USA - Německo 3:0Hokejisté USA zdolali Německo a jsou ve čtvrtfinále MS

Helsinky

Hokejisté Spojených států amerických zvítězili na mistrovství světa nad Německem 3:0 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Navíc se posunuli se do čela základní skupiny v Helsinkách o bod před Finsko. Němci své naděje na účast v play off neposílili a zůstávají pátí za Slovenskem.

Hokejisté USA slaví gól Stephena Gionty (11) proti Německu.

Američané ovládli úvod utkání, náporem si vynutili Schützův faul a ve třetí minutě zužitkoval přesilovou hru Bobby Butler, který dorazil puk do sítě po Faulkově střele. V páté minutě zvýšil vedení Paul Stastny, jenž překonal Endrase dorážkou vlastní střely.

Německu nepomohly ke snížení v úvodní části ani dvě početní výhody, naopak při té druhé mohl po úniku zvýšit Palushaj, jenže po blafáku minul. Na přelomu první a druhé třetiny se Němci ubránili při Müllerově trestu a v polovině utkání mohl v přesilovce skórovat Wolf, ale brankář Gibson se stačil přesunout.

V 33. minutě fauloval Hager v šanci Palushaje, který dostal možnost pojistit náskok USA z trestného střílení, ale minul branku. Třetí gól USA dal osm minut před koncem Gionta, který zamířil po Thompsonově střele do odkryté branky.

Americký gólman Gibson si díky 30 úspěšným zákrokům v Hartwall Areně, zaplněné 11 057 diváky, mohl vychutnat čisté konto.

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina B (Helsinky):
USA - Německo 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 3. B. Butler (Faulk, C. Smith), 5. P. Stastny (Johnson), 52. S. Gionta (Thompson, Hunwick). Rozhodčí: Bulanov, Olenin (oba Rus.) - Blümel (ČR), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. Diváci: 11.057.
USA: Gibson - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - S. Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.
Německo: Endras - Krueger, Ehrhoff, Hördler, Ankert, N. Goc, M. Müller, Kohl - Greilinger, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Noebels, Hager, Pietta. Trenér: Pat Cortina.