Slováci v klíčovém zápase porazili Američany a zahrají si čtvrtfinále

59. Daňo 4:1
Záznam online reportáže »

14. května 2013 11:08 - Helsinky
(Aktualizováno: 14. května 2013 13:17)

Hokejisté Slovenska zdolali na mistrovství světa v Helsinkách ve svém posledním vystoupení ve skupině B tým USA 4:1 a bez ohledu na zbývající výsledky postoupili do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka zaskočili soupeře již v úvodu, kdy se již po patnácti sekundách prosadil Radivojevič a ve 4. minutě přidal druhý gól Bartek. V polovině duelu zvýšil na rozdíl tří branek Vydarený, Američané sice v závěru druhé třetiny zkorigovali stav, těsně před koncem normální hrací doby však Daňo do prázdné brány pojistil výhru Slovenska.

Grigory Dukor, Reuters

Po zaváhání USA může na první místo ve finské metropoli zaútočit domácí reprezentace, které k tomu stačí získat dva body s Lotyšskem.

Do klíčového duelu vstoupilo Slovensko šťastně a po chybě amerického brankáře Bishopa se už v 15. vteřině ujalo vedení. Gólman Tampy Bay zaváhal při rozehrávce za brankou, trefil brusle napadajícího Kopeckého a Radivojevič snadno doklepl puk do prázdné branky.

Slováci vzápětí sice nevyužili přesilovku při vyloučení Oshieho, ale ve čtvrté minutě překvapil Bishopa střelou z úhlu Bartek. Snížit mohl Bjugstad, ale minul. Američané se neprosadili ani při Jurčinově trestu a pak Staňa dvakrát vychytal Stapletona.

Vydarený přidal třetí gól

V druhé části v oslabení při Bližňákově vyloučení málem zvýšil Miklík. V polovině utkání ještě více uklidnil Vůjtkův tým obránce Vydarený, který v početní výhodě zužitkoval přihrávku Záborského. Vzápětí se hnali Slováci do další šance, ale Haščák pokazil přečíslení tří na jednoho nevydařenou přihrávkou.

Naději Američanů na obrat a útok na první místo v tabulce vykřesal 46 sekund před koncem druhé části Kristo, který střelou z pravého kruhu sebral Staňovi čisté konto.

V závěrečném dějství si ale Slováci hlídali náskok a Američané jim navíc nabídli i dvě přesilovky, při té druhé ale v 56. minutě dokázal Staňu ohrozit Gionta. V čase 57:43 sáhli Američané k power play, ale inkasovali, když se 84 vteřin před koncem trefil do prázdné branky osmnáctiletý Daňo. Nejmladší hráč turnaje si připsal ve čtvrtém duelu premiérovou trefu.

MS v hokeji, skupina B
Slovensko - USA 4:1  (2:0, 1:1, 1:0)
on-line
Branky a nahrávky: 1. Radivojevič (Kopecký), 4. Bartek (Šatan), 31. Vydarený (Záborský, Kukumberg), 59. Daňo (Šatan) - 40. Kristo (Carle). Rozhodčí: Olenin (Rus,), Rantala (Fin.) - Dědulja (Běl.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 2:5, navíc C. Smith (USA) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9262.
Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Jurčina, Vydarený, Sersen, Mihálik, Švarný - Radivojevič, Surový, Kopecký - Miklík, Kukumberg, Záborský - Šatan, Ölvecký, Bartek (41. L. Hudáček) - Daňo, Bližňák, Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.
USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain - C. Smith, P. Stastny, Moss - S. Gionta, Thompson, Carter - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - Bjugstad, Palushaj, B. Butler - Kristo. Trenér: Joe Sacco.