Vokoun vychytal Havláta a spol.

Jedenácti zápasy pokračovala v pátek po týdenní přestávce vyplněné Utkáním hvězd zámořská hokejová NHL. Do branky Nashvillu se vrátil Tomáš Vokoun a vychytal vítězství nad Chicagem 3:1. Český gólman, jenž v posledním zápase proti Detroitu střídal a poté ve dvou utkáních dělal pouze náhradníka, zlikvidoval třicet střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

Dlouho nerozhodný stav 1:1 zlomil gólem dvě minuty před koncem třetí třetiny Vernon Fiddler, třetí pojistku přidal do prázdné branky Scott Nichol. "Dokážu se vcítit do jejich pocitů. Taky jsme to zažili. Hrajete povedený zápas, dostanete rozhodující gól dvě minuty před koncem a všechna dřina je na nic," řekl Vokoun, jehož tým potvrdil pozici nejlepšího mužstva celé NHL.

Naopak Chicago prohrálo desátý zápas po sobě. "Myslím, že jsme dnes předvedli dobrý výkon. Bohužel, dostali jsme smolný gól, který rozhodl," uvedl útočník Martin Havlát, jenž přihrál na jedinou branku Blackhawks. "Škoda, kdybychom na začátku třetí třetiny využili pětiminutovou přesilovku, mohlo to dopadnout jinak."

Klesla se trefil posedmé v sezóně

Svůj sedmý gól v sezóně vstřelil obránce Rostislav Klesla a přispěl jím k výhře Columbusu nad Buffalem 3:2. K úspěchu dovedly Blue Jackets dva impulzy. Nejprve osmnáct sekund před koncem druhé třetiny za stavu 1:2 brankář Norrena zlikvidoval trestné střílení, o přestávce pak trenér Ken Hitchcock pronesl klíčový projev a jeho svěřenci v třetí třetině dvěma góly zápas otočili.

"Trenérova slova nás nabudila," přiznal útočník Rick Nash. "Věděli jsme, že se musíme zlepšit a nakonec jsem odehráli jednu z našich nejlepších třetích třetin," dodal Nash. Zásluhu na vítězství měli i domácí fanoušci. "V letošní sezoně jsem neslyšel bouřlivější publikum. Dnes tady panovala atmosféra jako při play-off," pochválil diváky trenér Hitchcock.

Skvělou formu potvrdil brankář Martin Brodeur. V duelu s Tampou zneškodnil všech 28 střel a dovedl New Jersey k vítězství 2:0. Kanadský gólman tak vychytal své letošní deváté čisté konto, 89. v kariéře a pojedenácté za sebou dosáhl na 30. vítězství v sezoně.

Tampa nevyzrála na Brodeura

"Třicet výher za sezónu, to je pokaždé můj cíl. Jsem rád, že se mi to letos povedlo tak rychle," prohlásil Brodeur. "Předvedli jsme solidní výkon. Bohužel, nedokázali jsem vyzrát na jejich skvělého brankáře," posteskl si pouze trenér Tampy John Tortorella.

O výsledku zápasu rozhodl jediný gól, který vstřelil Brian Gionta v poslední minutě první třetiny po přihrávce Patrika Eliáše. Druhou branku přidali Devils až v závěru při power play ssoupeře. "Brodeur je jeden z nejlepších hráčů všech dob. Dokáže vyhrávat tyhle těsné zápasy. Stačí, aby jeho tým dal jeden gól a on pak nic nepustí," řekl útočník Brad Richards.

Tři páteční zápasy rozhodly až samostatné nájezdy a prim v nich hráli slovenští útočníci. Ladislav Nagy z Phoenixu byl jediným úspěšným střelcem v penaltovém rozstřelu s Coloradem a zajistil svému týmu vítězství 5:4. Rozhodující penaltu proměnil také Pavol Demitra, jehož Minnesota porazila Calgary 2:1.

Třetím hrdinou samostatných nájezdů se stal Erik Christensen, který se zasloužil o výhru Pittsburghu v Dallasu 4:3. Třetí gól domácích Stars vstřelil Patrik Štefan.

