Kanada - Finsko 2:3Finové poslali ze hry Kanadu, čekají je Češi

26. Turris 1 : 1
33. Scheifele 2 : 1
41. Hietanen 2 : 2
57. Pakarinen 2 : 3

Finové budou soupeřem českých hokejistů v sobotním semifinále mistrovství světa v Minsku (od 17:45 SELČ). Překvapivě porazili Kanadu 3:2. Zápas otočili ve třetí třetině, vítěznou branku vstřelil v 57. minutě Iiro Pakarinen. Kanada, která ovládla základní skupinu A, vypadla na světovém šampionátu ve čtvrtfinále popáté za sebou.

Finští útočníci Tommi Huhtala (vlevo) a Leo Komarov oslavují vítězství nad Kanadou ve čtvrtfinále MS v Bělorusku.

Finové postoupili do vyřazovací části až ze čtvrtého místa ve skupině B, proti Kanadě však podali nejlepší výkon na turnaji. Seveřané, kteří v Minsku zatím příliš nezářili, mohli jít ve 3. minutě do vedení. Sallinen ale brankáře Scrivense nepřekonal. Podobně dopadl na druhé straně Schenn.

V 7. minutě už se skóre změnilo a postaral se o to Palola. Zámořští hráči měli více ze hry, ale finský gólman Rinne měl potřebné štěstí. V první třetině mu dvakrát pomohla tyčka. Ve 26. minutě poprvé kapituloval, když jej po rychlém protiútoku překonal tvrdě a přesně střílející Turris.

Ve 33. minutě se Kanada dostala do vedení, když přečíslení dva na jednoho zakončil střelou pod horní tyč Scheifele. Poté Finsku opět pomohla tyč, blízko brance byl Chimera. Hned na začátku třetí části Seveřané vyrovnali, když Scrivense překvapil pokus Hietanena od modré čáry.

Kanaďané byli výrazně střelecky aktivnější, brankově ale převahu promítnout nedokázali. A v 57. minutě toho litovali ještě více, neboť po Myersově chybě v rozehrávce zápas rozhodl Pakarinen. Třetí asistenci v utkání si připsal Lehterä.

V dalších čtvrtfinálových zápasech Česko vyřadilo Ameriku 4:3, Rusko vyhrálo nad Francií 3:0 a Švédsko nad Běloruskem 3:2.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku - čtvrtfinále:
Kanada - Finsko 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 26. Turris (Read), 33. Scheifele - 7. Palola (Hietanen, Lehterä), 41. Hietanen (Lehterä, Kontiola), 57. Pekarinen (Lehterä). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Brüggemann - Schrader (oba Něm.), Carnathan (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 8671.
Kanada: Scrivens - Bieksa, Garrison, Myers, Coburn, Ellis, Gudbranson, Rielly - MacKinnon, B. Schenn, Huberdeau - Read, Turris, Chimera - Kadri, Brouwer, Hodgson - Monahan, Ward, Scheifele - Huberdeau. Trenéři: Dave Tippett.
Finsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Lajunen, Marttinen - Lehterä, Kontiola, Pakarinen - Komarov, Jokinen, Haula - Jormakka, Immonen, Palola - Huhtala, T. Sallinen, Salomäki. Trenér: Erkka Westerlund.