Hotovo! Kdo bude hrát na MS o zlato a kdo sestoupil z elitní skupiny?

Hokejové mistrovství světa na Slovensku v neděli večer skončilo. Zlato získalo Finsko, které ve finále porazilo Kanadu 3:1. V utkání o bronz Češi prohráli s Ruskem 2:3 po samostaných nájezdech. Elitu opouštějí hokejisté Francie a Rakouska.

Čeští fanoušci v maskách Jaromíra Jágra při utkání s Rakouskem.

Kanada - Finsko 1:3

V semifinále turnaje na sebe celky už nenarazily podle pavouka, jako tomu bylo dosud. O finále se spolu utkaly postupující tým do semifinále s nejlepší bilancí po základních skupinách proti tomu čtvrtému, druhou dvojici vytvořily druhý a třetí nejlepší tým po základních skupinách, které se dostaly do semifinále.

Kritéria pro nasazení v semifinále
1) Umístění v základní skupině
2) Získané body v základní skupině
3) Rozdíl ve skóre v základní skupině
4) Vyšší počet vstřelených gólů ve skupině
5) Vyšší postavení na žebříčku IIHF

Všechny čtyři čtvrtfinálové zápasy se hrály ve čtvrtek 23. května a dál prošly favorizované týmy. Rusové porazili USA 4:3, Kanada s velkým štěstím udolala Švýcary 3:2 v prodloužení. Večer pak Češi vyhráli nad Německem 5:1 a skandinávské derby nakonec skončilo výhrou Finů nad Švédy 5:4 v prodloužení. O medaile svedou mužstva boj v neděli. O bronz od 15:45 a o zlato od 20:15.

V sobotních semifinále nejprve překvapivě vyřadili Finové hvězdné Rusy po těsné výhře 1:0, Češi následně schytali od Kanady krutou porážku 1:5. Neděle: zlato získalo Finsko, které ve finále porazilo Kanadu 3:1. V utkání o bronz Češi prohráli s Ruskem 2:3 po samostaných nájezdech.

Elitní skupinu opustí Rakousko a Francie

V košické skupině A vyhráli boj o záchranu Britové, kteří po výhře 4:3 v prodloužení nad Francií poslali svého soupeře o úroveň níž.

Sestup potkal i Rakušany, v sedmé sérii nájezdů totiž klíčovou bratislavskou bitvu o udržení rozhodl italský obránce Sean Monagle. Mužstvo z Apeninského poloostrova, které mělo z předchozích šesti utkání skóre 1:45, tak dokázalo vyválčit záchranu, což se mu při předchozích pěti účastech nepovedlo.

Poslední týmy obou tabulek na příštím světovém šampionátu nahradí hokejisté Kazachstánu a Běloruska.