Haška zastoupil Osgood

Další tři duely našly vítěze v prodloužení. Cennou výhru 2:1 nad Detroitem, v jehož brance místo Dominika Haška nastoupil Chris Osgood, vybojovali hokejisté St. Louis a navázali tak na tři vítězné zápasy před přestávkou. "Nehrajeme v každém zápase jako Picassové, ale umíme bojovat," prohlásil Bill Guerin, střelec rozhodujícího gólu v prodloužení. Detroitu chyběl kvůli chřipce útočník Robert Lang.

Hrdinou Atlanty se stal Ilja Kovalčuk, který zařídil vítězství nad New Yorkem Islanders dvěma góly, včetně trefy v nastaveném čase. Zažehnal tak blamáž poté, co Thrashers před domácími fanoušky během druhé třetiny ztratili tříbrankový náskok. "Takovéhle zápasy se můžou během minuty úplně změnit. Nepodali jsme nejlepší výkon, ale nakonec jsem přeci jenom našli cestu k vítězství," konstatoval Kovalčuk.

Svou premiéru v NHL si odbyl český útočník Tomáš Plíhal, kterého San Jose povolalo z farmy a v pátek nastoupil bývalý hráč Liberce na ledě Edmontonu. Jeho tým vyhrál 5:1, Plíhal strávil na ledě deset minut.

Carolina - Washington 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)
Branky: 10. a 26. Justin Williams, 5. Brind'Amour, 36. Stillman, 37. Whitney, 42. E. Staal - 15. Clark, 21. Ovečkin. Střely na branku: 41:26. Diváci: 18 044.
Columbus - Buffalo 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Branky: 13. Nash (Výborný), 46. Klesla, 50. Fritsche - 16. a 22. Drury (na druhou Kotalík). Střely na branku: 26:38. Diváci: 18 136.
Atlanta - NY Islanders 5:4 v prodloužení (3:1, 0:2, 1:1 - 1:0)
Branky: 5. a 63. Kovalčuk, 4. Hnidy, 6. Sim, 41. Marián Hossa - 8. Hunter, 23. Šatan (Martínek), 34. J. Blake, 47. Campoli. Střely na branku: 33:33. Diváci: 18 089.
Tampa Bay - New Jersey 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 20. Gionta (Eliáš), 60. Pandolfo. Střely na branku: 28:25. Diváci: 21 404.
St. Louis - Detroit 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 9. R. Johnson, 62. Guerin - 30. Franzén. Střely na branku: 20:29. Diváci. 16 427.
Vancouver - Los Angeles 2:3 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 15. Salo (Krajíček), 26. Linden - 13. a 62. Frolov, 2. O'Sullivan. Střely na branku: 39:43. Diváci: 18 630.
Chicago - Nashville 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 36. Seabrook (Havlát) - 26. Klein, 58. Fiddler, 60. Nichol (Erat). Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celý zápas, z 31 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,8 procenta. Střely na branku: 31:31. Diváci: 11 162.
Dallas - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 12. Zubov, 35. J. Jokinen, 50. Štefan - 33. a 52. Recchi, 29. J. Staal, rozhodující sam. nájezd Christensen. Střely na branku: 35:27. Diváci: 18 594.
Colorado - Phoenix 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 3:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 6. Leopold, 23. Laaksonen, 25. McLean, 39. Sakic - 49. a 50. Perreault (na druhou Z. Michálek), 20. Reinprecht, 31. Nolan, rozhodující sam. nájezd Nagy. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18007.
Edmonton - San Jose 1:5 (1:1, 0:3, 0:1)
Branky: 14. Pisani - 24. a 60. Marleau, 19. J. Thornton, 35. Grier, 37. Rissmiller. Střely na branku. 21:38. Diváci: 16 839.
Minnesota - Calgary 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 38. Rolston, rozhodující sam. nájezd Demitra - 44. Giordano. Střely na branku: 41:24. Diváci. 15 568.
2.Vancouver4927319126:12557
3.Minnesota5026420138:12956