Kanada - Česko 2:1Prohra se vztyčenou hlavou! Češi se s Kanadou rvali, ale i když prohráli, naděje na postup jim zůstala

12. Simmonds 1 : 0
18. Koukal 1 : 1
47. Skinner 2 : 1

Stockholm

Podali svůj suverénně nejlepší výkon na probíhajícím mistrovství světa, Kanadě však čeští hokejisté podlehli 1:2. Postup do čtvrtfinále však neztratili, neboť ve večerním zápase vyhrálo Švýcarsko nad Norskem 3:1 a rozhodlo tak o tom, že se Hadamczikův tým střetne v úterý ve Stockholmu právě s Norskem o čtvrtou postupovou příčku.

Kanaďané Eric Staal (vpravo), Matt Duchene (9) a Wayne Simmonds slaví vedoucí gól v duelu proti ČR. Vlevo brankář Ondřej Pavelec.

S maximálním nasazením a důrazem, navíc i s aktivním pojetím hry, prostě přesně s atributy, které od začátku turnaje postrádali, vyrukovali čeští hokejisté na favorizovanou Kanadu, jejíž očekávaný nápor se tak nekonal. Jenže v polovině první třetiny Voráček zbytečně fauloval gólmana Smithe a v následné přesilovce poslal Simmonds lehkou tečí střely Erica Staala Javorový list do vedení.

Češi se však nepoložili a už o chvilku později mohl srovnat Vrbata, jenž zachytil chybnou Smithovu rozehrávku, pak však nastřelil právě gólmana. V osmnácté minutě už ale bylo srovnáno, po Hanzalově střele se prosadil dorážející Koukal. A to hned o minutu později mohl skóre otočit Hertl, v samostatném úniku ale bekhendovou kličkou trefil lapačku Smithe.

Na začátku druhé třetiny byl blízko gólu Kovář, v rozhodující chvíli mu však před prázdnou bránou zablokoval hůl Harrison. Pak zase stálo štěstí při Češích, neboť Stamkos nastřelil tyčku. Ve 27. minutě přišla Kanada o obránce Schenna, jenž narazil na hrazení Irgla a za svůj krvavý zákrok obdržel trest na pět minut a do konce utkání. Jenže Češi dlouhou početní výhodu nevyužili, i proto, že ji faulem rozdrobil Hanzal.

Do třetí části vstoupila Kanada velkým náporem a vytvořila si i nebezpečné příležitosti. Eric Staal nejprve z levého kruhu těsně minul, dělovku Campbella pak výtečným zákrokem ukryl v lapačce gólman Pavelec. Ve 47. minutě ale našlápl Skinner, ve vysoké rychlosti objel branku, aby následně o Pavelce poslal kotouč za brankovou čáru.

Češi se hnali za vyrovnáním, přibrzdily je však fauly Nakládala a následně Šmída, kvůli kterým se čtyři minuty museli bránit v oslabení. Padesát vteřin před koncem zamířil Pavelec na střídačku, Kanaďané si už ale těsný náskok pohlídali.

Čechům ale dali novou naději Švýcaři, kteří porazili večer Norsko a rozhodli tak o tom, že se Hadamczikův celek střetne v úterý v 16.15 ve Stockholmu právě s Norskem o čtvrtou postupovou příčku. Do boje už zasáhnou akvizice ze zámoří Plekanec se Židlickým.

Mistrovství světa v ledním hokeji:
Skupina A (Stockholm):
Kanada - ČR 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Simmonds (E. Staal, Robidas), 47. Skinner (Smith) - 18. Koukal (Hanzal, Hejda). Rozhodčí: Morg. Johansson, Vinnerborg (oba Švéd.) - Schrader (Něm.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 2:7, navíc Scheen (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 6117.
Kanada: Smith - Schenn, Campbell, Robidas, Hamhuis, Schultz, Harrison, Brodie, Dillon - Simmonds, E. Staal, Read - Ladd, Giroux, Stamkos - Eberle, Duchene, Hall - O'Reilly, Skinner, J. Staal. Trenér: Lindy Ruff.
ČR: Pavelec - Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Čáslava, Kutlák - Voráček, Hertl, Hudler - Irgl, Novotný, Hubáček - Fleischmann, Jan Kovář, Tlustý - Vrbata, Hanzal, Koukal. Trenér: Alois Hadamczik.