Havlát byl hlavní postavou utkání v Calgary

NEW YORK

Martin Havlát byl hlavní postavou úterního duelu zámořské NHL mezi Calgary a Chicagem. Český útočník ve službách Blackhawks vymazal na ledě soupeře v závěrečných třech minutách normální hrací doby dvoubrankový náskok domácích a posléze rovněž patřil k úspěšným exekutorům při samostatných nájezdech. Chicago tak přehrálo Calgary 3:2.

Duelu v Calgary předcházelo slavnostní vyvěšení dresu s číslem 30, které oblékal brankář Mike Vernon. Průběh zápasu poté nasvědčoval, že diváci v hale Saddledome budou oslavovat čisté konto současného strážce svatyně Plamenů Miikku Kiprusoffa. Tři minuty před koncem ale za dvoubrankového vedení domácích začal úřadovat Havlát.

Český forvard nejprve využil početní výhody 5 na 3 a necelou půlminutu před koncem úspěšně dorážel při power play Chicaga. Při samostatných nájezdech pak stačily na rozhodnutí dvě série, po neúspěšném pokusu Kristiana Huseliuse překonal Kiprusoffa i napotřetí Havlát a bylo rozhodnuto.

Rangers opět prohráli

New York Rangers nenasměrovaly k vítězství ani branky Karla Rachůnka a Jaromíra Jágra. Jezdci se den po nevydařeném zápase s Detroitem představili na ledě městského rivala New Jersey Devils a o výhře domácích 3:2 rozhodly samostatné nájezdy. K úspěchu Ďáblů přispěl jednou asistencí i kapitán Patrik Eliáš, nejlepším hráčem byl ovšem zvolen kapitán hostí Jágr.

Kladenský odchovanec se objevil v sestavě Rangers přesto, že si v pondělí stěžoval na bolest v kyčli a jeho úterní start byl nejistý. Nakonec nastoupil, vstřelil svou 20. branku sezóny, celkově 611. v NHL a v historickém žebříčku střelců se tak osamostatnil na 13. místě před Bobbym Hullem.

Jezdci neuspěli už počtvrté za sebou a o další kousek se jim vzdálila účast ve vyřazovacích bojích. "Musíme už konečně začít vyhrávat. Moc dobře si uvědomujeme situaci, ve které jsme. Ale nevzdáme se. Snad to zlomíme," burcoval brankář newyorského celku Henrik Lundqvist.

Kaberle rozhodl o výhře Caroliny

Český obránce František Kaberle se v úterý vrátil do sestavy Caroliny po dlouhé pauze způsobené operací ramena a hned na sebe upozornil. Majitel posledního Stanley Cupu, který musel vynechat 55 zápasů, ukázal, že neztratil nic ze svých ofenzivních schopností a přesilovkovým gólem rozhodl o výhře Hurricanes v Montrealu 2:1. Na jediné brance domácích se nahrávkou podílel Tomáš Plekanec.

Kaberle, který loni pomohl vítěznou trefou Carolině k zisku trofeje, pomohl svému týmu i nyní, a to přerušit sérii čtyř porážek. "Jsem šťastný, že jsme dnes vyhráli. Cítím se opravdu dobře, rameno je v pořádku, takže jsem s tímhle večerem plně spokojen," řekl novinářům třiatřicetiletý obránce. "Frank má vlastně dva vítězné zásahy po sobě: v sedmém zápase finále play off a dnes večer, takže doufám, že už bude hrát každý zápas," řekl útočník Hurricanes Eric Staal.

Hejda dvakrát asistoval

Do statistik se zapsali i čeští hokejisté z Edmontonu Jan Hejda a Petr Sýkora. Hejda za dvě nahrávky, Sýkora měl jednu, ale z výhry 5:2 se radovali hráči Vancouveru. Triumf Canucks režírovali bratři Sedinové. Daniel totiž nastřílel hattrick a dvakrát asistoval, Henrik zaznamenal čtyři nahrávky.

"Byl to úžasný zápas. Když vás puk poslouchá, opravdu to člověka baví," pochvaloval si Daniel. Radost Canucks může kalit jen zranění českého obránce Lukáše Krajíčka, jehož před koncem první třetiny tvrdě narazil na mantinel Zack Stortini. Krajíček odešel do kabin a na led už se nevrátil.

Hokejisté Colorada prohrávali po dvou třetinách s Floridou 2:4, ve třetí třetině ale dokázali vyrovnat a v prodloužení korunoval obrat kapitán Joe Sakic. Svým 23. gólem v sezoně zároveň pomohl obránci Karliši Skrastinšovi, aby na své 486. utkání odehrané bez přestávky vzpomínal v dobrém. Skrastinš touto sérií vyrovnal rekord mezi obránci, který dosud sám držel Tim Horton.

