Plekanec pomohl dvěma góly k vítězství Montrealu

NEW YORK

Český útočník Tomáš Plekanec byl vyhlášen první hvězdou úterního zápasu zámořské NHL mezi Montrealem a Tampou. Kladenský rodák dvěma góly ukončil svůj čtrnáctizápasový střelecký půst a zařídil vítězství Canadiens 5:2. Autorem jedné branky poražených Lightning byl obránce Filip Kuba.

Plekanec nejprve vyrovnával v závěru první třetiny na 1:1 a v úvodu závěrečné části poslal svůj tým za stavu 2:2 do vedení. Během posledního dějství navíc stačil nastřelit ještě tyč. "Dnešní zápas patřil k těm povedeným. Doufám, že mi střelecký apetit vydrží co nejdéle," přál si po utkání český forvard, jenž si připsal víc než jednu branku v utkání teprve podruhé v kariéře v NHL.

Dařilo se i dalším českým mladíkům. Aleš Hemský pomohl gólem k vítězství Edmontonu nad Floridou 4:1 a rovněž se stal hlavní hvězdou zápasu. Oilers se tak po čtyřech porážkách v řadě konečně dočkali výhry, navíc měli důvod ke zvláštní oslavě: vybojovali totiž jubilejní tisící vítězství v zámořské soutěži. Edmonton potřeboval k dosažení milníku 2114 zápasů, méně stačilo v historii jen Philadelphii (2018) a Montrealu (2064).

Průcha pomohl k další výhře Rangers

Skončila naopak bodová série St. Louis trvající od poloviny prosince. Blues se po příchodu kouče Andyho Murrayho stali obávaným týmem NHL, na Chicago ale nový lodivod recept nemá. Blackhawks zkazili už Murrayův debut a v úterý dokázali za tři a půl minuty poslední třetiny otočit nepříznivý vývoj utkání.

Obrat nastartoval gól Martina Havláta, který v 47. minutě vyrovnal na 1:1. Ještě před koncem 50. minuty už Chicago vedlo o dvě branky a vítězství ještě v závěru pojistil Martin Lapointe. "Frustrující prohra. Musíme lépe nastudovat hru Chicaga, protože oni nás mají přečtené dokonale," zoufal si po utkání Murray.

Jednou trefou přispěl přispěl k výhře svého týmu také Petr Průcha. O druhém úspěchu New Yorku Rangers po sedmi porážkách rozhodl proti New Jersey v osmé sérii samostatných nájezdů Marcel Hossa. Asistenci na Průchově gólu si připsali Jaromír Jágr s Karlem Rachůnkem, jednu gólovou přihrávku zaznamenal také Michal Rozsíval.

"I když je to takové ušmudlané vítězství, moc jsme ho potřebovali. Víme, že jsme dobrý tým. Potřebujeme ale vyhrávat, abychom si udrželi sebevědomí," líčil po utkání gólman Rangers Henrik Lundqvist.

Hašek přispěl k úspěšné oslavě Yzermana

Další ze svých povedených výkonů předvedl brankář Dominik Hašek. V duelu s Anaheimem, vedoucím týmem Západní konference, pustil jedinou z 22 střel a přispěl k čtvrtému vítězství Red Wings v řadě 2:1.

Výhře 2:1 tleskal i bývalý kapitán Detroitu Steve Yzerman, jehož dres s číslem 19 byl před utkáním během téměř hodinu a půl trvajícího ceremoniálu slavnostně vyvěšen ke stropu Joe Louis Areny. "Bylo naší povinností dnes vyhrát. Myslím, že Steve byl na nás hrdý," uvedl obránce Nicklas Lidström.

Pittsburghský mladík Sidney Crosby překonal hranici 60 bodů v tabulce produktivity NHL, když dvěma góly a jednou asistencí zařídil vítězství Penguins nad Carolinou 3:0. "Byl to jeden z našich nejlepších zápasů v sezoně," řekl Crosby.

Carolina vyhrála první dva vzájemné duely s celkovým skóre 11:3, ale tentokrát na brankáře Marka-Andreho Fleuryho nevyzrála ani jednou. "Spoluhráči mi pomohli, čistili prostor před brankou a nepustili soupeře k dorážkám," řekl Fleury, který vychytal čtvrté čisté konto v kariéře.

Třetí vítězství za sebou vybojovali proti New Yorku Islanders hokejisté Philadelphie, ale zaplatili za něj dalším zraněním kapitána Petera Forsberga. Švédský útočník odstoupil po první třetině vinou bolestí třísel, kvůli nimž v minulé sezóně vynechal 22 zápasů. "Je to stejný problém. Vrátilo se mi to," řekl Forsberg po zápase.

St. Louis - Chicago 1:4 (1:0, 0:0, 0:4)
Branky: 12. Tkachuk - 47. Havlát (Vrbata), 48. Bondra, 50. Hamilton, 60. Lapointe. Zásahy brankářů: Legace 25/22 - Chabibulin 39/38. Diváci: 11 069.
Montreal - Tampa Bay 5:2 (1:1, 1:1, 3:0)
Branky: 18. a 47. Plekanec, 36. Kovaljov, 54. Ryder, 60. Higgins (Bonk) - 10. Janik, 37. Kuba. Zásahy brankářů: Huet 23/21 - Holmqvist 26/22. Diváci: 21 273.
New Jersey - NY Rangers 2:3 po sam. náj. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 19. Madden, 56. Langenbrunner - 35. Nylander (Rozsíval), 50. Průcha (Jágr, Rachůnek), rozhodující sam. nájezd Marcel Hossa. Zásahy brankářů: Brodeur 25/23 - Lundqvist 23/21. Diváci. 17 759.
NY Islanders - Philadelphia 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)
Branky: 58. J. Blake, 58. Sillinger - 27. Knuble, 49. Calder, 57. Potulny. Zásahy brankářů: Dunham 35/32 - Esche 42/40. Diváci: 10 461.
Edmonton - Florida 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)
Branky: 34. Torres (Hejda), 39. Hemský, 50. Pisani, 54. Smyth - 56. O. Jokinen. Zásahy brankářů: Roloson 26/25 - Belfour 33/29. Diváci: 16 839.
Detroit - Anaheim 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Branky: 22. Schneider, 37. Zetterberg - 24. Getzlaf. Zásahy brankářů: Hašek 22/21 - Bryzgalov 30/28. Diváci: 20 066.
Minnesota - Atlanta 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)
Branky: 20. a 42. Parrish, 51. a 57. Bouchard (na první Škoula), 3. Rolston - 60. Sim. Zásahy brankářů: Fernandez 15/14 - Lehtonen 35/30. Diváci: 18 568.
Calgary - Vancouver 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
Branky: 27. a 38. Lombardi (na první Hamrlík) - 8. Linden, 12. Morrison, 36. Burrows. Zásahy brankářů: Kiprusoff 29/26. Diváci. 19 289.
Pittsburgh - Carolina 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 6. a 52. Crosby (na druhou Melichar), 41. Whitney. Zásahy brankářů: Fleury 31/31 - Ward 37/34. Diváci: 16 957.
Severozápadní divize:
1.Minnesota4021217115:10944