen, Radivojevič) - 34. Unterluggauer (Baumgartner, Oberkofler), rozhodující sam. nájezd Vanek. Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Fraňo (ČR) - Dědulja (Běl.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8449.
Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Sersen, Mihálik, Jurčina, Vydarený - Radivojevič, Surový, Kopecký - L. Hudáček, Ölvecký, Šatan - Záborský, Kukumberg, Miklík - Haščák, Bližňák, Daňo - od 21. navíc Bartek. Trenér: Vladimír Vůjtek.
Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann - Latusa, Koch, Vanek - Oberkofler, Peintner, Baumgartner - Welser, Kristler, Schuller - Raffl, M. Iberer, Hundertpfund - Herburger. Trenér: Manny Viveiros.