V Atlantě se střetli lídři Jihovýchodní a Severovýchodní divize a o konečném výsledku rozhodovaly nájezdy. V nich byli úspěšnější hokejisté Buffala a triumf 4:3 jistil proměněným nájezdem Aleš Kotalík.

Po více než třech letech se na ledě potkaly celky Toronta a St. Louis a střetnutí lépe vyšlo Maple Leafs. Blues vyhráli těsně 2:1 a připsali si páté vítězství za sebou. Na jejich triumfu se asistencí podílel i zadák Tomáš Kaberle. St. Louis se navíc zranil útočník Martin Ručinský, který opustil led ve druhé třetině kvůli problémům s třísly.

Washington - Boston 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 41. Laich, 48. Fehr - 26. Bochenski, 54. P. Bergeron, rozhodující sam. nájezd Kessel. Zásahy brankářů: Kölzig 24/22 - Thomas 34/32. Diváci: 15 273.
Atlanta - Buffalo 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 9. Kovalčuk, 34. Sim, 52. Mellanby - 9., 39. a rozhodující sam. nájezd Briere, 38. Vanek. Zásahy brankářů: Lehtonen 28/25 - Miller 30/27. Diváci: 17 881.
Columbus - Phoenix 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Branky: 16. Reinprecht, 27. Doan, 32. Zigomanis. Zásahy brankářů: Norrena 27/24 - Joseph 28/28. Diváci: 13 825.
Montreal - Carolina 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 25. Kovaljov (Plekanec) - 23. Justin Williams, 51. F. Kaberle. Zásahy brankářů: Aebischer 34/32 - Ward 26/25. Diváci: 21 273.
New Jersey - New York Rangers 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 15. Martin (Eliáš), 39. Parise, rozhodující sam. nájezd Gionta - 16. Rachůnek, 42. Jágr. Zásahy brankářů: Brodeur 30/28 - Lundqvist 21/19. Diváci: 16 290.
Pittsburgh - Nashville 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 26. J. Staal, 29. Malkin, 44. Recchi, 59. J. Ruutu - 18. Nichol. Zásahy brankářů: Fleury 26/25 - Mason 25/22. Diváci: 16 333.
St. Louis - Toronto 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 33. R. Johnson - 16. Ponikarovskij (T. Kaberle), 39. Steen. Zásahy brankářů: M. Legace 16/14 - Raycroft 20/19. Diváci: 9 533.
Dallas - Minnesota 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky: 13. P. Boucher, 33. Modano, 56. Zubov, 57. S. Barnes - 8. Nummelin, 9. Dupuis. Zásahy brankářů: Turco 7/5, Smith 15/15 - Backström 35/31. Diváci: 17 660.
Colorado - Florida 5:4 v prodloužení (1:2, 1:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 4. Wolski, 27. Arnason (Hejduk), 43. B. Clark, 60. Stastny, 61. Sakic - 7. O. Jokinen, 13. Horton, 25. Gratton, 28. Stümpel. Zásahy brankářů: Theodore 32/28 - Belfour 41/36. Diváci: 17 065.
Edmonton - Vancouver 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Branky: 5. Horcoff (Hejda), 30. Stortini (Sýkora, Hejda) - 18., 49. a 60. D. Sedin, 26. Näslund, 35. Pyatt. Zásahy brankářů: Roloson 24/20 - Luongo 30/28. Diváci: 16 839.
Tampa Bay - Los Angeles 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 3. Lecavalier, 5. B. Jones, rozhodující sam. nájezd B. Richards - 42. Weaver, 48. D. Armstrong. Zásahy brankářů: Holmqvist 31/29 - Burke 29/27. Diváci: 18 273.
San Jose - Anaheim 4:7 (1:2, 0:4, 3:1)
Branky: 53. a 55. Cheechoo, 19. Grier, 42. Marleau - 14. a 39. Moen, 14. Pahlsson, 29. McDonald, 32. R. Niedermayer, 37. Penner, 59. Getzlaf. Zásahy brankářů: Toskala 30/24 - Giguere 38/34. Diváci: 17 496.
Calgary - Chicago 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 36. Friesen, 45. Huselius - 58., 60. a rozhodující sam. nájezd Havlát (u první Vrbata). Zásahy brankářů: Kiprusoff 30/28 - Chabibulin 26/24. Diváci: 19 289.
2.Vancouver5430420144:13864
3.Minnesota5529422153:14162