Slovensko - USA 4:1Slováci v klíčovém zápase porazili Američany a zahrají si čtvrtfinále

1. Radivojevič 1 : 0
4. Bartek 2 : 0
31. Vydarený 3 : 0
40. Kristo 3 : 1
59. Daňo 4 : 1

Hokejisté Slovenska zdolali na mistrovství světa v Helsinkách ve svém posledním vystoupení ve skupině B tým USA 4:1 a bez ohledu na zbývající výsledky postoupili do čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka zaskočili soupeře již v úvodu, kdy se již po patnácti sekundách prosadil Radivojevič a ve 4. minutě přidal druhý gól Bartek. V polovině duelu zvýšil na rozdíl tří branek Vydarený, Američané sice v závěru druhé třetiny zkorigovali stav, těsně před koncem normální hrací doby však Daňo do prázdné brány pojistil výhru Slovenska.

Hokejisté Slovenska se radují z gólu do sítě USA.

Po zaváhání USA může na první místo ve finské metropoli zaútočit domácí reprezentace, které k tomu stačí získat dva body s Lotyšskem.

Do klíčového duelu vstoupilo Slovensko šťastně a po chybě amerického brankáře Bishopa se už v 15. vteřině ujalo vedení. Gólman Tampy Bay zaváhal při rozehrávce za brankou, trefil brusle napadajícího Kopeckého a Radivojevič snadno doklepl puk do prázdné branky.

Slováci vzápětí sice nevyužili přesilovku při vyloučení Oshieho, ale ve čtvrté minutě překvapil Bishopa střelou z úhlu Bartek. Snížit mohl Bjugstad, ale minul. Američané se neprosadili ani při Jurčinově trestu a pak Staňa dvakrát vychytal Stapletona.

Vydarený přidal třetí gól

V druhé části v oslabení při Bližňákově vyloučení málem zvýšil Miklík. V polovině utkání ještě více uklidnil Vůjtkův tým obránce Vydarený, který v početní výhodě zužitkoval přihrávku Záborského. Vzápětí se hnali Slováci do další šance, ale Haščák pokazil přečíslení tří na jednoho nevydařenou přihrávkou.

Naději Američanů na obrat a útok na první místo v tabulce vykřesal 46 sekund před koncem druhé části Kristo, který střelou z pravého kruhu sebral Staňovi čisté konto.

V závěrečném dějství si ale Slováci hlídali náskok a Američané jim navíc nabídli i dvě přesilovky, při té druhé ale v 56. minutě dokázal Staňu ohrozit Gionta. V čase 57:43 sáhli Američané k power play, ale inkasovali, když se 84 vteřin před koncem trefil do prázdné branky osmnáctiletý Daňo. Nejmladší hráč turnaje si připsal ve čtvrtém duelu premiérovou trefu.

MS v hokeji, skupina B
Slovensko - USA 4:1  (2:0, 1:1, 1:0)on-line
Branky a nahrávky: 1. Radivojevič (Kopecký), 4. Bartek (Šatan), 31. Vydarený (Záborský, Kukumberg), 59. Daňo (Šatan) - 40. Kristo (Carle). Rozhodčí: Olenin (Rus,), Rantala (Fin.) - Dědulja (Běl.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 2:5, navíc C. Smith (USA) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9262.
Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Jurčina, Vydarený, Sersen, Mihálik, Švarný - Radivojevič, Surový, Kopecký - Miklík, Kukumberg, Záborský - Šatan, Ölvecký, Bartek (41. L. Hudáček) - Daňo, Bližňák, Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.
USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain - C. Smith, P. Stastny, Moss - S. Gionta, Thompson, Carter - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - Bjugstad, Palushaj, B. Butler - Kristo. Trenér: Joe Sacco.