Hvězdný americký kapitán pohřbil český medailový sen! Švýcaři zaskočili favorita

mm, likSport.cz

Čeští hokejisté se vrátí z mistrovství světa pošesté za sebou bez cenného kovu. Ve čtvrtfinále letošního šampionátu podlehli svěřenci Josefa Jandače v Herningu výběru USA 2:3 poté, co sice zlikvidovali dvoubrankový náskok soupeře, ale ve třetí třetině rozhodl Patrick Kane. Hvězdný kapitán amerického celku v utkání vstřelil dva góly. Podobný scénář měl i druhý čtvrtfinálový souboj v Kodani, v němž Kanaďané v prostřední části hry rovněž přišli o dvougólové vedení, ale nakonec se po přestřelce radovali z výhry 5:4 v prodloužení. O překvapení se postarali ve večerním duelu Švýcaři, kteří vyřadili favorizované Finy (3:2), a posledními semifinalisty jsou Švédové. Obhájci titulu udolali Lotyše rovněž 3:2.

Patrick Kane střílí třetí gól USA brankáři Pavlu Francouzovi.

Oslava vyrovnávacího gólu Martina Nečase v restauraci v Riegrových sadech v Praze.

Čeští hokejisté prodloužili nejdelší medailový půst v samostatné historii, který trvá už šest let od bronzu na šampionátu ve Švédsku a Finsku v roce 2012. Přes čtvrtfinále Češi nepřešli od zavedení vyřazovacích bojů v roce 1992 podesáté.

V Herningu nevyšel českému týmu začátek, už ve 13. minutě prohrával po brankách Patricka Kanea a Cama Atkinsona 0:2. Ve druhé třetině sice smazali ztrátu Michal Řepík a gólem v přesilové hře Martin Nečas, ale v 47. minutě rozhodl svou druhou trefou v utkání americký kapitán a trojnásobný vítěz Stanley Cupu a nejproduktivnější hráč šampionátu Kane, na kterého se český celek tolik připravoval.

Američané se zcela obměněným kádrem tak oplatili Jandačovu výběru porážku z boje o semifinále na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Sborná podobně jako český tým nezačala čtvrtfinále proti Kanaďanům dobře, ale v prostředním dějství Michejev s Barabanovem vyrovnali a pak ještě dvakrát Rusové dokázali na vedoucí gól soupeře odpovědět. Bitva dvou hokejových velmocí nakonec došla až do prodloužení, v němž rozhodl v 65. minutě v přesilové hře útočník Ryan O'Reilly.

Třemi asistencemi se na výhře Javorových listů podílel hvězdný útočník a kapitán týmu Connor McDavid, na ruské straně se podobný kousek podařil obránci Nikitovi Zajcevovi.

Kanada se v semifinále utká se Švýcarskem, které nečekaně vyřadilo finského vítěze základní skupiny B z Finska. Tým Suomi znovu potvrdil svoji nevyrovnanost, na MS sice porazil USA i Kanadu, ale zároveň prohrál s Dánskem či Německem. Do čtvrtfinále měl lepší vstup, ale Švýcaři třemi góly během tří minut a 55 vteřin druhé třetiny vývoj zápasu otočili a Finové už nedokázali vyrovnat ani v závěrečné hře bez brankáře.

Švédové jako jediní na turnaji ještě neprohráli, ale Lotyšsko, které do čtvrtfinále proklouzlo až na poslední chvíli, jim bylo nečekaně zdatným soupeřem. Obhájci zlata rozhodli o vítězství nad houževnatým soupeřem až ve třetí třetině, gólem a asistencí se na těsné výhře favorita podílel obránce Oliver Ekman-Larsson. Seveřané postoupili do semifinále, ve kterém se v sobotu utkají s přemožitelem české reprezentace týmem USA.

Hokejové mistrovství světa v Dánsku - čtvrtfinále:
Herning
USA - Česko 3:2
Branky: 11. a 47. P. Kane, 13. Atkinson - 25. Řepík, 31. Nečas
Kodaň
Rusko - Kanada 4:5 v prodloužení
Branky: 33. Michejev, 38. Barabanov, 49. Andronov, 55. Anisimov - 5. Parayko, 32. Nugent-Hopkins, 48. Turris, 53. Dubois, 65. O´Reilly
Herning
Finsko - Švýcarsko 2:3
Branky: 8. Nutivaara, 49. Rantanen - 30. Corvi, 33. Vermin, 34. Hofmann
Kodaň
Švédsko - Lotyšsko 3:2
Branky: 27. F. Forsberg, 42. Arvidsson, 47. Ekman-Larsson - 32. Blugers, 51. Balcers