Bek Klesla pomohl dvěma góly k výhře Columbusu

Rostislav Klesla byl vyhlášen první hvězdou pátečního zápasu NHL, ve kterém jeho Columbus otočil proti Anaheimu nepříznivý stav 0:3 z úvodu poslední třetiny a nakonec zvítězil 4:3. Obrat nastartoval právě český bek prvními dvěma góly Blue Jackets. Hosté zvládli otočit výsledek během necelých devíti minut - po přihrávce Davida Výborného skóroval ještě Fredrik Modin a vítězný gól dal Manny Malhotra.

Příležitost vyrovnat dostal ještě jednadvacet sekund před koncem hvězdný útočník Ducks Teemu Selänne, ale s jeho trestným střílením si brankář Columbusu Fredrik Norrena poradil. Selänne, který se jednou trefil během zápasu, byl přitom ústřední postavou předzápasové ceremonie u příležitosti jeho 500. gólu a 1000. odehraného utkání v NHL. Aktuálně nejlepší celek soutěže utrpěl již čtvrtou porážku za sebou.

"Vést před vlastním publikem 3:0 a nechat si ten zápas takhle utéct, to je opravdu trapné. To je jediné slovo, kterým to můžu popsat," zlobil se Selänne. "Chyběli jim nějací hráči, ale my jsem předvedli skvělou hru, dobře jsme bruslili. Vedli 3:0, ale my to nevzdali. Bylo to skvělé vítězství," zářil naopak Klesla.

Edmonton neotočil

To Edmontonu se zvrátit utkání nepovedlo. V závěru duelu ve Vancouveru sice vyrovnal Petr Sýkora po asistenci Aleše Hemského a Petra Nedvěda na 2:2, v prodloužení ale triumf Canucks zajistil Matt Cooke. Přesto byl Sýkora vyhlášen druhým nejlepším hráčem střetnutí. Do statistik se nahrávkou zapsal i zadák Oilers Jan Hejda.

Vancouver rozšířil svou vítěznou sérii na šest zápasů. Hrdinou pátečního duelu se stal zmíněný Cooke, který vedle rozhodující branky rovněž otevřel skóre ve druhé třetině. "Věděli jsme, že se nesmíme vzdát, a to jsme také neudělali. Bylo nám jasné, že se budou hodně snažit a naneštěstí se jim ke konci zápasu podařilo dát gól. Ale věřili jsme, že máme šanci v prodloužení uspět," prohlásil po utkání Cooke.

Střelecky se prosadil rovněž český útočník Milan Hejduk, který vstřelil jednu z branek Colorada, a i díky němu tak hokejisté Lavin přehráli Tampu Bay 4:2. Soupeři nepomohla ani trefa Václava Prospala.

Pozornost na sebe upoutal především domácí Paul Stastny, syn slovenské hokejové legendy Petera Šťastného. Talentovaný útočník si připsal jeden gól, na dva přihrál a byl zvolen první hvězdou utkání. "Je velmi chytrý. Předvádí fenomenální hru a všichni si toho mohli všimnout už v přípravném kempu. Má obrovský potenciál, bude stále lepší," prohlásil o Stastném jeho spoluhráč John-Michael Liles.

Nashville si spravil chuť v Chicagu

Počtvrté v sezóně skóroval také forvard Josef Vašíček, který se svým zásahem podílel na vysoké výhře Nashvillu 8:3 v Chicagu. V ofenzivní smršti Predátorů se vytáhl především Paul Kariya, jenž zaznamenal branku a tři asistence. "Po pondělní porážce s Coloradem je to pro nás významná výhra. Zase jsme hráli naši hru. Jedna z našich předností je rychlost, kterou využíváme při napadání soupeřových obránců, a tím je nutíme k chybám," prozradil úspěšný recept Kariya.

Oba týmy se musely obejít bez českých útočníků, Chicagu chyběl Martin Havlát, Nashvillu zase Martin Erat. Havlát si natáhl ve čtvrtečním zápase na ledě St. Louis třísla, Erat má zdravotní problémy s kyčlí.

Ani dvě branky slovenského útočníka Mariána Hossy nestačily na úspěch Atlanty proti Phoenixu, Coyotes zvítězili 5:4 v prodloužení. Svěřenci Wayna Gretzkého si tak připsali již pátý triumf za sebou. Vítěznou sérii na tři zápasy si prodloužili hokejisté Pittsburghu. Dokázali totiž vyhrát 4:2 na ledě Buffala, lídra Východní konference.

Atlanta - Phoenix 4:5 v prodloužení (2:0, 1:1, 1:3 - 0:1)
Branky: 14. a 24. Marián Hossa, 16. Kovalčuk, 42. Sim - 22. a 51. Doan, 43. Nagy, 54. O. Nolan, 63. Perreault (Z. Michálek). Zásahy brankářů: 31/26. Diváci: 18 545.
Buffalo - Pittsburgh 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
Branky: 15. Roy, 31. Drury - 28. Ryan Whitney, 34. J. Staal (Melichar), 40. Malkin, 60. D. Moore. Zásahy brankářů: Miller 26/23 - Fleury 33/31. Diváci: 18 690.
Colorado - Tampa Bay 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 17. Sakic, 24. Hejduk, 33. Arnason, 59. P. Stastny - 22. Prospal, 25. Lecavalier. Zásahy brankářů: Budaj 28/26 - Denis 32/28. Diváci: 18 007.
Chicago - Nashville 3:8 (1:3, 1:5, 1:0)
Branky: 34. a 58. Salmelainen, 12. Bochenski - 2. a 24. Hartnell, 15. Kariya, 20. Arnott, 22. Sullivan, 32. Legwand, 33. Vašíček, 37. Suter. Zásahy brankářů: Chabibulin 13/9, Boucher 17/13 - Mason 38/35. Diváci: 13 186.
Anaheim - Columbus 3:4 (0:0, 2:0, 1:4)
Branky: 26. McDonald, 35. Moen, 42. Selänne - 50. a 57. Klesla, 58. Modin (Výborný), 59. Malhotra. Zásahy brankářů: Bryzgalov 33/29 - Norrena 36/33. Diváci: 17 405.
Vancouver - Edmonton 3:2 v prodloužení (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 28. a 62. Cooke, 46. D. Sedin - 30. Pisani (Hejda), 58. Sýkora (Nedvěd, Hemský). Zásahy brankářů: Luongo 28/26 - Roloson 24/21. Diváci: 18 630.