Obránce Kuba přispěl dvěma góly k výhře Tampy v New Yorku

Český hokejový obránce Filip Kuba vstřelil první dva góly v sezóně a podílel se na vysokém vítězství Tampy Bay na ledě New York Islanders 5:1. Dařilo se i jeho spoluhráči Václavu Prospalovi, který si připsal dvě asistence. Jednou skóroval také bek Toronta Tomáš Kaberle, do statistik se asistencí zapsal i útočník Robert Holík z Atlanty.

Kuba skóroval za Tampu pokaždé v přesilové hře, nejprve na konci druhé třetiny a poté v 53. minutě zápasu. To už vedl jeho tým v New Yorku 4:1, pátou branku pak přidal ještě Eric Perrin. Ten se asistencí podílel už na brance Martina St. Louise ve druhé třetině. Oba kamarádi vyrůstali kdysi v quebeckém Lavalu a hráli spolu na univerzitě ve Vermontu.

Přesto to bylo vůbec poprvé, co slavili úspěšnou kombinaci na ledě vedoucí ke gólu. "Byl to hodně zvláštní moment najednou se s ním radovat na ledě z branky," přiznal po zápase Perrin. "Byla to hodně dlouhá doba a najednou se člověku oživila spousta vzpomínek," dodal.

Ve Washingtonu a Atlantě rozhodovali Rusové

Ottawa vedla na ledě Washingtonu po dvanácti minutách 3:0 a vyhnali z branky gólmana Kölziga, přesto se nakonec z výhry radovali domácí. Ještě 46 vteřin před koncem první části snížil Pettinger, druhý gól přidal z takřka nemožného úhlu Ovečkin, a stejný ruský útočný zázrak stihl 25 vteřin před uplynutím normální hrací doby v přesilové hře vyrovnat.

V prodloužení pak rozhodl Chris Clark po třetí asistenci v zápase v podání Alexandera Semina. "Hráči se tak moc snažili výsledek ubránit, že úplně zapomněli útočit. Ale udržet ten výsledek po celý večer prostě nešlo," smutnil po zápase trenér Ottawy Bryan Murray.

Také zápas Atlanty s Bostonem byl koncertem ruských útočníků. Ilja Kovalčuk se na vítězství 5:3 podílel hattrickem a jednou asistencí, Sláva Kozlov vstřelil jednu branku a na další dvě přihrál. Vyjma asistencí obránců McCarthyho a Hnidyho se na všech gólech podíleli výlučně evropští hokejisté. Jednu přihrávku si připsal Robert Holík, slovenský forvard Marián Hossa měl bilanci jednoho gólu a dvou asistencí.

Anaheim vyrovnal rekord Oilers

Hokejisté Philadelphie se potácejí v těžké krizi, v Torontu prohráli 1:4 a ze čtrnácti odehraných utkání se výhry dočkali pouze ve třech případech. To je nejhorší start klubu v soutěži za posledních 40 let. Proti domácímu gólmanovi přitom vyslali přesně 41 střel, uspěl však pouze Ben Eager.

"Hrajeme dobře, jenže nedáváme branky. Jiné týmy mají za zápas třeba jednu dvě šance a skórují, my ne," stěžoval si brankář Flyers Antero Niittymäki. "Všichni se cítíme pod psa, ale mě osobně to nesrazí. Prostě se musím snažit ještě víc," dodal kapitán týmu Peter Forsberg, jenž nevyužil čtyři šance, včetně gólovky z bezprostřední blízkosti.

Hráči Anaheimu vyrovnal rekord Edmontonu Oilers ze sezóny 1984/85, když  získali alespoň bod v každém z prvních patnácti zápasů nového ročníku soutěže. "Možná je příčinou téhle série fakt, že ty zápasy co jsme ztratili v prodloužení nebo po nájezdech, jsme vnímali jako prohry a ne jako zisk alespoň bodu," vykládal útočník Kačerů Teemu Selänne, jhož branka v prodloužení tentokrát rozhodla o výhře 3:2 nad Pittsburghem.

Washington - Ottawa 4:3 v prodl. (1:3, 1:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 28. a 60. Ovečkin, 20. Pettinger, 62. Clark - 2. Alfredsson, 11. Vermette, 12. Heatley. Zásahy brankářů: Kölzig 5/3, Johnson 21 - Gerber 26/4.
Atlanta - Boston 5:3 (2:0, 0:1, 3:2)
Branky: 8., 47. a 50. Kovalčuk (u první Holík), 3. Vjačeslav Kozlov, 48. Marián Hossa - 24. a 60. P. Bergeron, 59. Boyes. Zásahy brankářů: Hedberg 27/3 - Thomas 39/5.
NY Islanders - Tampa Bay 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)
Branky: 20. Žitnik - 38. a 53. Kuba (u první Prospal), 13. Karlsson (Prospal), 33. St. Louis, 56. Perrin. Zásahy brankářů: Dunham 27/5 - Holmqvist 26/1.
Toronto - Philadelphia 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky: 6. Battaglia, 48. Antropov, 57. Ponikarovskij, 59. T. Kaberle - 23. Eager. Zásahy brankářů: Raycroft 41/1 - Niittymäki 31/3.
Anaheim - Pittsburgh 3:2 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 4. Kunitz, 34. Perry, 61. Selänne - 4. Moore, 11. Thorburn. Zásahy brankářů: Giguere 17/2 - Thibault 40/3.
Vancouver - Dallas 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Branky: 10. Bieksa, 60. Pyatt - 27. Lindros. Zásahy brankářů: Luongo 20/1 - Smith 26/2.