Eliáš se znovu trefil, Michálek přihrál na vítězný gól

NEW YORK

Český útočník Patrik Eliáš se v zámořské NHL dostává do obvyklé formy. Poté, co se v pátek brankou a dvěma přihrávkami podílel na vítězství hokejistů New Jersey nad Pittsburghem, vstřelil v sobotním duelu s Philadelphií svůj sedmý gól v sezóně a pomohl Devils k výhře 4:3 po samostatných nájezdech. Eliáš, jenž si předtím připsal dvě asistence proti Los Angeles, tak letos poprvé bodoval ve třech utkáních za sebou.

Vítězství Ďáblů zařídili v penaltovém rozstřelu Zach Parise a Brian Gionta. Oba překonali brankáře Niittymäkiho, zatímco Simon Gagne ani Petr Nedvěd na Martina Brodeura nevyzráli. "Ale pomohlo mi štěstí. Gagne měl dát gól, stačilo, aby puk trochu zvedl," přiznal Brodeur. "Martin předvedl několik skvělých zákroků. Bez něho bychom dnes nevyhráli," pochválil Brodeura trenér Devils Claude Julien.

Flyers, nejhoršímu týmu Východní konference, proklouzlo vítězství mezi prsty. V zápase nejdříve přišli o dvoubrankový náskok, v třetí třetině pak neudrželi vedení 3:2, když si nechali dát vyrovnávací gól dvě minuty před koncem normální hrací doby v přesilové hře. "Srazily nás vlastní chyby. Je to o psychice," řekl Todd Fedoruk, jenž sehrál za Philadelphii první zápas po listopadovém přestupu z Anaheimu.

Na ofenzivních manévrech San Jose už se po zranění ruky znovu podílí útočník Milan Michálek. V sobotu přispěl jednou asistencí k vítězství Sharks nad Detroitem 3:2. Michálek přihrál na rozhodující třetí gól, který vstřelil šest sekund před koncem třetí třetiny Joe Pavelski. "Byl to parádní pas," ocenil střelec Michálkovu pobídku do rychlého protiútoku.

Hašek nechytal

Detroit, v jehož brance dostal před Dominikem Haškem přednost náhradník Joey MacDonald, přišel o vítězství v posledních čtyřech minutách třetí třetiny: ještě v úvodu 57. minuty totiž vedl 2:1. "Přestali jsme hrát jednoduše a začali vymýšlet. To byla chyba," prohlásil útočník Henrik Zetterberg. San Jose vyhrálo popáté za sebou.

Obránce Radek Martínek přispěl dvěma přihrávkami k vítězství New Yorku Islanders nad Pittsburghem 5:3. Ostrované na třetí pokus vyhráli bez zraněného Alexeje Jašina, jenž bude mužstvu chybět minimálně měsíc. Dvakrát se v utkání trefili Viktor Kozlov a Mike Sillinger, svůj 300. gól v kariéře zaznamenal slovenský útočník Miroslav Šatan.

"Dokázali jsme si, že i bez Alexe (Jašina) můžeme střílet góly. Dát pět branek, to je skvělý pocit. Snad to dokážeme zopakovat," uvedl Šatan, jenž si zároveň připsal 600. bod v NHL. "Jsem rád, že to mám za sebou a už se o tom nikdy nemusím bavit," poznamenal s úsměvem.

Dvě přihrávky v sobotu vedle Martínka zaznamenal také útočník Robert Holík a zasloužil se tak o vítězství Atlanty nad Floridou 3:1. Thrashers porazili Pantery popáté za sebou a rozšířili svou vítěznou sérii v NHL na čtyři zápasy.

Naopak Florida prohrála pošesté za sebou a na vítězství čeká nejdéle za poslední tři roky. "V kabině je pohřební atmosféra, všichni jsme pořádně dole," připustil útočník Chris Gratton.

Ovečkin kvůli trestu nedohrál

Parádní kanonádu si užili fanoušci a hokejisté Washingtonu. Capitals na domácím ledě přestříleli nejlepší tým ligy Buffalo 7:4, přestože se více než polovinu zápasu museli obejít bez obávaného kanonýra Alexandra Ovečkina.

Ten sice stačil přispět k výhře jedním gólem, v úvodu druhé třetiny byl ale poprvé v kariéře NHL vyloučen do konce zápasu poté, co zezadu narazil ramenem na mantinel Daniela Briera. "Nechtěl jsem ho trefit tak, aby se mohl zranit. Byla to nehoda," omlouval se Ovečkin, jemuž vedle pokuty hrozí další suspendace.

"Byl za mnou, nemohl jsem ho vidět. Chystal jsem se střídat, a najednou jsem dostal nečekanou ránu zezadu. Ale těžko říct, zda by měl dostat další trest," vyjádřil se Briere. V sestavě Sabres ze zdravotních důvodů chyběli Jaroslav Špaček a Jiří Novotný.

Na lepší časy se blýská v Chicagu. Blackhawks se sice stále musejí obejít bez Martina Havláta, v duelu s Nashvillem ale českou hvězdu zastoupil Jeffrey Hamilton. Devětadvacetiletý útočník vstřelil první hattrick v NHL a zařídil vítězství 4:3 v prodloužení. Chicago tak vyhrálo i třetí zápas pod vedením nového hlavního kouče Denise Savarda.

