Rubriky:

MS 2013

Živě

Hokejisté z NHL na olympiádě v Soči? Dohoda je blízko

10. května 2013 18:24 - Stockholm

Olympijský turnaj v Soči v příštím roce se nejspíš znovu uskuteční za účasti největších hvězd světového hokeje. Vyplývá to z vyjádření šéfa Mezinárodní hokejové federace IIHF Reného Fasela a také předního zástupce zámořské NHL Billa Dalyho během pátečního společného setkání v dějišti mistrovství světa ve Stockholmu.

 

Charles Krupa, ČTK/AP

"Pracujeme tvrdě na tom, abychom dali dohromady poslední kousíčky a zajistili účast hráčů z NHL v Soči. Ještě nám zbývá pár věcí k dořešení, ale tak jako vždy - zůstávám optimistou," uvedl Fasel, aniž by však stanovil konkrétní datum, kdy by mohla být konečná dohoda uzavřena.

Přestože před časem byly obě strany v otázce opětovné účasti hvězd NHL zdrženlivější, Daly Faselův optimismus sdílí. "Pracujeme s předpokladem, že hráči NHL v Soči budou hrát. "Musíme ještě vyřešit některé věci s IIHF a Mezinárodním olympijským výborem, ale cílem zůstává, aby Soči bylo pátými hrami za sebou s účastí hráčů NHL," ujistil Daly.

Nastínil také, že posledními hracími dny v NHL budou 7. a 8. únor, přičemž hráči se do dějiště olympijského turnaje dostanou nejpozději 10. února. Den nato bude k dispozici trénink a ve středu 12. února již začne turnaj. Následně se NHL opět rozjede 25. února, tedy dva dny po odehrání olympijského finálového duelu. Přestávka kanadsko-americké soutěže by tak trvala 17 dní.

Zástupce komisionáře NHL Daly jako důležitý bod vypíchl otázku ohledně pojištění hráčů. "To je potřeba vyjasnit, protože je tu samozřejmě zahrnut určitý risk, když vezmete v potaz, že na olympiádu pocestuje 160 až 180 hráčů, jejichž celkové kontrakty se pohybují v částce okolo tří miliard dolarů," upozornil Daly. "To je risk, který je třeba pojistit. Zejména v případech zranění, která by hráči ukončila sezónu nebo i kariéru," dodal.

NHL budou na olympiádě opětovně zastupovat také rozhodčí - podle dohody s IIHF vyšle slavná liga do Soči sedm hlavních a šest čárových sudích.

Jednotlivé účastnické země budou muset nahlásit předběžné soupisky pět až šest týdnů před startem turnaje. Změnou oproti předchozí olympiádě ve Vancouveru je navýšení míst na soupisce o dva hráče. Zatímco na minulém turnaji mohli trenéři nominovat 20 hráčů do pole a tři gólmany, tentokrát to vedle tria brankářů bude 22 hokejistů.

"Na schůzce bylo 53 lidí, z každé země jeden člověk (z hokejového svazu) a člověk z olympijského výboru," řekl ČTK generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban, který se jednání zúčastnil. "Je to spousta střípků, které se řeší. Od dopingových kontrol po nominační seznamy, jak dlouhé mohou být a kdy se musí zkrátit," doplnil.

Součástí aktuálního návrhu je například i možnost, aby každý tým mohl mít přímo v dějišti turnaje až osm hráčů s omezenou akreditací, na základě které by mohli s týmem trénovat do té doby, než jej doplní hráči z NHL. Finální nominace by se potvrzovala den před začátkem turnaje jako na mistrovství světa.

ČTK

Zrušit


Časová osa: MS 2013

Filtr článků - MS 2013


Podsekce:

     
  • Souhrn
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..