"Výměna trenéra je jedna věc, ale bylo by ubohé říct, že je to důvod, proč hrajeme lépe," uvedl Hamilton, který nejprve v první minutě otevřel skóre zápasu, v poslední minutě třetí třetiny vyrovnal na 3:3 a v úvodní minutě prodloužení vstřelil rozhodující gól. "Ale je pravda, že měl Savard s každým z nás velice pozitivní rozhovor," dodal Hamilton.

Columbus přejel Edmonton

Naopak ve špatných časech se ocitli hokejisté Edmontonu. Columbusu podlehli 0:4, prohráli potřetí za sebou a navíc na nějaký čas zřejmě přišli o kapitána Ryana Smythe, jenž utkání nedohrál kvůli zlomenému palci. Kvůli zranění ramena přitom Olejářům chybí už český útočník Aleš Hemský.

"Každý tým se může dostat do takové složité situace a je na celém mužstvu, aby se s tím dokázalo vypořádat. Je to test vnitřní síly týmu," řekl trenér Craig MacTavish. "Musíme se s tím poprat," dodal útočník Shawn Horcoff.

Los Angeles - Anaheim 3:4 (0:2, 0:1, 3:1)
Branky: 44. S. Thornton, 59. Blake, 60. Brown - 13. a 42. Selänne, 5. Moen, 38. R. Niedermayer. Zásahy brankářů: Cloutier 29/25 - Giguere 41/38. Diváci: 16 141.
Montreal - Toronto 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 2:1 - 0:0)
Branky: 52. a 56. S. Koivu, 30. Pěrežogin, rozhodující sam. nájezd Souray - 10. White, 13. Sundin, 43. Wellwood (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Huet 39/36 - Raycroft 22/19. Diváci: 21 273.
Ottawa - Tampa Bay 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)
Branky: 9. a 54. Vermette, 3. Eaves, 7. Corvo, 17. Spezza - 29. Perrin, 31. Lecavalier (Prospal). Zásahy brankářů: Emery 36/34 - Holmqvist 7/4, Ramo 18/16. Diváci: 18 618.
Carolina - Boston 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)
Branky: 3. a 47. E. Staal, 26. Cole, 39. Justin Williams, 52. Whitney - 15. Donovan, 16. Stuart. Zásahy brankářů: Ward 19/17 - Thomas 30/25. Diváci: 18 639.
Detroit - San Jose 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
Branky: 32. Samuelsson, 33. Schneider (Lang) - 4. Marleau, 57. Bell, 60. Pavelski (M. Michálek). Zásahy brankářů: MacDonald 35/32 - Toskala 19/17. Diváci: 20 066.
Philadelphia - New Jersey 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 2. Fedoruk, 18. Jones, 41. Knuble - 18. a rozhodující sam. nájezd Parise, 34. Eliáš, 58. Lukowich. Zásahy brankářů: Niittymäki 32/29 - Brodeur 25/22. Diváci: 19 559.
Pittsburgh - NY Islanders 3:5 (2:1, 0:2, 1:2)
Branky: 8. Armstrong, 13. Christensen, 56. Recchi - 23. a 51. Viktor Kozlov (na první Martínek), 31. a 58. Sillinger, 4. Šatan (Martínek). Zásahy brankářů: Fleury 35/30 - DiPietro 37/34. Diváci: 17 025.
Florida - Atlanta 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 18. O. Jokinen - 7. Vigier (Holík), 25. Metropolit (Holík), 60. Kovalčuk. Zásahy brankářů: Belfour 24/22 - Lehtonen 28/27. Diváci: 13 333.
Edmonton - Columbus 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 9. Svitov (Balaštík, Klesla), 33. Brule, 34. Carter, 60. Fritsche. Zásahy brankářů: Roloson 20/17, Markkanen 2/2 - Norrena 21/21. Diváci: 16 839.
Nashville - Chicago 3:4 v prodloužení (1:1, 2:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 19. Hartnell, 34. Weber, 35. Timonen - 1., 60. a 61. Hamilton (na druhou Vrbata), 31. Salmelainen. Zásahy brankářů: Mason 30/26 - Chabibulin 28/25. Diváci: 15 530.
Dallas - Minnesota 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 56. a rozhodující sam. nájezd J. Jokinen, 4. Boucher, 29. Eriksson - 3. Nummelin, 40. Rolston, 42. M. Koivu. Zásahy brankářů: Turco 35/32 - Backström 24/21. Diváci: 17 027.
Washington - Buffalo 7:4 (4:1, 1:2, 2:1)
Branky: 28. a 50. Pettinger, 3. Zedník, 3. Muir, 8. Ovečkin, 17. Clymer (Klepiš), 60. Erskine - 16. Roy, 30. Drury, 40. Vanek, 53. Stafford. Zásahy brankářů: Kölzig 30/26 - Miller 9/6, Biron 18/15. Diváci. 17 162.
Vancouver - Colorado 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 35. D. Sedin (Krajíček), 48. Pyatt - 45. Liles. Zásahy brankářů: Luongo 41/40 - Budaj 18/16, Theodore 6/6. Diváci: 18 630.
Severozápadní divize:
1.Minnesota261321174:7028